exclusiv Petrolul se desparte de omul care a adus victoria cu Rapid. La ce echipă pleacă atacantul de 250.000 de euro
![Albin Berisha pleacă de la Petrolul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19756%2Fc150-2b14ee8b-1722624637b757e016.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 02.08.2024 21:46 | Actualizat: 03.08.2024 08:16
Petrolul nu se află într-o situație financiară foarte bună, de aceea clubul ploieștean se pregătește să se despartă de unul din cei mai importanți jucători. Este vorba de omul care a adus victoria cu Rapid, Albin Berisha (23 de ani). Atacantul va pleca în Germania.
Berisha a arătat destule lucruri bune la Petrolul și ”găzarii” au fost abordați de o echipă istorică a Germaniei, Hansa Rostock. Acum clubul din estul Germaniei se află în liga a treia dar vrea să revină cât mai repede în prima ligă.
Petrolul se desparte de Berisha
Echipa germană a tatonat terenul pentru a vedea dacă jucătorul din Kosovo este disponibil pentru un transfer. Dacă, inițial, Petolul nu a fost încântată de ceea ce ofereau germanii, se pare că lucrurile s-ar fi schimbat între timp.
Sursele iAMsport.ro ne-au confirmat că cele două părți au ajuns la o înțelegere și transferul va fi efectuat. 250.000 de euro va încasa Petrolul, care își va păstra și un procent dintr-un viitor transfer. De acest subiect au scris și colegii de la Prosport.
Este de așteptat ca în zilele viitoare, Berisha să părăsească echipa și să meargă pentru a semna cu gruparea germană.
Ce declarase atacantul după victoria cu Rapid
Albin Berisha a marcat unicul gol al victoriei contra Rapidului și trăsese semnale de alarmă în privința situației de la club.
”Sunt aici doar pentru fotbal. E doar al treilea meci și sunt sigur că vor veni lucruri bune. E o problemă când sunt aceste dificultăți financiare, dar noi suntem aici să jucăm fotbal și să ne bucurăm de fotbal”, a spus Albin Berisha după partida cu Rapid.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Secundul lui Neil Lennon, despre debutul slab de sezon al Rapidului: ”Nu se decernează niciun trofeu după 3-4 meciuri”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19843%2F17227946027cc22eca.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cristi Balaj, criză de nervi după ce U Cluj a marcat în poarta CFR-ului! Fanii ”feroviari” au fost șocați de ce a făcut oficialul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19860%2F1722808041643bec1a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Petrescu învinuiește partidele europene pentru eșecul CFR-ului cu U Cluj: ”Trebuie să sacrificăm meciurile din campionat”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19857%2F1722805440d73984d6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Ovidiu Sabău își ține jucătorii cu picioarele pe pământ după succesul din Gruia: ”Încă nu am realizat nimic”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19859%2F17228069864c47c2e8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adi Păun, după înfrângerea suferită de CFR Cluj: ”Nu e plăcut deloc”. Ce a spus Sava despre plecarea din Gruia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19854%2F17228069794417694e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Nistor, după victoria cu CFR: ”Sunt pretenții la dinozauri!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19858%2F172280661442dbd286.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum le va recompensa Ion Țiriac pe fetele de la 8+1, după medalia de aur de la JO. Fostul tenismen, nevoit să plătească o sumă cu 6 cifre](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19782%2F17226816657d879bd9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cornel Dinu, după ce a aflat cine va fi noul selecționer al României: ”Este un fenomen. Cea mai bună alegere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19734%2F1722591953f94b7aa8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine este Mădălina Amăistroaie, cea care a adus cea mai bună clasare a României la Jocurile Olimpice, la tir cu arcul: ”Sper că am popularizat acest sport”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19830%2F172277558930c820cc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce este INTERZIS să mănânci fructe seara dacă vrei să slăbești? Ce se întâmplă în organism?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FoEPP32NZfxhWZ0m5ct1F8GEKVE4uyzcmbuo-qnmCm6c%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWExMzZlY2IwZGE5YTg3ODVmMjg2YTNmZTZjOWM2MTkuanBlZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fiica mea, 18 ani, mi-a zis că se mărită cu un bărbat de 60 de ani. Ce am aflat despre el e oribil](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FBfrg1NygHnkqUVOp1NkFPXbget_mgmM2UdD97PqjBcs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZmJkNTlmMGM3NzllZDU2MDczMjgyMGMzMDYyZTkxMzIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteți personajul? De la probleme de dicție, la actor și cântăreț celebru. I s-a spus „Moțu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxYy6UnJSqa497--d9qn4l1UJYlEzPa9yT7EbVZiPrJg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYTliYWRhNzAyZTdlMDAyYzk3YTYzOWEwYmU2NDA4NGIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cristi Balaj, criză de nervi după ce U Cluj a marcat în poarta CFR-ului! Fanii ”feroviari” au fost șocați de ce a făcut oficialul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19860%2F1722808041643bec1a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Petrescu învinuiește partidele europene pentru eșecul CFR-ului cu U Cluj: ”Trebuie să sacrificăm meciurile din campionat”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19857%2F1722805440d73984d6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Ovidiu Sabău își ține jucătorii cu picioarele pe pământ după succesul din Gruia: ”Încă nu am realizat nimic”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19859%2F17228069864c47c2e8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adi Păun, după înfrângerea suferită de CFR Cluj: ”Nu e plăcut deloc”. Ce a spus Sava despre plecarea din Gruia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19854%2F17228069794417694e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Nistor, după victoria cu CFR: ”Sunt pretenții la dinozauri!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19858%2F172280661442dbd286.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CFR – U Cluj, 2-3 pe iAMsport.ro. Surpriză în Gruia: prima victorie din ultimii 9 ani pentru ”șepcile roșii” în fața marilor rivali!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19827%2F17228016347bb3760a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![8 minute de nebunie la Cluj! 3 goluri au fost marcate, iar Universitatea a ”răpus-o” pe rivala CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19856%2F1722804823c4a8b55d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![China, campioană în proba masculină de ştafetă 4x100 m mixt! SUA a câștigat la feminin](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19855%2F17228045008bf98764.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)