INTERVIU | Dorinel Munteanu, dur în legătură cu despărțirea-surpriză de la Oțelul: ”Foarte bine că a plecat”. Detalii despre obiectivul pentru noul sezon
![Dorinel Munteanu, antrenor Oțelul Galați](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F7%2F4%2F1060%2F168846873390864a49.jpg&w=960&h=640&c=1)
Denis Chilom | Publicat: 04.07.2023 15:57 | Actualizat: 04.07.2023 21:57
Dorinel Munteanu (55 de ani) a vorbit, într-un interviu pe iAM Sport, despre startul noului sezon al SuperLigii, stagiile de pregătire ale echipei sale și plecarea bizară a lui Daniel Celea (27 de ani) de la Galați.
Înaintea noului sezon din Superligă, Dorinel Munteanu a declarat că își dorește să aibă un start de stagiune bun alături de Oțelul, în calitate de nou-promovată, și că speră și la un loc în play-off.
Antrenorul echipei gălățene a vorbit, în exclusivitate pentru iAM Sport, și despre despărțirea prematură de Daniel Celea și implicarea Combinatului la Oțelul.
Dorinel Munteanu: ”Foarte bine că a plecat Celea”
Bună ziua, domnule Munteanu! Ce faceți? Cum sunteți?
Noi suntem bine. Suntem la sfârșit de cantonament în Austria. Tot lotul este sănătos. Mai e puțin și începe campionatul.
Cum evaluați acest stagiu de pregătire? Sunteți mulțumit?
Da, sunt foarte mulțumit, atât de primul stagiu, cât și de al doilea. Aceste două stagii de pregătire au fost foarte grele, dar suntem concentrați.
Am văzut că ați făcut câteva transferuri pentru Liga 1. Vă mai doriți și alți jucatori?
Sigur, o să mai vină doi-trei jucători. Voi începe campionatul cu lotul actual. Cu siguranță vor mai veni jucători.
Ce așteptări aveți dumneavoastră de la acest sezon? Aspirați chiar și la un loc de play-off?
Pentru foarte multă lume este imposibil de realizat, dar îmi doresc, în primul rând, să încep bine campionatul, jucătorii mei să se acomodeze bine cu SuperLiga României, cu calitatea fotbalului. Trebuie să fim puternici. Trebuie să fim prudenți și să fim concentrați la fiecare joc.
Mai bagă Combinatul de la Galați bani la echipă? Vă mai ajută?
Combinatul ne-a ajutat. Ne ajută foarte mult. Este sponsorul nostru principal, primim o sumă considerabilă. Va fi și în continuare lângă noi.
Am înțeles. Domnule Munteanu, vreau să știu de ce a plecat Daniel Celea de la echipă, având în vedere că venise recent.
Nu v-a spus chiar el de ce a plecat?
El a zis că nu ar fi fost un mediu bun pentru a-și atinge potențialul.
Dacă pentru el nu a fost un mediu bun la Galați... foarte bine că a plecat. Să meargă în altă parte, să joace în altă parte.
Văd că este primul jucător care a spus că mediul de la Galați nu este bun. Îi doresc multă baftă la următoarea provocare care va fi, dacă o va primi.
Dumneavoastră ați avut neînțelegeri cu el?
Eu nu am neînțelegeri cu jucătorii. Să fim foarte bine înțeleși. Cine nu respectă, putem avea probleme cu ei sau ei cu mine. Până acum, e singurul jucător care, v-am spus, spre surprinderea mea, a spus că nu este un mediu propice pentru el să dea un randament maxim.
Nu știu unde a dat el randament maxim, dar e treaba lui. Celea este un capitol încheiat pentru mine.
Oțelul Galați, a treia remiză în perioada de pregătire
Oțelul Galați a întâlnit, în al treilea joc de pregătire din Austria, formația NK Maribor, din prima ligă din Slovenia. Maribor a terminat pe locul trei campionatul și este calificată în preliminariile Conference League.
Scorul final a fost 0-0, iar ”oțelarii” au înregistrat a treia remiză din tot atâtea amicale, după 1-1, cu SV Kapfenberg, din liga secundă a Austriei, și 2-2, cu FC Polissya Zhytomyr, din prima liga a Ucrainei.
Primul 11 al Oțelului: Stoian, Rus, Zivulic, Yabre, Zhelev, Lopez, Cisotti, Gaitan, Pop, Dimitrov, Ursu.
Rezerve: Păun, Farcaș, Neagu, Ghiocel, Panait, Nedelea, Bordun, Jardan, Gorovei, Bodișteanu, Cîrjan, Fatai, Adăscăliței, Tănasă, Nica
Antrenor: Dorinel Munteanu
Formația antrenată de Dorinel Munteanu va juca ultimul meci din cantonament împotriva celor de la Vojvodina Novi Sad, echipă din prima ligă a Serbiei.
Oțelul debutează acasă în SuperLigă
Oțelul Galați va juca în prima etapă a SuperLigii împotriva celor de la UTA Arad, pe 14 iulie, pe teren propriu. Fosta campioană din 2011 s-a întors pe prima scenă a fotbalului românesc după opt ani de absență.
Relu Stoian (de la Gloria Buzău), Ștefan Bodișteanu (de la Farul), Alexandru Pop (de la Unirea Dej), Aurelian Păun (de la U Cluj), Ariel Lopez Varela (de la Gloria Buzău), Milen Zhelev (de la Arda Kardzhali), Pablo Gaitan (de la Gloria Buzău), Joao Serrao (de la Paredes, Portugalia), Samuel Teles (de la Feirense, Portugalia) sunt jucătorii aduși de Oțelul în această vară.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)