În ciuda revenirii reușite de U Cluj, Ioan Ovidiu Sabău tot nu e mulțumit: ”Nu arătăm cum trebuie”. Ce i-a reproșat direct conducerii
![Ioan Ovidiu Sabău are o singură victorie în 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F9%2F10635%2F17075112076a6ca6da.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 09.02.2024 22:58 | Actualizat: 10.02.2024 08:37
Universitatea Cluj a remizat 2-2, în deplasare, în fața celor de la Universitatea Craiova. La finalul partidei, antrenorul ardelenilor, Ioan Ovidiu Sabău (55 de ani), s-a arătat nemulțumit de prestația sub așteptări a elevilor săi din prima repriză.
Sabău a recunoscut că, la pauză, în vestiar a existat o discuție bărbătească, unde s-au reglat mai multe aspecte.
De asemenea, ”Moțul” a recunoscut că a greșit în prima repriză în ceea ce privește sistemul și că, de acum, în primul 11 vor intra doar jucătorii care vor putea să alerge și care fi concentrați sută la sută.
Ioan Ovidiu Sabău: ”Mi s-a demonstrat că nu mai trebuie să experimentez”
”Am avut și o discuție mai bărbătească, apoi am arătat mai bine. Mi s-a demonstrat că nu mai trebuie să experimentez. Trebuie să merg pe ideea că jucătorii care pot, indiferent de vârstă, trebuie să intre! Nu arătăm cum trebuie să fim cu adevărat!
Eu sunt nemulțumit, la fel și ei. Probabil că cele trei săptămâni în care ne-am antrenat pe sintetic au lăsat urme. La fel și eu am făcut alegeri greșite. Mă bucur că avem 10 zile până la meciul cu Steaua (n.r. FCSB) și cred că ne putem reveni. N-am avut condiții și din aceste motive ne-am antrenat pe sintetic, pentru că terenurile sunt înghețate.
În România e gheață și mereu rămânem surprinși! Ei (n.r. jucătorii) știu ce au nevoie! Însă trebuie să înțeleagă unde suntem în acest moment și săptămâna viitoare să vină cu un alt spirit”, a spus Ioan Ovidiu Sabău la finalul întâlnirii.
Bogdan Mitrea: ”Am fost slabi”
La rândul său, fundașul Bogdan Mitrea (36 de ani) a recunoscut că U Cluj a jucat slab în prima parte și a subliniat că ”studenții” au primit cele două goluri pe merit.
”Sunt bucuros că am reușit să marcăm rapid acel gol imediat după pauză, ne-a dat moral și am reușit să câștigăm un punct. Nu ne-a ieșit nimic în prima repriză, e meritul lor. Noi chiar am fost slabi, ăsta e adevărul! La pauză s-a schimbat ceva în bine, am arătat mai bine, mai agresivi, mai dornici. E o luptă strânsă, e normal, dacă nu intri pregătit... sunt mai multe motive.
Dar e bine că am reacționat rapid, sper să rămânem cu lucrurile bune, mai avem 5 partide decisive pentru play-off. Să zicem că e echitabil egalul, prima repriză a lor, a doua a noastră. Mulțumiți, însă veneam cu gânduri mai mari. Prima repriză ne-a împiedicat. Când începe meciul, uiți că ai mai jucat și la adversari... avem obiectivele noastre și suntem concentrați pe ce avem de făcut.
Am avut o serie prea oscilantă pentru cum eram obișnuiți, știm, de asta și era presiune să revenim la ce jucăm înainte. Din ultimele 5 meciuri din sezonul regular vrem 15 puncte”, a spus Bogdan Mitrea la finalul întâlnirii.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Concluziile lui Andrei Vlad, după partida cu Oțelul: ”O seară nereușită. Le înțelegem supărarea suporterilor” + Ce spune despre venirea lui Florin Tănase](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19411%2Fc150-a9b16846-172206288278795a2a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florinel Coman nu ar fi vrut, de fapt, să plece de la FCSB! Ce susține fostul jucător al campioanei: ”Am vorbit cu el, mai voia”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19393%2F17220200059b646945.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo București de la 22:00, pe iAMsport.ro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19417%2F1722067647a20ad3ab.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Concluziile lui Andrei Vlad, după partida cu Oțelul: ”O seară nereușită. Le înțelegem supărarea suporterilor” + Ce spune despre venirea lui Florin Tănase](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19411%2Fc150-a9b16846-172206288278795a2a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Nadia Comăneci, apariție de senzație la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice + Surpriza de proporții pregătită de organizatori](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19410%2F1722059406e13caa68.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ciprian Marica, discurs dur despre situația în care se află sportul românesc: ”Popovici și Halep sunt excepții!” / ”Am avut o zi bună cu Ucraina”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19383%2F172200754014c25874.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De la 150 de milioane de euro clauză de reziliere, în Liga 3! Cu ce echipă a ajuns să semneze marea speranță de la FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19386%2Fc150-8b6b25da-1722013523dcf0deb7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)