EXCLUSIV | Iftime a demarat o ”anchetă internă” la Botoșani, după ce s-a întâmplat în ultima perioadă: ”Îmi trimite Dumnezeu mesaje”

FC Botoșani se află la 11-lea sezon consecutiv în Superligă Galerie foto (1 fotografii): EXCLUSIV | Iftime a demarat o ”anchetă internă” la Botoșani, după ce s-a întâmplat în ultima perioadă: ”Îmi trimite Dumnezeu mesaje”
Foto: Sportpictures  |   FC Botoșani se află la 11-lea sezon consecutiv în Superligă

Radu Secoșan   |   Publicat: 12.09.2023 14:47   |  Actualizat: 12.09.2023 17:24

În cadrul unui interviu acordat în exclusivitate pentru iAM Sport, Valeriu Iftime a dezvăluit că a demarat o anchetă internă la echipa pe care o patronează, FC Botoșani, din pricina accidentărilor grave din ultima perioadă.

Deși devenise o prezență constantă în play-off sau în apropierea sa în ultima perioadă, FC Botoșani a luat-o pe o pantă descendentă începând din sezonul trecut, odată cu despărțirea de Marius Croitoru.

Nici revenirea tehnicianului, în această vară, nu a readus echipa pe linia de plutire. Moldovenii se află pe ultimul loc al Superligii în prezent, iar Iftime a fost nevoit să aducă un nou antrenor, pe Dan Alexa.

Patru remize și patru înfrângeri a strâns FC Botoșani în cele opt etape disputate până acum în actuala stagiune, însă unul dintre motivele pentru numărul scăzut de puncte al echipei moldovene ar putea fi considerat ghinionul.

FC Botoșani, ghinionista de serviciu din Superligă

În ultimele luni, patru fotbaliști ai echipei lui Valeriu Iftime au suferit rupturi de ligamente încrucișate, vedeta Sebastian Mailat, atacantul Sekou Camara și Rijad Sadiku și Charles Petro.

Acceste accidentări i-au ridicat semne de întrebare patronului, care a demarat o anchetă internă în urma acestora, dar rezultatele au demonstrat că FC Botoșani a avut, practic, doar ghinion.

Valeriu Iftime a vorbit, în exclusivitate pentru iAM Sport, despre lipsa de șansă a echipei sale, părând complet uluit că patru jucători au suferit aceeași accidentare într-o perioadă scurtă de timp, fără a avea de-a face cu vreun aspect al pregătirii.

Valeriu Iftime: ”Patru ruputri, la patru fotbaliști, incredibil!”

Camara a făcut și el ruptură de ligamente, incredibil! Am făcut o anchetă internă și mi-a zis medicul că niciun indiciu că ar fi o chestie de antrenament. Toate astea, accidentările, sunt pur și simplu ghinioane, incredibil să am patru rupturi de ligamente încrucișate.

Patru rupturi, la patru fotbaliști, incredibil! În afară de faptul că îi pierzi un sezon, și erau titularii mei, Mailat, Camara, Sadiku, care putea să intre, că avem mari probleme cu Mutombo... fotbaliștii ăștia s-au distrus fără să facă nimic.

Un ghinion extraordinar, e greu de explicat. Eu am spus că îmi trimite Dumnezeu niște mesaje, <<alo, domnul Iftime, nu mai e locul tău acolo (n.r. în fotbal)>>. E prea multă neșansă”, a declarat Valeriu Iftime, pentru iAM Sport.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
OFICIAL | Plecare neașteptată de la Rapid! Legenda a părăsit clubul
OFICIAL | Plecare neașteptată de la Rapid! Legenda a părăsit clubul
OFICIAL | Plecare neașteptată de la Rapid! Legenda a părăsit clubul
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga

Cele mai citite

Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
Diverse  |  28 Mai 2024, 11:17
1.
Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
Liga 2  |  28 Mai 2024, 16:20
2.
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Special  |  28 Mai 2024, 21:30
3.
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
VACANȚA Turiștii români vor avea în Grecia 40 de grade, în iunie. Primul val de căldură, duminică
VACANȚA Turiștii români vor avea în Grecia 40 de grade, în iunie. Primul val de căldură, duminică
VACANȚA Turiștii români vor avea în Grecia 40 de grade, în iunie. Primul val de căldură, duminică
Un nou drum, mult mai rapid, pentru românii care merg în vacanță în Thassos sau Halkidiki
Un nou drum, mult mai rapid, pentru românii care merg în vacanță în Thassos sau Halkidiki
Un nou drum, mult mai rapid, pentru românii care merg în vacanță în Thassos sau Halkidiki
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Știri de ultimă oră din sport
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 17:48
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 16:56
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 16:45
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 15:49
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Tenis   |  30 Mai 2024, 15:34
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Natație   |  30 Mai 2024, 15:22
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 14:52
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 14:12
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
exclusiv Daniel Popa nu este singurul! Fotbalist propus la Dinamo, refuzat de conducere, cu un sezon remarcabil în Superligă
SuperLiga   |  18:11
Daniel Popa nu este singurul! Fotbalist propus la Dinamo, refuzat de conducere, cu un sezon remarcabil în Superligă
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
SuperLiga   |  17:48
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
OFICIAL | Plecare neașteptată de la Rapid! Legenda a părăsit clubul
SuperLiga   |  17:29
OFICIAL | Plecare neașteptată de la Rapid! Legenda a părăsit clubul
foto exclusiv Gigi Nețoiu, tot mai greu de recunoscut. Transformarea fostului acționar al lui Dinamo. Cum arată la 64 de ani
Diverse   |  17:18
Gigi Nețoiu, tot mai greu de recunoscut. Transformarea fostului acționar al lui Dinamo. Cum arată la 64 de ani
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
SuperLiga   |  16:56
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
SuperLiga   |  16:45
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
SuperLiga   |  15:49
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă