Rapid - FCSB 2-0. Rapidiștii termină campionatul cu o victorie de orgoliu în fața rivalei
![Rapid a câștigat două dintre duelurile din acest sezon cu FCSB, al treilea terminându-se la egalitate](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F19%2F15917%2F171614497819f12965.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 19.05.2024 19:40 | Actualizat: 19.05.2024 23:29
Gazdele s-au impus după ce au reușit ambele goluri în prima repriză. Funsho și Petrila au punctat pentru guleșteni care au izbutit primul succes în Superligă după mai bine de două luni. Ultima echipă pe care o învisesră fotbaliștii lui Lobonț a fost tot FCSB.
Rapid - FCSB 2-0
Final. Rapid se impune cu 2-0, însă termină sezonul tot pe locul 6 al clasamentului, pe care se afla și înaintea acestui meci.
Min 50: Penalty anulat după intervenția VAR. Szabolcs Kovacs dictează lovitură de la 11m pentru roș-albaștri, după ce Oaidă îl calcă pe Băluță în propria suprafață de pedeapsă, însă VAR-ul anulează decizia pentru o poziție de offside în prealabil la Antwi.
Pauză. Rapid conduce cu 2-0 după primele 45 de minute.
Min. 42: Gol Rapid. Petrila primește o minge în banda stângă, mijlocașul preia balonul după ce pleacă din propria jumătate de teren, fentează un adversar în marginea careului și șutează imparabil la colțul lung, 2-0.
Min. 12: Gol Rapid. Krasniqi șutează din afara careului, Andrei Vlad are o intervenție stângace și respinge mingea în față, aceasta ajunge la Funsho care o trimite în poartă, 1-0.
Min. 1: A început meciul pe arena din Grant.
Echipe de start:
Rapid: Rapid: Ungureanu - Onea, Săpunaru, Iacob, Borza - Oaidă, Kait, Hasani - Krasniqi, Rrahmani, Funsho
Rezerve: Drăghia, Braun, Cristea, Bădescu, Emmers, Cepoi, Petrila, Cîrjan, Pepeau, Burmaz, G. Gheorghe, Briciu
Antrenor: Bogdan Lobonț
FCSB: Vlad - Crețu, Haruț, Chiricheș, Panțîru - Alhassan, Lixandru, Băluță - Antwi, Miculescu, D. Popa
Rezerve: Udrea, Oct. Popescu, Pandele, Luis Phelipe, Toma, Păduraru, Laszlo, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous
Oaspeții au avut parte de o primite ostilă în Giulești. Fanilor Rapidului le este greu să accepte că rivalii au cucerit titlul în acest sezon.
Și autocarul Rapidului a ajuns la arenă pentru ultimul meci din acest play-off.
FCSB a câștigat deja campionatul, astfel că derby-ul cu Rapid se dispută fără miză, mai ales că giuleștenii sunt pe ultimul loc în play-off și nu mai pot prinde o altă poziție.
Formația pregătită în prezent de Bogdan Lobonț nu au reușit nicio victorie de când a început play-off-ul, pierzând opt înfrângeri și înregistrând o remiză.
Echipa lui Gigi Becali are în play-off cinci victorii, două remize și tot atâtea înfrângeri.
Ambele meciuri directe din sezonul regulat au fost câștigate de Rapid: turul s-a încheiat cu scorul de 2-1, iar returul 4-0. Meciul tur din play-off s-a încheiat cu remiză, scor 2-2.
Rapid - FCSB, de la 21:00, LIVE BLOG pe iAMsport.ro. Declarația lui Elias Charalambous înainte de meci
”Bună seara! Ultimul joc al sezonului. Dacă e posibil vrem să închidem acest sezon bun cu o victorie. De jocul de mâine vom oferi minute jucătorilor care nu au evoluat în acest sezon. Vrem să le oferim o șansă și să odihnim fotbaliștii care au jucat tot sezonul. Pe câțiva îi vom vedea la echipa națională. Suntem aici să ajutăm naționala, să fie gata pentru competiția de la vară.
Pentru toate jocurile avem așteptări. Vrem să închidem acest sezon în cea mai bună manieră, adică victoria. Vom face câteva schimbări, dar avem încredere în lot. Aceste momente sunt frumoase. După ce am câștigat campionatul să ne bucurăm cu familia, fanii, jucătorii. Cel mai tare moment a fost să-i văd pe băieți, pe staff, pe fani să celebreze împreună.
Jucătorii care au bifat mai multe minute și care vor merge la echipa națională vor fi odihniți. Cei care nu au prea jucat în acest sezon vor avea această șansă mâine. În fotbal câteodată nu le poți da această șansă. Acum vrem să o facem”, a spus Charalambous.
Rapid - FCSB, de la 21:00, LIVE BLOG pe iAMsport.ro. Ce a spus Bogdan Lobonț la conferința de presă
”Jucăm împotriva campioanei României, vrem cu toții să încheiem așa cum trebuie, cu o victorie, facem tot ceea ce depinde de noi să câștigăm meciul de mâine, indiferent de jucătorii care intră în teren. Toți avem același obiectiv, să ieșim din pasa asta mai puțin bună.
Ne așteaptă un meci dificil împotriva campioanei. Nu contează cine joacă pentru FCSB, trebuie să ne focusăm pe ceea ce trebuie să facem noi de-a lungul celor 90-95 de minute. Este un meci care nu înseamnă cine știe ce pentru ei din punctul de vedere al mizei, dar pentru noi înseamnă foarte mult și îl tratăm ca atare.
Clubul știe absolut tot ceea ce se întâmplă la echipă, cunoaște tabloul complet a tot ceea ce se întâmplă aici. Nu sunt aici ca să expun cauzele care au dus la situația în care este Rapidul astăzi, știm cu toții care sunt cauzele, lucrăm ca să le îmbunătățim și mergem mai departe cu aceeași energie, entuziasm, pasiune”, a precizat Lobonț, la conferința de presă.
Rapid - FCSB, de la 21:00, LIVE BLOG pe iAMsport.ro. Echipele probabile
- Rapid (4-3-3): G. Ungureanu - Onea, Săpunaru, P. Iacob, Borza - Emmers, Oaidă, Papeau - Krasniqi, Rrahmani, Petrila.
- FCSB (4-3-3): M. Udrea - V. Crețu, Haruț, Dawa, Panțîru - Ov. Popescu, Lixandru, Pandele - Luis Phelipe, Miculescu, Radaslavescu.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)