David Popovici, după ce a câștigat aurul olimpic și-a dezvăluit strategia: ”Nu am concurat pentru medalie, așa am reușit s-o câștig”
![David Popvici cu medalia de aur la 200m liber și tricolorul la JO de la Paris, 29 iulie 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19572%2Fc150-e15a71b7-1722322927441b5570.jpg&w=960&h=640&c=1)
Bogdan Silviu Răducan | Publicat: 30.07.2024 10:08 | Actualizat: 30.07.2024 10:08
După aurul olimpic la 200 m liber, David Popovici (19ani) a discutat cu presa despre concurs, emoții și obiective viitoare.
David Popovici a cucerit luni seara medalia de aur în proba de 200 m liber desfășurată în bazinul din La Defense Arena.
Este prima medalie a delegației României la această ediție a JO de la Paris și prima medalie de aur a înotului românesc la Jocurile Olimpice.
Înotătorul român a fost cronometrat cu 1 min 44 sec 72/100, cu două sutimi mai puțin decât medaliatul cu argint, englezul Matthew Richards, 1 min 44 sec 74/100.
David Popovici: ”E un privilegiu doar să fii aici”
La conferința de presă desfășurată după festivitatea de premiere, David Popovici a vorbit, relaxat, despre cursa câștigată, despre cum a simțit el desfășurarea si din bazin și despre ceea ce urmează, cursa de 100 m liber.
”Răspunsul meu de aseară (n.r. duminică, la întrebarea dacă câștigă)a fost «habar n-am!», pentru că, într-adevăr, nu mi-a păsat de medalie, adică așa am câștigat-o.
Nu ăsta-i obiectivul, obiectivul este să te simți bine... Vii la Jocurile Olimpice pentru a concura împotriva celor mai buni din lume, e un privilegiu doar să fii aici. Așa că, tocmai pentru că nu am concurat pentru medalie, așa am reușit s-o câștig”.
David Popovici: ”Euforie”
”(n.r. despre cursă) A fost o luptă de câine, fix așa aș descrie-o, așa am descris-o până acum. Pe ultimii 50 de metri, îl vedeam pe american în fața mea, știam că e undeva în stânga mea, văzusem că plecase tare... Chiar dacă nu te uiți la ei, îi simți acolo, respirându-ți în ceafă. Îi vezi cu coada ochiului.
Știam că sunt acolo și nu mi-am permis pentru nicio secundă să o las moale. Nu trebuia nici prea tare să plec, nici prea încet, am făcut exact cursa pe care îmi doream s-o fac.
Și, chiar dacă nu acesta era obiectivul principal, bineînțeles că mă bucur că am scris istorie pentru înot.
Mi-am dat seama când am atins plăcuța (n.r. - că a încheiat cursa primul), pentru că au niște lumini pe ele, dacă atingi primul e o singură lumină, la al doilea sunt două lumini, iar la al treilea sunt trei. Și am văzut instant că sunt primul... Euforie!”
David Popovici: ”Am visat la acest moment”
”(n.r. despre emoțiile de la festivitatea de premiere) Și la mine au fost lacrimi, chiar dacă nu sunt eu, hai să zicem...Cel mai deschis. Dar am plâns și eu.
Când am dat primul interviu celor de la TVR, îmi dădeau lacrimile. Inclusiv pe podium m-am abținut cu greu. Am văzut steagul... Când era mic, mă uitam la Michael Phelps și la ceilalți campioni olimpici cum li se ridică steagul și am visat la acest moment.
E o poveste destul de cunoscută, dar e drăguț de amintit... La 11 ani, tortul meu a fost cu Jocurile Olimpice, Tokyo 2020. De la 10-11 ani, eu știam că-mi doresc să ajung la Jocuri.
Și dacă eu am reușit, un băiat născut și crescut în Pantelimon, Titan, adică nimic special... De fapt, este special... Dar dacă eu am reușit, un băiat complet obișnuit, absolut oricine poate! Prin determinare, perseverență și foarte multe muncă”.
David Popovici: ”Le mulțumesc tuturor celor care au avut încredere”
”Dacă tot sunt atât de multe microfoane aici, aș vrea să profit de ocazie și să le mulțumesc tuturor celor care au avut încredere, care m-au susținut, de la A la Z. De la prieteni la profesori, la absolut oricine, familie, apropiați.
Dar le mulțumesc și tuturor celor care n-au avut încredere în mine, pentru că, fără ei, nu puteam să ajung aici. Fiecare om din viața mea a jucat un rol foarte important în dezvoltarea mea, așa că... Repet, dacă eu am reușit, absolut oricine poate să facă lucruri extraordinare”.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Prima reacție a lui David Popovici după calificarea în finală la 100 de metri liber: "Am adormit foarte greu. Nu am cum să fiu dezamăgit"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19613%2F1722368188a5c5aca4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când concurează Popovici în finala de la 100 de metri liber la Jocurile Olimpice 2024 și unde se vede la tv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19610%2F17223675474dba7332.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răzvan Florea, după ce David Popovici s-a calificat într-o nouă finală la Jocurile Olimpice: "Să nu ne gândim că va fi un insucces"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19612%2F1722367234e5f0e7f1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Presa din Ungaria l-a descris într-un singur cuvânt pe David Popovici după calificarea în finală la 100 de metri liber](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19611%2F1722366643df9c2864.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici e în finală și la 100 de metri! Românul luptă pentru o nouă medalie mâine. Cum s-a descurcat România la concursul de gimnastică. Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19579%2Fc150-6a7380a6-172232419695fe3b97.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Numele Becali, prezent la Jocurile Olimpice de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19599%2Fc150-4cf3f165-172234544904e023a9.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Bernadette Szocs, în lacrimi după înfrângerea de la Jocurile Olimpice: ”Îmi pare rău că i-am dezamăgit pe români”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19483%2Fc150-8a61271c-172218287178a5419e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![El e noul favorit să preia echipa națională după refuzul lui Gică Hagi! Varianta ”de avarie” a FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19496%2F172219467240b0d9f6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Budăi a anunțat calendarul plăților pensiilor în septembrie. Cum vor primi pensionarii banii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxmdS-b0WKOjRg-GFJH_cG2DydzkkZzOnbmJRDK6SbC4%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzJlOGIzYjhiNjFmMDMzMDU3OGE2OTU3NTZkZWNkNGFmLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Inventatorul prăjiturii Tiramisu a murit la 81 de ani. Povestea din spatele faimosului desert](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FM8wMH1TbIn6DELsDOH0sZsFzHHxy8z1Q2y-p1T1lXzg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5Lzc4M2RiMTE4MDQ2NjQ2ZGU2ZTMyYzMwNjI5MjAwNmVkLnBuZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteti persoanajele? Cel mai mare sportiv român din istorie premiază un campion olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FkdyHlMZ1TpFvg335ez3mUS6-A5EoHOnG20hnTTFsYMU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RkODAzZmViZmZkOGFlZGJlZGU2NTkzNjNlOGI0MmEzLmpwZWc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Fiul fostului antrenor de la FCSB a semnat cu o echipă de tradiție din Liga 1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19614%2F17223704435dc8297e.jpg&w=540&h=360&c=1)
!["Pace" în Cluj, între U și CFR? Promisiunea făcută după ani de așteptare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19607%2F1722354683a9b85102.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când concurează Popovici în finala de la 100 de metri liber la Jocurile Olimpice 2024 și unde se vede la tv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19610%2F17223675474dba7332.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici e în finală și la 100 de metri! Românul luptă pentru o nouă medalie mâine. Cum s-a descurcat România la concursul de gimnastică. Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19579%2Fc150-6a7380a6-172232419695fe3b97.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous știe ce va face diferența în duelul cu Maccabi Tel Aviv: ”Ne-am pregătit pentru penalty-uri, dar aici se va face diferența”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19609%2F1722363680552b4e28.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un fost arbitru îl critică pe Marcel Bîrsan, după partida CFR - Craiova: ”Când ai asemenea porniri înseamnă că ai o problemă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19543%2Fc150-532e928c-172227302174ab9418.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Numele Becali, prezent la Jocurile Olimpice de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19599%2Fc150-4cf3f165-172234544904e023a9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali a fost impresionat de victoria lui David Popovici. Patronul roș-albaștirlor nu s-a putut abține și a comentat în stilul său caracteristic: "Fiecare cu crucea lui și cu mântuirea lui"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19605%2F1722353053bdc864db.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)