Analiza lui Balint după transferul lui Budescu la Farul: ”Nu mi-a plăcut cum l-am văzut la începutul campionatului”
![Constantin Budescu, la primul antrenament în tricoul noii lui echipe, Farul Constanța](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F8%2F5%2F2310%2F16912194135b539a87.jpg&w=960&h=640&c=1)
Bogdan Silviu Răducan | Publicat: 05.08.2023 10:17 | Actualizat: 05.08.2023 11:08
Farul l-a transferat pe Constantin Budescu (34 de ani). Nu toată lumea este însă de părere că mutarea va fi una de succes. Printre aceștia se numără și Gabi Balint (60 de ani) care nu crede că formă fizică actuală a mijlocașului ofensiv îi va permite să evolueze la echipa campioană.
Constantin Budescu s-a despărțit de Petrolul dar nu a rămas multă vreme fără echipă. Gică Hagi, admirator al fotbalistului, l-a dorit la Farul și mijlocașul a acceptat propunerea.
Balint: ”Trebuie să și alerge”
Printre cei care au analizat mutarea s-a aflat și Gabi Balint, care nu s-a ferit să spună că deocamdată Budescu nu este într-o forma fizică care să-i permită să joace la constănțeni.
"Eu înțeleg, îl dorea de mult timp pe Budescu, e unul dintre preferații lui. Singur, cum l-am văzut pe Budescu la Petrolul, cum arată din punct de vedere sportiv, ca greutate, cât aleargă... Eu îl simpatizez.
Poate să se enerveze, eu îmi spun părerea. Din punct de vedere sportiv, trebuie să tragă tare. Trebuie să pună osul la treabă dacă vrea să-i demonstreze lui Hagi.
L-a transferat ca să fie număr 10, Hagi e sensibil la numărul acesta. L-a dorit de ani de zile, dar anii au trecut. Nu mi-a plăcut cum l-am văzut la începutul campionatului, are de tras. Cu Alibec i-a ieșit.
Budescu a făcut un cuplu foarte bun cu el. Depinde numai de Budescu. Eu cred că el mai poate, dar trebuie să se ambiționeze. Are personalitate multă.
Eu nu cred, o spun din capul locului (n.r. un posibil conflict între Budescu și Hagi). În primul rând, Budescu are un mare respect pentru Hagi și, chiar dacă ar fi vorba de un conflict, nu apucă să se întâmple.
Nu asta e problema care mă face să fiu negativist în ceea ce privește transferul. Eu sper ca el să-și dea seama că are o vârstă, să tragă de el. Mai poate juca fotbal la nivelul acesta.
Să-și facă o dietă, să se pregătească. Budescu are tehnică, jos pălăria! Dar trebuie să și alerge, nu mai există decarul pentru care aleargă echipa", a spus Balint, la DigiSport.
Grădinescu: ”E un pariu pe care Hagi îl joacă”
Gabi Balint nu este singurul sceptic când vine vorba de transferul lui Budescu la Farul. Emil Grădinescu, cunoscutul comentator TV, si-a exprimat și el îndoielile.
”Pe de o parte nu mă surprinde aducerea lui Budescu pentru că Hagi a dovedit că știe să pună pe șine cazuri poate nu la fel de grave. Pe de altă parte da, mă surprinde, pentru că Budescu e într-un moment critic al carierei sale. E un fotbalist gras, cu un ego exacerbat, atât pe teren, cât și în afara lui. E un pariu pe care Hagi îl joacă”, a spus Emil Grădinescu la Orange Sport.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)