David Popovici se luptă în finala de la 200m liber cu un angajat la un magazin de pescuit! Poveste incredibilă: i-a cerut șefului concediu pentru a putea participa la Jocurile Olimpice
![David Popovici a ieșit campion mondial în 2022](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19544%2F1722272752b62de47c.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Stan | Publicat: 29.07.2024 20:20 | Actualizat: 29.07.2024 22:05
David Popovici (19 de ani), principalul favorit la proba 200 m liber de la Jocurile Olimpice de la Paris, se va duela în finala de luni seara, de la ora 21:43, și cu Max Giuliani (21 ani), cel care este angajat la un magazin de pescuit.
Marea speranță a natației românești încearcă să cucerească prima medalie din carieră la Jocurile Olimpice, iar principalii săi competitori sunt americanul Luke Hobson și germanul Lukas Martens.
În ultimul act al probei de 200m liber, este prezent și Max Giuliani, cotat cu penultima șansă la aur. Dar acesta este doar al treilea australian din istorie care a coborât sub 1 minute și 45 secunde la această disciplină.
Rivalul lui Popovici i-a cerut șefului concediu
Outsider la ediția pariziană, Max Giuliani, un tânăr din Tasmania, stabilit pe Coasta de Aur, care a trebuit să-i spună șefului său că are nevoie de 10 săptămâni de concediu de la jobul său de la Anaconda pentru a putea participa la Olimpiadă, informează CodeSports.
Și jurnaliștii australieni îl văd favorit la medalia de aur pe sportivul legitimat la Dinamo, pe care îl numesc ”tânărul adolescent fenomen”.
”Tânărul adolescent fenomen din România, David Popovici, a fost cel mai rapid în semifinală cu 1:44.53 și se profilează ca cel de învins, dar după el urmează o cursă strânsă cu britanicul Duncan Scott (1:44.94), americanul Luke Hobson (1:45.19), medaliatul cu aur olimpic la 400m din Germania, Lukas Martens (1:45.36) și Giuliani (1:45.37), toți în mai puțin de o jumătate de secundă”, au scris gazetarii de la Antipozi.
Giuliani, încrezător în șansele sale
Max Giuliani îi recunoaște valoarea lui Popovici, campion european și mondial la 200m liber, însă afirmă că întrecerea de luni seara poate oferi și surprize.
”Primele mele Jocuri Olimpice sunt minunate și acum intru în prima mea finală, ceea ce este uimitor 100% cred că este cursa oricui. Adică, pe hârtie, pare că David este cel de învins, dar orice se poate întâmpla.
Sunt un înotător mult mai bun decât eram când am făcut 1:44 în decembrie, așa că sper să pot pune totul cap la cap mâine și să arăt tuturor cât de mult am muncit și, sper, să culeg roadele. Nu pot să rămân în urmă față de acei băieți, altfel nu îi voi prinde niciodată. Adică, finalul meu este destul de bun.
Va trebui să revin în 50 de secunde, ceea ce este foarte, foarte dificil de făcut. Și când pleci în 52.1, nu este fezabil. Vreau să fiu acolo în mijloc. Așa că trebuie să mă străduiesc”, a spus Max Giuliani.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Reacția fabuloasă a comentatorului TVR după ce David Popovici a obținut aurul olimpic: ”Nu știi cât de fericiți ne-ai făcut! Absolut incredibil!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19558%2F1722282502f2007b58.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Primele imagini cu David Popovici cu medalia de aur olimpică la gât! Reacția românului după victorie: ”Mă bucur că țara m-a urmărit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19555%2F1722281118e336a4c8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cursa lui David Popovici, difuzată pe Ilie Oană! Cum au reacționat fanii Rapidului și Petrolului când românul a cucerit aurul olimpic + Mesajul senzațional al prahovenilor pentru înotător](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19552%2F17222803788837d507.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum a reacționat presa internațională după ce David Popovici a câștigat aurul olimpic: ”Un final dramatic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19554%2F17222803364fb099ed.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici, AUR pentru România la Jocurile Olimpice! Înotătorul a scris istorie la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19546%2F17222750682d90e9d7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Novak Djokovic, anunț neașteptat după victoria cu Nadal de la JO: ”Voi fi foarte selectiv!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19545%2F1722275454cf1a3efc.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Bernadette Szocs, în lacrimi după înfrângerea de la Jocurile Olimpice: ”Îmi pare rău că i-am dezamăgit pe români”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19483%2Fc150-8a61271c-172218287178a5419e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![El e noul favorit să preia echipa națională după refuzul lui Gică Hagi! Varianta ”de avarie” a FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19496%2F172219467240b0d9f6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, dezvăluiri despre perioada petrecută după gratii: ”Eram cu MM, nu o să uit niciodată camera de 1,3 m lățime” / ”Îmi vine momentul ăla în cap”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19446%2F1722103249cf6ca9e5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pensionarii primesc bani în plus înainte de marea RECALCULARE. În ce zi din august se fac plățile](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FhMbrEn--RXFGpliPCMRc4h3AKa1Te9RR8w8JJIkVDNU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzFiYWFmOTcwMDc3MWE2MmMzNTYxZGM4ODU3ZjA5Y2I0LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![VIDEO De ce nu sunt avioanele F-16 cheia rãzboiului din Ucraina. Ce ar mai trebui](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FH9nGkq7jo8BdlG87kLsHQKTE-ZCORSAcU92i6tXKP6s%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzNhM2I2ZDMyODVjZmU3M2M2NjM2YTljNTY1Nzc5NDczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![„Cina cea de Taină” , pictura ce nu trebuia să mai existe. Lucrarea, subiect de scandal la Olimpiadă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FlkMiXq6iImgoK7R_sbX4wSK2Un7ciWiRxzP9zdEnqo8%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzFlYzFjOTI5MDVmZjMzZmE4NjIzY2E1ODg5M2QzZjJhLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ultrașii rapidiști și cei ploieșteni, sincron de lozinci vulgare la adresa forțelor de ordine pe Ilie Oană!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19557%2F17222822607ddfafa3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fabulos! Cum strânge galeria Petrolului Ploiești donații pentru scenografii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19550%2F172228239229369fff.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Atmosferă de derby adevărat la Petrolul - Rapid! Ce scenografie au pregătit prahovenii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19556%2F1722282462aef34219.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cursa lui David Popovici, difuzată pe Ilie Oană! Cum au reacționat fanii Rapidului și Petrolului când românul a cucerit aurul olimpic + Mesajul senzațional al prahovenilor pentru înotător](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19552%2F17222803788837d507.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Klaus Iohannis îl felicită pe David Popovici pentru aurul olimpic obținut: ”Performanță extraordinară!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19553%2F1722280142eb599260.jpg&w=540&h=360&c=1)
![UTA rămâne fără victorie în SuperLiga, dar Mircea Rednic recunoaște: ”A fost echitabil”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19549%2F17222785790ae317c0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici, AUR pentru România la Jocurile Olimpice! Înotătorul a scris istorie la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19546%2F17222750682d90e9d7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Alex Chipciu, uluit după ce a aflat că doar ce a bifat meciul 300 în Liga 1: ”Sincer, nu știam! Chiar mă gândeam că sunt bătrân”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19547%2F17222780013f9f5b96.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)