Supercupa României | Farul - Sepsi 0-1. Covăsnenii deschid sezonul cu un nou trofeu
![Foto 5/5](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F7%2F7%2F1191%2F16888425101f4085cf.jpg&w=960&h=640&c=1)
Vlad Ionescu | Publicat: 08.07.2023 22:03 | Actualizat: 08.07.2023 23:11
Sepsi s-a impus în fața celor de la Farul Constanța, 1-0, după un gol marcat de Ion Gheorghe în repriza secundă.
Farul Constanța a fost sub nivelul așteptat, iar acum pentru trupa lui Gică Hagi urmează preliminariile Champions League.
Supercupa României | Farul - Sepsi 0-1
Min. 90+7: Final!
Min. 83: Alibec șutează din lovitură liberă, puternic, pe jos, însă Niczuly e la post.
Min. 74: Ocazie mare pentru Sepsi! Matei scapă singur cu portarul, driblează, dar execuția sa e blocată în cele din urmă.
Min. 71: Iese Mazilu, intră Dumitrache.
Min. 69: Schimbări și la Sepsi. Ies Oteliță și Ion Gheorghe, intră Oroian și Dumitrescu.
Min. 65: Rivaldinho e găsit excelent, însă e greoi și șutul e blocat.
Min. 64: Borgnino este avertizat cu cartonaș galben.
Min. 62: Iese Queiros, intră Mihai Popescu. De asemenea și Sali părăsește terenul și este înlocuit cu Rivaldinho.
Min. 54: Ocazie mare Farul! Alibec îi pasează lui Sali, însă acesta trage peste din careu.
Min. 52: Aioani pasează greșit, Marius Ștefănescu recuperează și trage de la distanță, însă portarul Farului se repliază și blochează un gol de excepție.
Min. 47: Goool Sepsi! Ciobotariu centrează din dreapta, iar Ion Gheorghe marchează cu o lovitură de cap din 6 metri.
Min. 46: Start în partea secundă.
Min. 46: Schimbări la Farul. Borginono intră în locul lui Vînă, iar Sârbu îi i-a locul lui Kiki.
Min. 45+3: Final de primă repriză.
Min. 44: Ocazie uriașă pentru Sepsi! Matei recuperează în jumătatea adversă, îi pasează lui Safranko, iar acesta e blocat de Aioani.
Min. 37: Kevin Boli vede și el cartonașul galben, tot pentru o intrare la Marius Ștefănescu.
Min. 34: Ocazie pentru Sepsi! Cosmin Matei centrează din corner, Aioani iese pe sub minge și Ninaj profită, însă reia paralel cu poarta.
Min. 29: Marius Ștefănescu trage de la distanță, mult pe lângă buturile lui Aioani.
Min. 26: Ionuț Vînă vede cartonașul galben pentru un fault făcut asupra lui Marius Ștefănescu.
Min. 12: Adrian Mazilu pătrunde la interior, trage puternic de la 16 metri, peste poartă.
Min. 5: Un corner scurt al Farului aduce o centrare în careu, iar Nedelcu reia, pe lângă poartă.
Min. 1: A început partida!
Echipele de start:
- Farul: Aioani - Kiki, Boli, Queiros, Borza - Artean, Vînă, Nedelcu - Mazilu, Alibec - Sali
- Rezerve: Buzbuchi - Mihai Popescu, Doukoure, Rivaldinho, Borgnino, Vianna, Sîrbu, Dumitrache, Nicolas Popescu
- Sepsi: Niczuly - Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Oteliță - Păun, Rodriguez - Ștefănescu, Matei, Gheorghe - Safranko
- Rezerve: Moldovan - Tamas, Damașcan, Oroian, Dumitrescu, Kallaku, Aganovic, Varga, Rondon
Știrea inițială:
După victoria recentă în campionat, cu un rezultat de 3-2 în fața FCSB, Farul Constanța are oportunitatea să adauge încă un trofeu în vitrină în Supercupa României, ce va avea loc sâmbătă de la ora 20:00.
Antrenorul Gică Hagi, în vârstă de 58 de ani, a anunțat că Farul are probleme de lot, cauzate de accidentări. Hagi a dezvăluit că nu mai puțin de șapte jucători vor fi indisponibili pentru meciul cu echipa lui Liviu Ciobotariu, Sepsi OSK.
"Sunt înaintea unui nou sezon, am multe gânduri pentru că ne așteaptă două luni și jumătate foarte grele. Am făcut lucruri extraordinare anul trecut, ceva incredibil, am câștigat campionatul și e ceva nou pentru noi să jucăm atâtea meciuri în perioada iunie-iulie.
Din păcate, încă din prima zi am avut jucători indisponibili, care nu au fost cu noi din cauza accidentărilor, au rămas destui acasă. Chiar dacă rezultatele n-au fost așa de bune în amicale, cred c-a fost o șansă pentru mine să îmi cunosc mai bine jucătorii tineri și cei nou-veniți.
Sunt multe lucruri de făcut, începem să jucăm din trei în trei zile și sperăm să facem față. La acest meci, din păcate, avem anumiți jucători accidentați, șapte nu vor fi cu noi.
În rest, încredere avem. Obiectivul nostru este de a ne lupta iar cu cele mai bune echipe din România, chiar dacă în plan financiar sau administrativ nu suntem la nivelul lor.
Am fost o surpriză plăcută a campionatului, încercăm să intrăm în play-off, iar legat de meciul de mâine, orice finală se câștigă, nu se joacă. Sepsi are un antrenor cu experiență, care cunoaște campionatul, va fi un meci în care cele două echipe vor juca fotbal.
Eu nu știu ce înseamnă avantaj sau dezavantaj, voi încerca să găsesc soluții, să fim noi, să dominăm. Avem o identitate și trebuie să continuăm cu ea, indiferent de câți jucători avem disponibili.
Nu-mi place să mă plâng, chiar dacă trebuie să vă anunț că au rămas la Constanța Larie, Băluță, Mateus, Benchaib, Carnat și alți doi care s-au accidentat la antrenament. E greu, dar găsim soluții", a spus Hagi pentru DigiSport.
O singură victorie pentru constănțeni în meciurile amicale
Înainte de începerea noului sezon, Farul a disputat cinci meciuri amicale, dar rezultatele nu au fost pe măsura așteptărilor. Echipa a obținut o victorie împotriva Politehnicii Iași cu scorul de 1-0 și un egal cu FC Brașov, scor 1-1.
Cu toate acestea, au urmat trei înfrângeri consecutive în fața unor echipe străine. Dacă în fața celor de la Pogon Szczecin (Polonia) au pierdut la limită, scor 1-2, constănțenii au fost surclasați de cei de la Ostrava (Cehia), cu un scor dureros de 0-5, și apoi au înregistrat un alt eșec, 0-3, în fața Wartei (Polonia).
De partea cealaltă, Liviu Ciobotariu, tehnicianul Sepsi OSK, a afirmat într-o conferință de presă recentă că echipa sa este pregătită pentru duelul cu Farul.
Ciobotariu a subliniat că meciul de Supercupă vine cu "o miză uriașă", sporind astfel tensiunea înaintea meciului de sâmbătă.
“Este primul meci oficial al nostru după un stagiu de pregătire în care am mai jucat trei partide amicale. De data asta este un joc cu o miză uriaşă. Jucăm cu trofeul pe masă. Este clar că ne dorim foarte mult să începem cu dreptul, să ne realizăm primul obiectiv propus, câştigarea Supercupei României. Farul este o echipă cu jucători de calitate, cu un antrenor foarte bun, dar suntem motivaţi, ne dorim foarte mult să câştigăm trofeul”, a spus Ciobotariu conform news.ro
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Cutremur” la națională?! Antrenorul din Liga 1 care ar putea semna cu FRF: ”Am vrut să vă mint...” / ”Sper să nu plece, avem nevoie de el!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19407%2F172203081506f09722.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)