exclusiv Fostul jucător de la Dinamo a numit cei 4 fotbaliști români care s-au ridicat la rang de Hagi: ”Printre cei mai mari și cei mai tari!”
Galerie foto(7) Galerie foto (7 fotografii): Fostul jucător de la Dinamo a numit cei 4 fotbaliști români care s-au ridicat la rang de Hagi: ”Printre cei mai mari și cei mai tari!”
Rareș Stamate | Publicat: 26.06.2026 14:17 | Actualizat: 26.06.2026 14:17
Invitat la iAMsport LIVE, Sorin Răducanu (63 de ani), fost atacant la Dinamo, a fost întrebat cine a fost cel mai mare fotbalist al României înaintea apariției lui Gică Hagi (61 de ani).
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Deși îl vede drept un antrenor extrem de modest, Sorin Răducanu nu contestă calitățile fotbalistice pe care le-a avut Gică Hagi, considerându-l cel mai mare jucător din istoria țării noastre.
Sorin Răducanu: ”România ar putea avea și acum mulți jucători de valore!”
Întrebat, la iAMsport LIVE, cine era considerat ”rege” înaintea actualului selecționer al României, fostul atacant al lui Dinamo a numit patru jucători: Florea Dumitrache, Nicolae Dobrin, Ilie Balaci și Costică Donose.
”(n.r. Ștucan: Înainte de Hagi, cine a fost cel mai mare jucător al României?) Domnul Răducanu v-a spus de nu știu câte ori și o să continue pe aceeași linie! Au fost și alții înaintea lui, nu pot să fac un clasament, ar fi eronat, dar am fost fan Dumitrache.
<<Gâscanul>> ar fi unul dintre cei mai mari și cei mai tari, talentul... Dobrin era talent înnăscut, l-am văzut jucând la Mecanică Fină, juca la Târgoviște, nu mai știu dacă eram junior în teren sau dacă eram în tribună.

Era stadionul plin și toată lumea în aplauda, nu mai conta că erau suporterii celor de la Mecanica Fină! El era la CS Târgoviște și îl aplauda toată lumea. Dar ce mare alergător era Dobrin? Cu mintea alerga poate! Și pase, și driblinguri...
A mai fost Balaci, dar v-am spus și de Costică Donose de mult timp, nici nu a ajuns la națională, dar era foarte bun! Câți nu au fost buni... și la Scorincești erau câțiva care puteau juca la națională, mulți au fost!

În România, și acum ar putea să fie (n.r. mulți jucători de valoare), dar un lucru rău ar fi telefoanele tabletele și calculatoarele, ir al doilea... ar fi de vină și părinții, și antrenorii.
Părinții, cum văd unul la 12-13 ani că ar mișca ceva, <<Gata, domle, îl dăm în Franța, în Italia, în Germania să joace! Al doilea Hagi, al patrulea nu știu cine...>>. Aici nu are nicio speranță de ce? Din cauza antrenorilor”, a comentat Răducanu.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







