Controversele de la FCSB - Farul, analizate de Marius Avram. Ce erori de arbitraj grave au fost sesizate

Ionuț Larie este golgheterul celor de la Farul Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Controversele de la FCSB - Farul, analizate de Marius Avram. Ce erori de arbitraj grave au fost sesizate
Foto: Sport Pictures  |   Ionuț Larie este golgheterul celor de la Farul

Redactia   |   Publicat: 06.02.2024 08:09   |  Actualizat: 06.02.2024 09:31

Marius Avram (44 de ani) a analizat fazele controversate din duelul FCSB - Farul. Acesta consideră că la golul lui Louis Munteanu (21 de ani), liniile nu au fost trasate corect din camera VAR.

Confruntarea dintre FCSB și Farul a avut două momente controversate. Primul a venit în minutul 57, când Louis Munteanu a egalat, dar reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Al doilea moment tensionat a venit în prelungiri, când Dawa l-ar fi faultat pe Mihai Popescu, comițând penalty-ul din care au egalat oaspeții.

Marius Avram: ”Au trasat liniile greșit”

Marius Avram este de părere că cei din camera VAR au trasat liniile greșit, în timp ce la faza penalty-ului consideră că jocul ar fi trebuit lăsat să continue.

La faza golului anulat nu pot să-mi dau seama dacă e sau nu ofsaid. Ceea ce observ văzând liniile trase însă este faptul că arbitrii au făcut o mare eroare. Din punct de vedere tehnic, linia trasă la capul atacantului este trasă greșit, fiind «single line», fără a se fi făcut în mod corect triangulație și proiecție pe sol.

O mare eroare a celor din cabina VAR. De altfel se vede şi linia punctată care ar fi arătat proiecția, dar e la 1 metru în față. Mai degrabă pare a nu fi ofsaid, sau dacă e, este milimetric în nici un caz cum arată liniile.

La faza penalty-ului, atacantul lovește mingea având o mișcare cu capul către adversar și apoi are loc un contact între cei doi jucători.

Contactul nu a fost provocat de fundaș. În nici un caz, nu este o fază de intervenție VAR. E posibil ca arbitrul Chivulete să fi aflat că a greșit felul în care a tras liniile și l-a chemat pe Feşnic să revadă faza. Din punctul meu de vedere, decizia corectă ar fi fost să lase jocul să continue”, a spus Marius Avram, pentru ProSport.

Cele două faze controversate de la FCSB - Farul 1-1

Prima fază care a produs probleme pentru brigada de arbitrii a fost în minutul 54, atunci când Louis Munteanu a punctat.

Golul său a fost, însă, anulat, după ce VAR-ul a intervenit și a analizat situația timp de 8 minute.

Golul anulat al lui Louis Munteanu din FCSB - Farul

A urmat faza din prelungiri, atunci când Dawa și Popescu s-au duelat pentru o minge în careul gazdelor, iar cei doi s-au lovit cap în cap în careu.

Din nou a intervenit VAR-ul și a întors decizia luată în teren de Horațiu Feșnic. S-a dictat penalty, iar Larie a egalat și a stabilit astfel scorul final.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se raportează la cele ale rivalilor din campionat
Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se raportează la cele ale rivalilor din campionat
Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se raportează la cele ale rivalilor din campionat
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
Andrei Nicolescu a vorbit despre plecarea din conducerea lui Dinamo și a anunțat despărțirea de un jucător: ”Își dorește o nouă provocare”
Andrei Nicolescu a vorbit despre plecarea din conducerea lui Dinamo și a anunțat despărțirea de un jucător: ”Își dorește o nouă provocare”
Andrei Nicolescu a vorbit despre plecarea din conducerea lui Dinamo și a anunțat despărțirea de un jucător: ”Își dorește o nouă provocare”
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"

Cele mai citite

Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Diverse  |  19 Mai 2024, 15:30
1.
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
SuperLiga  |  20 Mai 2024, 19:46
2.
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Ce apare în declarația de avere a lui Gheorghe Falcă, anunțat noul acționar de la CFR Cluj. Care este singura mașină deținută de politican
Ce apare în declarația de avere a lui Gheorghe Falcă, anunțat noul acționar de la CFR Cluj. Care este singura mașină deținută de politican
Diverse  |  19 Mai 2024, 10:55
3.
Ce apare în declarația de avere a lui Gheorghe Falcă, anunțat noul acționar de la CFR Cluj. Care este singura mașină deținută de politican
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
Știri de ultimă oră din sport
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  21 Mai 2024, 22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 22:04
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
foto Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Diverse   |  21 Mai 2024, 21:19
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 20:16
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 20:02
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
video Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 19:22
Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Echipa Națională   |  23:28
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești:...
SuperLiga   |  23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
special Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se...
SuperLiga   |  22:21
Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se raportează la cele ale rivalilor din campionat
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
SuperLiga   |  22:04
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge