Tony pune la îndoială prima victorie a Gloriei Buzău în acest sezon: "Cu tot respectul pentru ei..."
![Tony da Silva a salvat-o pe Poli Iași de la retrogradare în finalul sezonului trecut](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19447%2F1722106941635fb0be.jpg&w=960&h=640&c=1)
George Drafta | Publicat: 27.07.2024 21:59 | Actualizat: 27.07.2024 23:08
Tony da Silva (43 de ani), antrenorul celor de la Poli Iași, a făcut o analiză a partidei pe care moldovenii au pierdut-o în fața nou-promovatei Gloria Buzău, scor 1-2. Tehnicianul consideră că în primul rând din cauza evoluției echipei sale oaspeții s-au putut bucura pentru cele 3 pucnte obținute în Copou.
Iașiul a fost aproape să lege al doilea succes la rând în SuperLigă. După ce s-au impus cu FC Botoșani, tot pe teren propriu, Roman & Co a fost foarte aproape să recidiveze cu Gloria Buzău.
Tony da Silva știe că momentul psihologic al partidei a fost cel în care Alin Roman a ratat o lovitură de la 11m, când scorul le era favorabil alb-albaștrilor.
Înfrângere pe mâna lor
Învinși pe teren propriu, moldovenii au fost depășiți în ierarhia intermediară de învingătoarea lor din acest joc. Buzoienii au acumulat 4 puncte față de cele 3 pe care le au acum cei de la Poli Iași.
"Îmi cer scuze suporterilor, noi trebuie să facem mai mult, am intrat bine în meci, puteam, să facem 2-0, moment important din meci, nu am făcut, acum nu putem lua gol chiar înainte de pauză.
Noi am pierdut meciul cu tot respectul pentru ei, nu l-au câștigat ei. Asta nu pot să controlez (n.r. numărul minutelor de prelungire acordate), dar nu e nicio scuză. Nu trebuie să luăm gol în niciun moment.
Noi trebuie să avem mai multă răbdare în fața porții, eu sunt cel mai mare responsabil, o să analizăm cu băieții ce am făcut bine și ce am făcut rău.
Jucătorii poate au intrat într-o stare de nervozitate, luăm goluri prea ușor", a declarat antrenorul celor de la Poli Iași, după ultimul fluier al întâlnirii.
Ailenei promite revanșa la Ovidiu
Portarul celor de la Poli Iași este vinovat la golul în urma căruia Buzăul a câștigat jocul din runda a treia a Superligii.
Etapa următoare, moldovenii se deplasează pe terenul Farului, acolo unde au câștigat anul trecut tot în startul sezonului, din postura de nou-promovată.
"Și când am luat golul doi ne-a căzut moralul, am avut ocazii, am avut meciul în mână, dar, din păcate, l-am pierdut. Clar plecăm cu gânduri pozitive la Constanța, Hagi implementează acest joc de pase și la ei acasă vor încerca să paseze", a adăugat goalkeeperul celor de la Poli Iași.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Sepsi - Dinamo București 1-1. Remiză echitabilă la Sfântu Gheorghe](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19417%2F1722109466ecf203c7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Scandări xenofobe la Sepsi - Dinamo! Ce au putut să strige fanii ”câinilor” pe stadionul din Sfântu Gheorghe](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19451%2F1722109196d47fdb1a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Buzău a câștigat cu Poli Iași, dar Prepeliță tot nu e mulțumit: ”Am avut un discurs mai dur, nu-mi plac jucătorii care se complac”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19448%2Fc150-b319859a-17221060793413f70a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un fotbalist de la Farul Constanța a cerut să fie lăsat să plece gratis în această vară. Reacția lui Ciprian Marica: ”Nu a înțeles asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19443%2F17221014618e714568.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mai are de așteptat pentru debut! Un nou-venit de la Dinamo încă nu prinde lotul. Detalii despre echipa pe care va miza Kopic cu Sepsi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19440%2F17220964021a2cefed.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dinamo, față-n față cu coșmarul: de când nu au mai învins ”câinii” pe Sepsi. Cum arăta echipa atunci + marcatorul, legitimat în prezent la cea mai mare rivală](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19420%2Fc150-f1add66f-172207124666cd6950.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![A fost lansată licitația pentru stadionul de 570.000.000 de lei din România. Unde va fi construită ”bijuteria” de 30.000 de locuri](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19373%2F1721988805ad847751.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Talpan, oprit de un fan în fața unui supermarket: ”Recunoașteți că FCSB e Steaua!”. Cum a răspuns juristul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19347%2F1721938608f0308bbc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Anamaria Prodan, atac dezlănțuit la adresa lui Laurențiu Reghecampf: ”Trăiește din rezilieri!” / ”Când găsește o femeie nouă, nu contează dacă e ok, pleacă cu ea!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19450%2F1722109942769c3a54.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Tony pune la îndoială prima victorie a Gloriei Buzău în acest sezon: "Cu tot respectul pentru ei..."](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19447%2F1722106941635fb0be.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Buzău a câștigat cu Poli Iași, dar Prepeliță tot nu e mulțumit: ”Am avut un discurs mai dur, nu-mi plac jucătorii care se complac”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19448%2Fc150-b319859a-17221060793413f70a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău 1-2. Prima victorie de la revenirea în Liga 1 pentru echipa pregătită de Andrei Prepeliță!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2F1722098008fbdf70fa.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Un fotbalist de la Farul Constanța a cerut să fie lăsat să plece gratis în această vară. Reacția lui Ciprian Marica: ”Nu a înțeles asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19443%2F17221014618e714568.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gol din foarfecă într-o repriză nebună la Iași. Cine este autorul celei mai frumoase reușite a începtului de sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19445%2Fc150-ad1b28d8-172210050188830363.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Surpriza vieții pentru sportivii români! Se uitau la filmul lui Arnold Schwarzenegger, iar actorul a apărut lângă ei: ”Nu pot să uit!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19433%2F172208506845eab022.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jaqueline Cristian, victorie miraculoasă la Paris! Echipajele de dublu vâsle masculin și feminin, direct în semifinale. Irina Begu și Ana Bogdan, eliminate din prima rundă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19425%2F1722097706b0c8550a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)