exclusiv A avut un rol important la Dinamo și a dat cărțile pe față despre plecarea sa: ”Era singura soluție să continue planul”
Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): A avut un rol important la Dinamo și a dat cărțile pe față despre plecarea sa: ”Era singura soluție să continue planul”
Gabriel Scarlat | Publicat: 23.06.2026 10:33 | Actualizat: 23.06.2026 10:33
Invitat la "Interviurile iAMsport cu Remus Răureanu", Gabriel Glăvan, fost director sportiv la Dinamo și actualul șef al departamentului de scouting de la Phoenix Rising (SUA), a spus de ce a demisionat de la formația alb-roșie.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Gabriel Glăvan a început colaborarea cu Dinamo în perioada în care formația alb-roșie se afla în Liga 2, iar în sezonul în care echipa a revenit în SuperLiga, a fost numit director sportiv al clubului.
În perioada petrecută la clubul din Ștefan cel Mare, Glăvan a contribuit la realizarea transferurilor, l-a adus pe Ovidiu Burcă ca antrenor și a avut un rol important în dezvoltarea departamentelor de scouting și de analiză video.

Gabriel Glăvan, despre plecarea sa de la Dinamo: "Am propus să angajăm part-time cel puțin patru dintre voluntarii departamentului de scouting"
Despărțirea dintre Dinamo și fostul oficial al clubului s-a produs la finalul anului 2023. Atunci, expertul în scouting a declarat că dorința sa de a pleca a fost din motive personale.
Invitat la "Interviurile iAMsport cu Remus Răureanu", Gabriel Glăvan a vorbit despre adevăratul motiv pentru care a demisionat de la clubul din SuperLiga.
"Eu am plecat de la Dinamo pentru că, după ce am promovat, am propus să angajăm part-time cel puțin patru dintre voluntarii departamentului de scouting, dar lucrurile nu mergeau extraordinar din punctul acesta de vedere.
Am făcut un plan pe 10 ani, iar prima perioadă de doi ani era de implementare a proiectului. În perioada aceasta de implementare trebuie să creezi niște structuri, niște responsabilități... E un workflow, ai un limbaj pe care îl formezi. Adică durează destul de mult să pui lucrurile acestea în aplicare.
"Andrei Nicolescu a vrut să continui la Dinamo"
Deși Andrei Nicolescu a vrut ca eu să continui, cineva mi-a spus că nu o să angajeze oamenii respectivi. Și eu, dacă le-am promis celor din departament că vor fi angajați, am considerat că e datoria mea de lider să îi angajez în continuare. Așa că am preferat să îmi dau eu demisia ca să îi angajeze pe ei.

Era singura soluție să continue planul. Toți au spus atunci că de ce am plecat. Pentru că era singura șansă pe care o aveam ca planul să continue. Dacă eu plecam și plecau și oamenii aceștia, nu avea cum să continue planul de dezvoltare pe care îl aveam inițial. Eu nu puteam să lucrez fără ei doar din poziția că le-am promis ceva", a declarat Gabriel Glăvan, la Interviurile iAMsport.ro.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







