interviu Dragoș Grigore dezvăluie ce s-a întâmplat la Rapid: ”Nu am mai jucat pentru că așa a fost directiva! I s-a impus staff-ului”. Ce își dorește fostul internațional la final de carieră
![Dragoș Grigore are trei titluri cu Ludogorets Razgrad](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20080%2F1723229054dbcea49b.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cătălin Stroia , Paul Chirilă (foto/video) | Publicat: 10.08.2024 08:05 | Actualizat: 10.08.2024 08:05
Dragoș Grigore (37 de ani) a dezvăluit într-un interviu pentru iAMsport.ro motivul pentru care a părăsit Rapidul pentru a semna cu Gloria Buzău, dar și cum vede viitorul lui Mircea Lucescu (79 de ani) la cârma naționalei României. Fundașul central a mai explicat că-și dorește să fie cât mai aproape de fotbal și după retragere.
Te salutăm, Dragoș! Spune-ne cum te simți la Buzău?
Salut! În momentul de față mă simt bine. A trecut o perioadă dificilă pentru orice sportiv, atunci când are o problemă medicală. Nu e deloc bine nici pentru tine, nici pentru staff și nici pentru conducerea clubului. Mulțumesc lui Dumnezeu, sunt bine și am început antrenamentele.
Te simți pregătit să revii pe teren, să simți din nou impulsul stadionului?
Da. De asta am acceptat oferta celor de la Buzău, cu toate că nu e confortabil fiind un club care abia a promovat în prima ligă. Există anumite riscuri. Mi le-am asumat și sper să fiu pe teren meci de meci pentru că vreau să mă bucur de fotbal. Simt că mai pot juca.
Ai 37 de ani, o vârstă destul de înaintată, te mai vezi jucând până la 40 de ani, poate și mai bine? Ai pe cineva după care te-ai ghidat?
Nu, n-am avut niciodată pe nimeni după care să mă ghidez. Fac doar ceea ce-mi spun organismul, sufletul. Atunci când voi simți să spun ”stop”, voi ridica mâna și mă voi retrage.
Ce te gândești să faci după fotbal? Te tentează să devii antrenor sau să mergi spre un business?
De ceva ani de zile, fac doar fotbal și mi-ar fi mult mai ușor să continui în lumea asta. Nu știm ce ne rezervă viitorul.
De ce te simți mai apropiat? Îți dorești să fii antrenor, impresar, director sportiv?
Deocamdată cel mai apropiat sunt de cariera de jucător. Simt că pot să duc pe gazon 90 de minute, însă vom vedea pe parcurs. Cert e că mi se apropie finalul și trebuie să fiu pregătit pentru ce urmează.
Dragoș Grigore: ”N-am vrut să fac scandal”
Urmează jocul cu Rapid. Simți ceva în plus față de alte jocuri?
Nu! Pentru mine toate jocurile sunt la fel indiferent de numele adversarului pe care-l avem. Îmi doresc ca echipa să fie în formă maximă, fiecare jucător să dea sută la sută, iar la sfârșitul fiecărei partide să ne bucurăm.
Crezi că aveți un avantaj în fața giuleștenilor din cauza acestui start slab al lor de campionat?
Nu e problema mea ce se întâmplă acolo sau ce se va întâmpla la fostul meu club. Sunt sigur că vom intra determinați și vom încerca să câștigăm cele trei puncte.
Cum ai privi experiența de la Rapid? Nu ai jucat foarte mult.
A fost o perioadă cu rele și cu bune. N-am apucat să joc foarte mult în ultimul an, dar în primii doi n-a fost nicio problemă. În ultimul sezon n-am jucat pentru că așa a fost directiva. I s-a impus staff-ului să nu mai joc și n-am avut ce să fac. A trebuit să mă pregătesc și să-mi văd de treaba mea. N-am fost niciodată adeptul jucătorilor care se răzvrătesc și caută tot timpul scandal și încearcă să strice grupul. Am stat, m-am pregătit și mi-am așteptat rândul.
Ți-ai acceptat soarta.
Exact. Cu toate că n-a fost judecată corect, din punctul meu de vedere, dar mergem mai departe. Importante sunt prezentul și viitorul.
Directiva din partea cui a venit?
N-are niciun rost să intrăm în amănunte. Și dacă aș da nume, sunt sigur că oamenii nu vor recunoaște niciodată. Așa au considerat că trebuie să se comporte. Roata e rotundă și Dumnezeu nu doarme niciodată. Nu le port pică, dar spun ce am simțit și ce am trăit pentru că n-am fost tratat corect.
Dragoș Grigore: ”Mi-e greu să cred că cineva se poate apropia de ei”
Multă lume spune că ești persoană credincioasă. Cât de mult te-a ajutat Dumnezeu?
Nu știu cât de credincios sunt. Cred în Dumnezeu și mai știu că fără el nu putem face nimic. Am păcatele mele, însă cel mai important e să avem sufletul curat și împăcat.
Ai avut vreo situație dificilă în care i-ai cerut ajutor de-a lungul carierei?
Nu cred că trebuie să așteptăm momentele dificile în viață ca să-i cerem ajutorul. Important e să fim alături de El și să credem în Dumnezeu indiferent că ne este bine sau rău.
Ai trecut pe la foarte multe echipe atât în țară, cât și în străinătate. Unde te-ai simțit cel mai bine?
Cred că cei mai frumoși au fost acei trei ani la Ludogorets. E un club la un alt nivel. Va mai dura ceva timp până să ajungă un club din România ca ei. Acolo e un oraș foarte mic cu o echipă foarte mare, care an de an este prezentă în grupele unei competiții europene. E un club bine organizat, cu toate condițiile.
Sincer, nu vezi niciun club din România care să aibă ce-i acolo?
N-am trecut pe la toate din țară, dar mi-e greu să cred că e cineva care să se apropie de cei de acolo.
Dragoș Grigore: ”Va avea o misiune grea”
Ai o experiență bogată și la națională. Cum ai văzut meciurile de la acest Euro?
Le-am trăit ca orice suporter român care-și iubește naționala. N-am ajuns la niciun meci să-l văd pe viu. Mi-aș fi dorit să fiu pe teren. Am trăit acea experiență în 2016 și pot spune că felicit această generație. Au făcut lucruri frumoase și cred că urmează o perioadă dificilă pentru că pretențiile au crescut. Românii vor mereu mai mult. Va fi presiune pe ei, însă fără această presiune fotbalul n-are farmec. Știu că au calitățile necesare pentru a aduce echipa națională la un Campionat Mondial.
Îl simți pe Mircea Lucescu omul potrivit pentru această misiune?
Cred că e un antrenor care poate să ne califice la un Campionat Mondial, deși misiunea va fi extrem de dificilă.
Te-ai simțit mândru că ești român când evoluai în străinătate?
Tot timpul am fost mândru. Nu știu ce spun alții.
Nu te-ai simțit marginalizat?
Nu! Eu n-am avut nicio problemă cu absolut nimeni, indiferent de campionatul în care am jucat.
Ce-și mai dorește Dragoș Grigore la 38 de ani, pe care îi va împlini pe 7 septembrie?
Nu-mi doresc decât să fiu sănătos și să mă bucur de fotbal. De asta am acceptat propunerea celor de aici, n-am vrut să stau prin clinici la recuperare sau cu familia acasă.
E greu pentru cei de acasă să te vadă mereu plecat?
E adevărat că am avut lângă mine o soție care m-a susținut mereu necondiționat. Tot timpul mi-a dat libertatea să aleg ce e bine pentru mine. E mai bine ca și-n acest an să mai joc. Probabil că nu le este ușor, dar sunt momente în care este nevoie de anumite sacrificii.
Echipele la care a evoluat Dragoș Grigore
- CFR Timișoara - 42 de meciuri, 2 goluri
- Dinamo - 146 de meciuri, 10 goluri
- Toulouse - 29 de meciuri, 0 goluri
- Al-Sailiya - 65 de meciuri, 5 goluri
- Ludogorets Razgrad - 59 de meciuri, 5 goluri
- Rapid - 66 de meciuri, 3 goluri
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Mesajul lui Gigi Becali pentru Dan Șucu: ”E prietenul meu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20099%2Fc150-507869ed-172323614302d69c65.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu ce au putut să fie loviți în cap Mitrea și Nistor la derby-ul Clujului: ”Ne cerem scuze!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20084%2F172322681647c12f17.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Hagi, tot mai îngrijorat la Farul: ”3 înfrângeri în 5 meciuri e prea mult” + Când va juca Alibec](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20102%2F1723237611851a2111.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Imagini greu de privit pentru fanii FCSB. Cum a fost surprins Musi după victoria cu Farul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20100%2F17232373014de8bbdf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Valeriu Argăseală a ajuns la Poliție după ce banii pentru Coman ar fi fost furați de mafia asiatică! Cum ar fi decurs escrocheria care o viza pe FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20101%2F17232373068c31ba9f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Banii pe care trebuia să îi primească FCSB pentru Coman au fost furați! Becali: ”Au fost păcăliți, i-au dat în Vietnam!” + Cât încasează Hagi în urma transferului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20098%2F17232359653e263e67.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Ce a spus Michelle Obama despre podiumul de la gimnastică, după ce Ana Bărbosu a rămas fără medalie: ”Încă sunt copleșită”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19975%2F1723019049a2511153.jpg&w=540&h=360&c=1)
![O șansă pentru Ana Bărbosu? Ce ar fi făcut arbitrii imediat după încheierea concursului. Detaliul care ar putea răsturna clasamentul la gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F20031%2F1723123535a36b2c4c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adrian Bejan, unul dintre cei mai renumiți savanți din lume, despre David Popovici: ”Este viitorul înotului”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19824%2F17227711877a04a07c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Casa de PENSII anunță ziua și ora când intră pensia pe luna august pe card. „Banii sunt transferați”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FTH0PwHL4qKbTqZstbtDtVzTv33nb2h1qscqceuwRGWA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWNlMGEwOTJkNGVlZWI3NmNiYTVmZWI1ZTAyODUwOTkuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Submarine nucleare rusești, gata să scufunde un portavion nuclear SUA. 200 de avioane, în alertă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F-NSC5XGL17wuoTAhb8utwdpKmHYzvM9N-ERbUWO8QYc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMTcwNmQwZDBkMGFjOGRhY2Q5ODJmZjRiYTlmNTFjN2EuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![5 pași ce trebuie făcuți dacă puneți motorină în loc de benzină în rezervor. NU porniți motorul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FL5iZ3ysM-lDc_kU8C6NyZiaREERRuppTR9ss2kiKok4%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMzg2MDk0YTgzMTMzOGM0MGZhNzc3ZTJiYThhNDgxYjYtMS5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dovezile care ar putea face lumină în apelurile depuse de Sabrina Voinea și Ana Bărbosu: ”Imaginile sunt de la un roboțel”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20108%2F172327430341fab296.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu ce au putut să fie loviți în cap Mitrea și Nistor la derby-ul Clujului: ”Ne cerem scuze!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20084%2F172322681647c12f17.jpg&w=540&h=360&c=1)
![China a cucerit o nouă medalie de aur la tenis de masă, la Paris! Palmares incredibil la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20093%2F17232329690b05a650.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Hagi, tot mai îngrijorat la Farul: ”3 înfrângeri în 5 meciuri e prea mult” + Când va juca Alibec](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20102%2F1723237611851a2111.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Imagini greu de privit pentru fanii FCSB. Cum a fost surprins Musi după victoria cu Farul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20100%2F17232373014de8bbdf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Banii pe care trebuia să îi primească FCSB pentru Coman au fost furați! Becali: ”Au fost păcăliți, i-au dat în Vietnam!” + Cât încasează Hagi în urma transferului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20098%2F17232359653e263e67.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali a răbufnit după victoria FCSB: ”Toți sunteți împotriva mea!” / ”Popa nu dă gol din doi metri...”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20092%2F1723235644c0f0093e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Darius Olaru: ”Dacă nu facem rezultate în Europa, am câștigat degeaba campionatul!”. Concluzii după victoria cu Farul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20097%2F17232348911ce5ca01.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dovezile care ar putea face lumină în apelurile depuse de Sabrina Voinea și Ana Bărbosu: ”Imaginile sunt de la un roboțel”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20108%2F172327430341fab296.jpg&w=540&h=360&c=1)
![China a cucerit o nouă medalie de aur la tenis de masă, la Paris! Palmares incredibil la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20093%2F17232329690b05a650.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Finală uimitoare la Jocurile Olimpice, la fotbal! Duelul Franța - Spania s-a încheiat cu 8 goluri marcate](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20091%2F1723231705cbcbca0d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)