EXCLUSIV | “Feedback-ul echipei ne-a bucurat”. Cristiana Oprea și Alexia Parteni au participat, sponsorizate de iAM Sport, la Rally di Roma Capitale, etapă de raliuri din cadrul Campionatului European
![Cristiana Oprea este prima femeie pilot din România care a participat într-o etapă de WRC](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F8%2F1%2F2169%2F1690895885c49b2d2b.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 01.08.2023 16:22 | Actualizat: 01.08.2023 18:05
Cristiana Oprea (31 de ani) și copilotul Alexia Parteni (19 ani) au fost prezente la etapa din Italia a Campionatului European de raliuri. După primele trei speciale foarte reușite, echipajul român a avut ghinion în cea de-a doua zi a raliului. Cristiana este prima femeie pilot din România care a luat startul într-o etapă de Campionat Mondial și de Campionat European.
Cum a început pentru voi etapa Rally di Roma Capitale?
Miercuri am avut teste cu Opel Corsa Rally 4, pentru că trecuseră opt luni și jumătate de când nu mai schimbasem viteze într-o mașină de raliu. Am avut nevoie de aceste teste pentru reacomodare și au decurs bine. Am pus la punct și câteva detalii tehnice. Câteva setări diferite la suspensie, diverse presiuni pentru pneuri.
Toată ziua de joi, de la 7 până la 20, am parcurs toate probele pentru recunoaștere. Cu o mașină de stradă am mers, în trafic, respectând regulile de circulație, pentru a ne scrie notițele pentru momentul în care o să fim pe aceste probe speciale.
Vineri a fost prima zi în care ați stabilit timpi oficiali. Totul a decurs fără probleme?
Vineri am început cu shakedown-ul, de la Fumone, antrenamentele oficiale de dinaintea startului, când am mai făcut câțiva kilometri și apoi ne-am urcat mașina pe trailer ca să ajungă la Roma. Aici a fost o paradă, mașinile au rulat prin centrul Romei, prin fața a numeroase obiective turistice. Apoi ne-am strâns în fața Colloseumului, în jurul căruia am avut și prima probă specială, de noapte.
Raliul s-a disputat lângă munții de lângă Roma, la Fiuggi. Sâmbătă am avut trei probe distincte, pe care le-am parcurs de câte două ori. Am avut o mică problemă, pe care am rezolvată în parcul tehnic. Am lovit un bolovan destul de tare, iar o bieletă s-a strâmbat, dar am înlocuit-o. Apoi pană, dar am schimbat roata la finalul etapei respective. Peripețiile inerente unei etape de raliu.
”Temperaturile depășesc 50 de grade”
Au fost etape extrem de grele în Rally di Roma Capitale?
Cred că provocarea a fost proba de 32 de kilometri pe care am avut-o sâmbătă. Pe aceste distanțe trebuie să fii foarte bine pregătit și fizic. Temperaturile trec de 50 de grade în interior și este un efort să stai mai mult de 20 de minute în astfel de condiții. Trebuie să fii foarte atent și la managementul anvelopelor și frânelor. Se supraîncălzesc și e necesar să gestionezi această situație, mai ales pe ultimii kilometri ai probei.
Duminică ați avut parte de un pic de ghinion? Ce s-a întâmplat până acolo?
Da, din păcate. Am avut tot trei probe speciale, pe care a trebuit să le parcurgem de câte două ori. Nu am mai avut service, așa că era important să nu mai lovim mașina, pentru că nu mai puteam schimba componente. Doar o zonă de tyre fitting, în care am decis să schimbăm două dintre anvelopele mai uzate.
La parcurgerea penultimei probe speciale a zilei, Santo Padre, de 29 de kilometri, am avut ghinion. Foarte multe interioare murdare ale virajelor, cu macadam, praf, nisip, aruncat pe drum de mașinile, circa 70, care au trecut înaintea noastră, cu tracțiune integrală, prin aceleași locuri.
Un viraj ne-a luat și pe noi prin surprindere, din motivele de mai sus, și poate am intrat un pic cam tare în el. Din cauza asta am blocat și roțile față pe frânare, iar apoi am alunecat în afara drumului, rămânând suspendate pe marginea drumului. Mașina nu a avut absolut nimic, doar că nu am mai putut s-o scoatem de acolo.
“Ne-am descurcat bine pentru experiența noastră limitată”
Nu erau fani prin apropiere care să vă dea o mână de ajutor?
Din păcate, chiar pe acel viraj nu erau. Cu siguranță am fi reușit, cu ajutorul lor, să scoatem mașina de acolo și să continuăm raliul. Când a venit mașina de asistență, ne-a tractat puțin și imediat am fost din nou pe drum. Cu siguranță nu e finalul pe care ni l-am dorit, dar am făcut mulți kilometri în acest weekend și ne-am împrietenit cu mașina, căpătând și mai multă încredere.
Ce vă așteaptă în viitorul apropiat?
Săptămâna aceasta vom decide, și încercăm să ne completăm bugetul, dacă vom lua startul în următoarea etapă de Campionat European, care se va desfășura în Cehia, din luna august.
Vrem să luăm partea bună a lucrurilor din Roma, iar cel mai important este feedback-ul echipei și al celor de la Opel Motorsport. Ei a văzut că ne descurcăm mult mai bine cu această mașină, chiar dacă au primii kilometri cu modelul Rally 4.
Ritmul nostru de la clasa RC4 a fost mai lent cam cu o secundă pe kilometru față de piloții care concurează de ani de zile pe aceste mașini. Asta e foarte bine având în vedere experiența noastră limitată cu acest model de rally car.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Nume mari ale sportului românesc au participat la etapa a 2-a a Campionatului Național Women Rally, competiție susținută de iAMsport.ro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F6%2F18394%2F17202708012683e9c1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Women Rally, competiție susținută de iAMsport.ro, va avea loc pe Arena Națională](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F2%2F18161%2F171991846229f97a08.jpg&w=540&h=360&c=1)
![EXCLUSIV | Cristiana Oprea: “Vom fi la startul Europeanului de raliuri!” Cristiana este singura femeie pilot din România care a participat în etape de Campionat Mondial și European FIA ERC](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F4%2F9%2F13792%2F1712650258978b6c99.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Se vinde o mașină legendară: Range Rover-ul folosit de Mike Tyson. Doar modificările au costat 171.600 $, dar prețul de pornire e mult mai mic. Cum arată în interior](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F3%2F21%2F12761%2F171101939881799a4d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pilotul care era să devină vicepreședintele celor de la Real Madrid. Cristian Munteanu îți spune povestea lui Carlos Sainz sr., câștigător al Dakarului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F1%2F20%2F9570%2F170575352042dce3e2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dacia își face super-echipă pentru Raliul Dakar 2025: cvintuplul câștigător al celebrei curse și deținătorul trofeului, Nasser Al-Attiyah, va fi unul dintre piloții mărcii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F12%2F12%2F7791%2F17023875234e914b25.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)