Florin Prunea critică arbitrajul de la meciul dintre FCSB și FC Botoșani: ”Pe mine nu poate să mă păcălească. Nici pe vremea lui Ceaușescu nu era așa ceva”
![FCSB este pe locul 1 în clasament, iar FC Botoșani pe ultimul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F27%2F11511%2F1709016284718a863c.jpg&w=960&h=640&c=1)
Laura Șoica | Publicat: 27.02.2024 13:10 | Actualizat: 27.02.2024 14:56
Florin Prunea (55 de ani) a vorbit despre arbitrajul de la meciul dintre FCSB și FC Botoșani (3-2) și a avut critici pentru centralul Cătălin Buși.
Meciul dintre FCSB și FC Botoșani, din etapa cu numărul 27 a Superligii, s-a încheiat cu scorul de 3-2. Luni, Gigi Becali a afirmat că i-a plăcut foarte mult de arbitrul partidei.
Arbitrul de la meciul de pe Arena Națională a fost Cătălin Buși.
Florin Prunea, despre arbitrajul de la FCSB - FC Botoșani
Florin Prunea a declarat că arbitrajul a fost unul șmecheresc, iar el nu poate fi păcălit cu astfel de lucruri. Fostul fotbalist consideră că au fost luate două decizii greșite.
Fostul jucător român este de părere că dacă nu era VAR-ul după ce se dădeau două cartonașe galbene la FCSB s-ar fi dat alte două degeaba.
”Pe mine nu poate să mă păcălească (n.r. Cătălin Buși). În primul rând, sunt două decizii greșite, aici e minus un punct. După ce a dat roșu, s-a înclinat terenul uite așa într-o parte. Eu nu pot fi păcălit.
Mie mi-a lăsat impresia, și nu mă păcălesc la lucrurile astea, că era chestie de secunde până urma să facă și dincolo o eliminare. Arbitrajul a fost unul șmecheresc. În fața băncii de rezerve a lui Bogdan Andone, a fost un fault, de era să intre în teren.
Arbitrul de centru ia aceste decizii nu conform regulamentului și sunt luate într-o singură direcție, plus alea două cartonașe galbene care nu au fost, păi ce să fac mai mult de atât?
La semnalizarea VAR (n.r. l-a eliminat pe Nana Antwi în minutul 18)! Aici (n.r. la faultul lui Darius Olaru), tot la semnalizarea VAR, dacă nu era VAR, vă spun eu, nici pe vremea lui Ceaușescu nu era așa ceva.
Dacă nu VAR, erau două la FCSB și alte două galbene degeaba. Păi ce vrei să facă un arbitru mai mult să te împingă de la spate?
După l-am văzut pe Gigi că spune ’dom-le, ăsta e băiat bun!’, păi normal că e băiat bun dacă te împinge de la spate, cum să nu fie băiat bun? Sunt două decizii majore pe care le-a răsucit VAR-ul și alte două cartonașe galbene care nu au fost”, a spus Florin Prunea, la Digi Sport.
Gigi Becali, despre Cătălin Buși
”Arbitrul ăsta îmi place foarte mult de el, e om bun, va ajunge arbitru, e adevărat că speculează că e om bun, oamenii buni sunt puțin călăriți. El, săracul, nu are nicio vină, dar se greșește. A fost fault de două ori, deci e clar”, a declarat Gigi Becali.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Dinamo mai aduce un jucător la echipă: ”Duminică sau luni se va anunța”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19422%2Fc150-27408ba1-172207071586a3eca1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neil Lennon i-a spus lui Săpunaru când va juca din nou la Rapid: ”Am vorbit cu el” + Ce spune antrenorul de transferul lui Pașcanu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19428%2Fc150-f0d77602-172207787284fe0fcc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid încearcă un nou transfer. EXCLUSIV | Ultimul compartiment pe care încearcă să-l întărească. Un fotbalist cu 22 de meciuri națională a devenit prioritate. Ce jucători au mai fost pe listă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19418%2F17220686032b57497c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău, de la 19:00, LIVE SCORE pe iAMsport.ro. Buzoienii, fără victorie în SuperLigă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2Fc150-53c2adfa-172206897324d1962c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo București de la 22:00, pe iAMsport.ro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19417%2F1722067647a20ad3ab.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Irina Begu și Ana Bogdan, învinse în primul tur la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19431%2Fc150-4640b73b-1722082826da223f43.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Evoluție bună pentru Andrei Muntean la Jocurile Olimpice la proba de gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19426%2Fc150-bdc2d56a-172207382761635edb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu câte medalii se întoarce România de la Paris? ”Jumătate din acestea vor fi de aur” + Cine poate fi surpriza delegației României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19421%2Fc150-e13f1808-172207030031a027b2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid încearcă un nou transfer. EXCLUSIV | Ultimul compartiment pe care încearcă să-l întărească. Un fotbalist cu 22 de meciuri națională a devenit prioritate. Ce jucători au mai fost pe listă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19418%2F17220686032b57497c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)