Se pregătește Cristian Chivu de SuperLiga? Cum a reacționat Mircea Lucescu: ”Gata, e timpul!”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Se pregătește Cristian Chivu de SuperLiga? Cum a reacționat Mircea Lucescu: ”Gata, e timpul!”

Vlad Ionescu   |   Publicat: 14.04.2024 10:06   |  Actualizat: 14.04.2024 13:32

Mircea Lucescu (78 de ani), unul dintre cei mai importanți antrenori din istoria României, a discutat despre situația lui Cristian Chivu (43 de ani), tehnicianul celor de la Inter Primavera.

Cristian Chivu este în prezent antrenorul echipei de juniori a celor de la Inter. Totuși, presa din Italia a anunţat deja că tehnicianul în vârstă de 43 de ani îşi doreşte o nouă provocare şi că va pleca la finalul sezonului.

Mircea Lucescu a declarat recent că a discutat cu fostul internațional pe acest subiect. Mai exact, antrenorul român i-a sugerat lui Cristian Chivu să treacă la următorul nivel și să nu mai antreneze echipe de juniori.

Nu m-ar mira să ajungă la o echipă mare

Depinde doar de Chivu dacă revine în România. El are o carieră bună la nivel de juniori. Am discutat cu el și i-am zis gata, e timpul să mergi la seniori!

El e destul de apreciat peste tot! Nu m-ar mira să ajungă la o echipă mare”, a declarat Mircea Lucescu.

Chivu, propus la Universitatea Craiova

Cristi Chivu a fost propus la Universitatea Craiova de Sorin Cârţu. Conform acestuia, Chivu ar fi varianta bună pentru înlocuirea lui Ivaylo Petev.

”Ne-am întâlnit de multe ori la masă. Acum mi-a prezentat antrenorii care sunt în cărți. La unii vrea să le mai dea o șansă, la alții le amână șansa asta, la alții care sunt liberi nu mai vrea să audă.

Pe mine m-a întrebat. Am luat în calcul totul. Unii sperau la o șansă să vină în perioada asta. Eu i-am zis că ar trebui să încerce ceva, cum ar fi un Cristi Chivu. Așa m-am gândit eu. Nu știu câtă putere ar avea să îl aducă. Nu știu dacă vrea sau ce șanse sunt ca el să vină”, a spus Cârțu la digisport.ro.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
OFICIAL | Plecare neașteptată de la Rapid! Legenda a părăsit clubul
OFICIAL | Plecare neașteptată de la Rapid! Legenda a părăsit clubul
OFICIAL | Plecare neașteptată de la Rapid! Legenda a părăsit clubul
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga

Cele mai citite

Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
Diverse  |  28 Mai 2024, 11:17
1.
Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
Liga 2  |  28 Mai 2024, 16:20
2.
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Special  |  28 Mai 2024, 21:30
3.
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
VACANȚA Turiștii români vor avea în Grecia 40 de grade, în iunie. Primul val de căldură, duminică
VACANȚA Turiștii români vor avea în Grecia 40 de grade, în iunie. Primul val de căldură, duminică
VACANȚA Turiștii români vor avea în Grecia 40 de grade, în iunie. Primul val de căldură, duminică
Un nou drum, mult mai rapid, pentru românii care merg în vacanță în Thassos sau Halkidiki
Un nou drum, mult mai rapid, pentru românii care merg în vacanță în Thassos sau Halkidiki
Un nou drum, mult mai rapid, pentru românii care merg în vacanță în Thassos sau Halkidiki
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Știri de ultimă oră din sport
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 17:48
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 16:56
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 16:45
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 15:49
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Tenis   |  30 Mai 2024, 15:34
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Natație   |  30 Mai 2024, 15:22
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 14:52
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 14:12
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
exclusiv Daniel Popa nu este singurul! Fotbalist propus la Dinamo, refuzat de conducere, cu un sezon remarcabil în Superligă
SuperLiga   |  18:11
Daniel Popa nu este singurul! Fotbalist propus la Dinamo, refuzat de conducere, cu un sezon remarcabil în Superligă
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
SuperLiga   |  17:48
Gigi Becali este aproape de transferul mult dorit: ”Probabil azi se va rezolva”
OFICIAL | Plecare neașteptată de la Rapid! Legenda a părăsit clubul
SuperLiga   |  17:29
OFICIAL | Plecare neașteptată de la Rapid! Legenda a părăsit clubul
foto exclusiv Gigi Nețoiu, tot mai greu de recunoscut. Transformarea fostului acționar al lui Dinamo. Cum arată la 64 de ani
Diverse   |  17:18
Gigi Nețoiu, tot mai greu de recunoscut. Transformarea fostului acționar al lui Dinamo. Cum arată la 64 de ani
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
SuperLiga   |  16:56
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
SuperLiga   |  16:45
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
SuperLiga   |  15:49
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă