exclusiv Gigi Becali a transferat un fotbalist după ce o rivală a renunțat la el: ”Semnasem contractul”
Galerie foto(7) Galerie foto (7 fotografii): Gigi Becali a transferat un fotbalist după ce o rivală a renunțat la el: ”Semnasem contractul”
Gabriel Scarlat | Publicat: 22.06.2026 12:30 | Actualizat: 22.06.2026 12:31
În cadrul emisiunii iAMsport LIVE, Adi Popa (37 de ani) a rememorat povestea transferului său picat la FC Vaslui, înainte să semneze cu FCSB.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Adi Popa a ajuns pentru prima dată la FCSB în 2012 și avea să devină unul dintre jucătorii exponențiali ai echipei.
Alături de formația roș-albastră, ”Motoreta” a câștigat trei titluri consecutive de campion al României și a evoluat în cupele europene, ajungând chiar în primăvara europeană în 2013.

Adi Popa, despre transferul picat la FC Vaslui: "Am semnat și după l-au luat pe Antal. Mie mi-au spus că sunt bolnav"
Totuși, înainte să ajungă la formația deținută de Gigi Becali, Adi Popa se înțelesese cu FC Vaslui. Fostul fotbalist al Stelei semnase un contract cu gruparea moldavă, însă aceasta a renunțat la el după ce l-a transferat pe Liviu Antal.
În cadrul emisiunii iAMsport LIVE, fotbalistul de 37 de ani a susținut că oficialii echipei finanțate la acea vreme de Adrian Porumboiu au inventat existența unor probleme medicale.
"Ce a pățit Ceara la FCSB am pățit și eu la Vaslui. Am făcut viza, am semnat și după aia mi s-a spus că nu am luat viza medicală. L-au luat pe Antal și după mi-au spus că sunt bolnav. Pe mine m-au luat primul de la Chiajna și după ce au rezolvat cu Antal mi-au spus că nu am luat viza.
(n.r. Florea: Unde te-ai dus până la urmă?) La vremea aceea, la Steaua (n.r. FCSB). Cel mai tare a fost când cei de la Vaslui mi-au spus motivul. Cică aveam o boală la coloană, ceva rar... M-am speriat pe moment. Nu era o interpretare oficială.
Știți cine era doctor la Vaslui? Medicul de la FCSB, Flavian Arămitu. După ani am discutat și mi-a spus că nu a avut nicio treabă", a declarat Adrian Popa, la iAMsport LIVE.

Ce a urmat pentru Adi Popa după plecarea de la FCSB
Adi Popa și-a încheiat prima aventură la FCSB în 2017, când s-a transferat la formația engleză Reading. ”Popică” a revenit la formația roș-albastră în perioada 2019-2020.
Ulterior, extrema dreapta a mai evoluat pentru Al-Taawoun, Ludogorets, FC Voluntari, Academica Clinceni, Steaua București și Concordia Chiajna.
În prezent, Popa este liber de contract după a doua despărțire de Steaua.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







