Alexi Pitu vrea să dea lovitura la Euro 2023, cu naționala de tineret: ”Abia aștept începutul meciului!”

Alexi Pitu va participa cu naționala României la Campionatul European 2023 Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Alexi Pitu vrea să dea lovitura la Euro 2023, cu naționala de tineret: ”Abia aștept începutul meciului!”
Foto: Sportpictures  |   Alexi Pitu va participa cu naționala României la Campionatul European 2023

Robert Zanfir   |   Publicat: 19.06.2023 22:49   |  Actualizat: 20.06.2023 00:42

Alexi Pitu (21 de ani) a prefațat primul meci al naționalei de tineret la Campionatul European 2023. Mijlocașul lui Bordeaux dezvăluie că este nerăbdător și spune că visează la un parcurs cât mai lung la turneul final organizat de România. Partidele de la Euro 2023 vor putea fi urmărite la TVR, dar și în format Live Text pe iAM Sport.

România va participa la al treilea turneu final consecutiv. Generația lui Mirel Rădoi a fost urmată de naționala lui Adi Mutu. Emil Săndoi speră să egaleze performanțele celor doi. Misiunea va fi una infernală. Spania, Ucraina și Croația sunt adversarele ”tricolorilor”.


Alexi Pitu vrea să dea lovitura cu naționala de tineret

Unul dintre cei pe care mizează fanii români este Alexi Pitu. Jucătorul lui Bordeaux îi cheamă pe suporteri la meciul de debut, cu Spania. Fostul jucător al Farului speră să reușească un turneu mare.


„Normal că sunt emoții, avem un turneu în față, un turneu greu, cu echipe foarte bune din Europa și cred că trebuie să lăsăm emoțiile la o parte la primul meci și să facem un joc foarte bun. Cel mai mult aștept începutul meciului, să fluiere arbitrul și să dăm tot ce avem mai bun pentru a scoate rezultate bune.

Am simțit încredere din partea staff-ului, oamenilor, peste tot pe unde am fost, sper să vină într-un număr cât mai mare și la stadion. Ne gândim să facem un joc cât mai bun, mai ales în meciul cu Spania, e cel mai important meci, după părerea mea și să ajungem cât mai departe”, a declarat Alexi Pitu.

Alexi Pitu a tras tare pentru turneul final de la București

București și Cluj, gazdele Campionatului European 2023

Campionatul European U21 va avea loc în perioada 21 iunie – 8 iulie. Partidele se vor juca pe stadioanele Ghencea, Rapid, Cluj Arena și Dr. Constantin Rădulescu.

La Bucureşti se vor disputa meciurile Grupei B, din care fac parte România, Spania, Ucraina şi Croaţia, plus un meci din sferturile competiţiei şi o semifinală.

La Cluj-Napoca se vor desfăşura meciurile Grupei D în care se vor înfrunta Franţa, Italia, Norvegia şi Elveţia şi, apoi, un sfert de finală.


Programul României la Campionatul European U21, în grupa B

  • Miercuri, 21 iunie

19:00 Ucraina - Croaţia (Stadionul Giuleşti, Bucureşti)
21:45 România - Spania (Stadionul Ghencea, Bucureşti)

  • Sâmbătă, 24 iunie

19:00 România - Ucraina (Stadionul Ghencea, Bucureşti)
21:45 Spania - Croaţia (Stadionul Giuleşti, Bucureşti)

  • Marţi, 27 iunie

21:45 Croaţia - România (Stadionul Ghencea, Bucureşti)
21:45 Spania - Ucraina (Stadionul Giuleşti, Bucureşti)


Lotul final al României U21 pentru EURO 2023

Portari: Ștefan Târnovanu (FCSB), Mihai Popa (FC Voluntari), Andrei Gorcea (Universitatea Cluj).

Fundaşi: Alexandru Pantea (FCSB), Bogdan Racoviţan (Rakow / Polonia), Mihai Lixandru (FCSB), Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Victor Dican (FC Botoşani), Andrei Borza (Farul), Valentin Ţicu (Petrolul), Andres Dumitrescu (Sepsi);

Mijlocaşi: Dragoş Albu (U Craiova 1948), Alexi Pitu (Bordeaux / Franţa), Constantin Grameni (Farul), Alexandru Işfan (Universitatea Craiova), Adrian Mazilu (Farul), Valentin Mihăilă (Parma), Octavian Popescu (FCSB), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Vlad Pop (U Craiova 1948);

Atacanţi: Jovan Markovic (Universitatea Craiova), Daniel Bîrligea (CFR Cluj), Louis Munteanu (Farul / Fiorentina).


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Armenia U21 - România U21 0-1. ”Tricolorii” mici urcă pe prima poziție în grupa preliminară pentru EURO 2025
Armenia U21 - România U21 0-1. ”Tricolorii” mici urcă pe prima poziție în grupa preliminară pentru EURO 2025
Armenia U21 - România U21 0-1. ”Tricolorii” mici urcă pe prima poziție în grupa preliminară pentru EURO 2025
România U21 ratează victoria în ultimele minute în deplasarea cu Elveția U21
România U21 ratează victoria în ultimele minute în deplasarea cu Elveția U21
România U21 ratează victoria în ultimele minute în deplasarea cu Elveția U21
România U21, învinsă de Albania U21. Elevii lui Pancu au condus cu 2-0, dar au pierdut lamentabil
România U21, învinsă de Albania U21. Elevii lui Pancu au condus cu 2-0, dar au pierdut lamentabil
România U21, învinsă de Albania U21. Elevii lui Pancu au condus cu 2-0, dar au pierdut lamentabil
Pancu a prefațat campania de calificare la EURO U21 2025 și a motivat selecția! Ce spune despre Tavi Popescu
Pancu a prefațat campania de calificare la EURO U21 2025 și a motivat selecția! Ce spune despre Tavi Popescu
Pancu a prefațat campania de calificare la EURO U21 2025 și a motivat selecția! Ce spune despre Tavi Popescu
EXCLUSIV | Ioan Andone a izbucnit, după scandalul în care a fost atras Costel Orac: ”Nu îi e rușine? Ăștia sunt oameni de nimic”
EXCLUSIV | Ioan Andone a izbucnit, după scandalul în care a fost atras Costel Orac: ”Nu îi e rușine? Ăștia sunt oameni de nimic”
EXCLUSIV | Ioan Andone a izbucnit, după scandalul în care a fost atras Costel Orac: ”Nu îi e rușine? Ăștia sunt oameni de nimic”
EXCLUSIV | Dănuț Lupu, reacție dură la adresa celor de la CSA, după bătaia în care a fost implicat și Costel Orac: ”Te chem la mine și tu mă dai afară din casă?!”
EXCLUSIV | Dănuț Lupu, reacție dură la adresa celor de la CSA, după bătaia în care a fost implicat și Costel Orac: ”Te chem la mine și tu mă dai afară din casă?!”
EXCLUSIV | Dănuț Lupu, reacție dură la adresa celor de la CSA, după bătaia în care a fost implicat și Costel Orac: ”Te chem la mine și tu mă dai afară din casă?!”

Cele mai citite

Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Diverse  |  19 Mai 2024, 15:30
1.
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
SuperLiga  |  20 Mai 2024, 19:46
2.
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Ce apare în declarația de avere a lui Gheorghe Falcă, anunțat noul acționar de la CFR Cluj. Care este singura mașină deținută de politican
Ce apare în declarația de avere a lui Gheorghe Falcă, anunțat noul acționar de la CFR Cluj. Care este singura mașină deținută de politican
Diverse  |  19 Mai 2024, 10:55
3.
Ce apare în declarația de avere a lui Gheorghe Falcă, anunțat noul acționar de la CFR Cluj. Care este singura mașină deținută de politican
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
Știri de ultimă oră din sport
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  21 Mai 2024, 22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 22:04
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
foto Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Diverse   |  21 Mai 2024, 21:19
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 20:16
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 20:02
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
video Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 19:22
Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Echipa Națională   |  23:28
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești:...
SuperLiga   |  23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
special Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se...
SuperLiga   |  22:21
Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se raportează la cele ale rivalilor din campionat
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
SuperLiga   |  22:04
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge