Fostul internațional român regretă că a semnat cu Steaua: ”Am refuzat 1.000.000 de dolari la semnătură”
![Foto 8/8](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19874%2F172292088061638479.jpg&w=960&h=640&c=1)
Gabriel Scarlat | Publicat: 06.08.2024 08:02 | Actualizat: 06.08.2024 10:00
Marian Aliuță (46 de ani), fost internațional român, a spus că regretă momentul când s-a întors în România, la Steaua, după o aventură în Ucraina, la Șahtior Donețk.
Fotbalistul cu 5 meciuri jucate pentru echipa națională a României a cunoscut cea mai bună perioadă a carierei sale la Șahtior Donețk, una dintre cele mai titrate echipe din fotbalul ucrainean.
Aliuță: ”Am venit la Steaua pe 200.000”
Marian Aliuță a declarat că unul dintre visurile sale a fost să joace la Steaua, însă a spus că regretă că a refuzat o ofertă de 1.000.000 de dolari pentru a rămâne la Șahtior și a venit la formația bucureșteană pe o sumă mai mică.
”Regret că am plecat de la Șahtior, într-un moment foarte bun. Câștigasem campionatul, eram pe val, eram într-o formă, nu bună ci foarte bună, pentru că era la un alt nivel. Și am greșit pentru că de acolo plecam sigur, și dacă nu plecam... Am refuzat contract, la semnatură, un milion de dolari, în 2002.
Am venit la Steaua pe 200.000. Că a fost visul meu să joc la Steaua. Aș fi venit la Steaua, dar nu atunci. Ăla e regretul și cred că s-a schimbat puțin parcursul meu. Pentru că la Șahtior eram în Champions League, aveam alt culoar. Am plecat într-un moment... sus eram. Să vrea să îți dea un milion de dolari”, a spus Marian Aliuță în podcastul Las Vegas Romania.
Cariera lui Marian Aliuță
Marian Aliuță și-a început cariera de fotbalist la Steaua, dar de abia în 2002 debuta pentru echipa mare a ”roș-albaștrilor”.
S-a transferat la Chindia Târgoviște în 1997, iar apoi a mai jucat la Gloria Bistrița, Farul Constanța și Sheriff Tiraspol, înainte de a ajunge la Șahtior Donețk.
Cu ”minerii” a câștigat primul trofeu important din carieră, Cupa Ucrainei (2001), și a debutat în competițiile europene. În Ucraina a mai evoluat pentru Metalurg Donețk, în sezonul 2005-2006.
În România, a mai jucat pentru Rapid București, Poli Timișoara și Vaslui. A reușit să câștige Liga 1 o dată, cu Steaua, în 2005.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![”E uriaș!”. Ultimul transfer al lui Dinamo, lăudat de românul care a impresionat în La Liga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19988%2F17230475056197cf19.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Farul transferă în Seria A. Mutarea neașteptată făcută de Gică Hagi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19989%2F1723049455911e5493.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Tensiune la Rapid. Neil Lennon, atenționat de conducerea giuleșteană: ”Trebuie să fie de acord!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19991%2F1723051259eee45b45.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Dinamo, transfer de impact! Jucătorul de 2.500.000 de euro a semnat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19985%2F172304132078e34c11.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Jordan Chiles i-a ”suflat” medalia Anei Bărbosu, iar acum îi răspunde Nadiei Comăneci: ”E amuzant că unii oameni nu pot fi niciodată fericiți pentru cineva...”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19921%2F1722923438891fcd94.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a spus Michelle Obama despre podiumul de la gimnastică, după ce Ana Bărbosu a rămas fără medalie: ”Încă sunt copleșită”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19975%2F1723019049a2511153.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CNN reacționează după ce Jordan Chiles i-a luat medalia Ana Mariei Bărbosu în ultima secundă la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19895%2F172286718068997ad1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Times: Cum să nu fie Putin îngrijorat? Baza NATO din România găzduiește bombardiere nucleare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F2q_69EMFPWXUMbew0n_yYEJkgumlbhfj6JLFmO4oAmo%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvNTk2NWMxNzZmOTVkMmI5Nzc0YzIyZmRhZDU1NzU1NDAuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Bunică, îndepărtată de familie pentru că s-a angajat la o școală. Voia o aniversare ca în povești!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FbJI-xX1EnWRiJkQ_68jzAMDBh-WryiKLYXUd1aRw8ks%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3ZjVmMzBkMDI5YTM2NTJjMTdmMmJmNWMyZmFkMGUuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce înseamnă dacă găsești ridicate ștergătoarele de la parbriz? Ce amendă îți poate da poliția?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FLAjbOd8GV_ijvPskDt82XZXkJb69xiPR2kS8xQSq5TA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYTM4YWViM2ZlN2U5ODAwYjgzNWY0YTZhMGRjMzdhNjguanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihaela Cambei, prima reacție după ce a câștigat argintul olimpic: ”Este concursul vieții mele”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F19999%2F1723066101482d1899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FC Porto, ofertă pentru un internațional român](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19995%2F17230572645e71e6bd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Florin Tănase a semnat cu FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19993%2F1723054869cc5eed8d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Farul transferă în Seria A. Mutarea neașteptată făcută de Gică Hagi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19989%2F1723049455911e5493.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Tensiune la Rapid. Neil Lennon, atenționat de conducerea giuleșteană: ”Trebuie să fie de acord!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19991%2F1723051259eee45b45.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Dinamo, transfer de impact! Jucătorul de 2.500.000 de euro a semnat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19985%2F172304132078e34c11.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când judecă TAS cazul Sabrinei, după contestația făcută la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19990%2F1723049289c77033d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Controversa iscată după ce Sabrina Voinea a decis să meargă la TAS: ”Mi se pare un pic cam mult să suspectezi că oficialii folosesc un fake”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19976%2F17230262193695fbc9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihaela Cambei, prima reacție după ce a câștigat argintul olimpic: ”Este concursul vieții mele”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F19999%2F1723066101482d1899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când judecă TAS cazul Sabrinei, după contestația făcută la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19990%2F1723049289c77033d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Controversa iscată după ce Sabrina Voinea a decis să meargă la TAS: ”Mi se pare un pic cam mult să suspectezi că oficialii folosesc un fake”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19976%2F17230262193695fbc9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)