Sorin Cârțu știe care este ”arma” Rapidului în lupta la titlu: ”Ăsta este unul dintre marile atuuri”
![Rapid a terminat pe locul 5 în ultima ediție de campionat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F11%2F10710%2F170766648107a9dd3c.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Stan | Publicat: 12.02.2024 09:25 | Actualizat: 12.02.2024 09:46
Sorin Cârțu, fostul președinte al celor de la Universitatea Craiova, a analizat partida CFR Cluj - Rapid, scor 0-1, și a punctat care este atuul giuleștenilor în lupta la titlu.
Rapid București și-a consolidat locul 2 în SuperLigă, grație victoriei la limită din Gruia, una adusă de reușita lui Damjan Djokovic (min.9).
În urma acestui rezultat, giuleștenii își păstrează procentajul de 100% la victorii în 2024 (4 din 4) și, totodată, s-a apropiat la 6 puncte de liderul FCSB. ”Roș-albaștrii” pot mări ecartul la 9 lungimi, dacă se vor impune duminică seara, pe teren propriu cu Sepsi.
Sorin Cârțu: ”Rapid a meritat victoria”
Formația de lângă Podul Grant s-a baricadat în defensivă pe finalul meciului din Ardeal, însă, cu toate acestea, Sorin Cârțu consideră că a meritat toate cele trei puncte puse în joc.
”Rapidul a meritat victoria, a fost mult mai aproape de rezultatul ăsta pe care l-a făcut, spre deosebire de CFR. Adică a arătat în joc mai bine decât CFR-ul și a meritat să câștige. Au fost echilibrați și în ceea ce înseamnă atacul, și în ceea ce privește apărarea… A arătat bine pentru un meci din ăsta important, care s-a jucat de fapt ca o finală pentru locul 2.
(n.r. are Rapid șanse la titlu?) Arată bine. Cum a fost și aseară… M-am uitat și la ceea ce au însemnat momentele grele prin care au trecut la partida de aseară. Accidentările lui Săpunaru și Onea. De fiecare dată au avut soluții foarte bune, adică au intrat jucători care și-au făcut pe deplin treaba, știind ce înseamnă posturile respective”, a spus Sorin Cârțu, potrivit Fanatik.
”Vor avea trei meciuri cu FCSB pe care trebuie să le câștige”
Totodată, fostul atacant al Craiovei Maxima o vede pe Rapid cu șanse la primul titlu din 2003 încoace deoarece are o pregătire fizică la parametri optimi.
”Are o bancă bună și arată bine pentru că am văzut o participare în joc, și din punct de vedere fizic, egală pe tot parcursul jocului. Nu au avut sincope în sensul în care să cadă spre final… De fapt, din câte știu eu și se vorbește și prin lumea fotbalului, ei au unul dintre cei mai buni preparatori fizici, Ionel Colonel… Nu am lucrat niciodată cu el, nu-l știu…Ăsta este unul dintre marile atuuri, și ale lui Bergodi.
Se vede cum arată Rapidul, cum participă în timpul jocului. Dovadă, uite situația cu Craiova, revii de la 1-3 cu FCU. Nu e ușor să ții ritmul ăsta intens pe sfârșitul meciului. Un ritm din ăsta prin care să vii, să recuperezi din handicap, să dai și golurile. Apare și șansa, dar șansa apare întotdeauna când ai și cu ce să o susții. Cu o pregătire fizică bună, cu o pregătire tactică bună, nu după ureche… Atunci îți vin și rezultatele.
Rapidul arată bine și faptul că recuperează din puncte le dă speranțe. Importantă e perioada asta până începe play-off-ul, punctele care se vor face și acel meci cu FCSB. Ei practic, dacă vor să ia campionatul, vor avea trei meciuri cu FCSB pe care trebuie să le câștige, ca să recupereze din handicap.
Și atunci da, ar putea lua titlul… Dar asta ce înseamnă, că FCSB stă pe loc? Să-i lase, să se uite la ei? Nu cred… Și ei sunt în formă”, a concluzionat Sorin Cârțu.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)