live blog David Popovici a câștigat medalia de aur la 200 m liber. Jaqueline Cristian, eliminată de Angelique Kerber. Echipajul de 8+1 salvează onoarea canotajului românesc
!["Draculina" mai are încă o șansă al dublu, unde face pereche cu Ana Bogdan](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19510%2F17222562131dcdbd31.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 29.07.2024 20:00 | Actualizat: 29.07.2024 22:15
29 iulie 2024 poate fi o zi de ținut minte pentru sportul românesc. David Popovici evoluează în finala probei de 200 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. Românul este marele favorit al întrecerii în condițiile în care a stabilit cel mai bun timp atât în serii cât și în semifinalele desfășurate duminică.
UPDATE: David Popovici a câștigat medalia de aur la proba de 200 m liber cu timpul de 1 min 44 sec 72/100.
UPDATE: Perechea română Ana Bogdan/Jaqueline Cristian a fost învinsă de cuplul japonez Shuko Aoyama/Ena Shibahara cu 6-2, 6-3, luni, în prima rundă a competiţiei de tenis dublu feminin, la Jocurile Olimpice de la Paris.
Niponele s-au impus după o oră şi 18 minute de joc.
România nu mai are, astfel, nicio reprezentantă în turneul olimpic de tenis, găzduit de arenele de la Roland Garros, scrie Agerpres.
UPDATE: Jaqueline Cristian a fost eliminată dramatic în 16-imile turneului de tenis. Angelique Kerber a bătut-o pe româncă în trei seturi 6-4, 3-6, 6-4, iar după eliminările Irinei Begu și a Anei Bogdan, România nu mai are nicio reprezentantă în competiția de simplu.
UPDATE: Ovidiu Ionescu a fost eliminat surprinzător din proba de simplu a concursului de tenis de masă de al JO de la Paris.
El a pierdut cu scorul de 4-1 în fața croatului Andrej Gacina și termină competiția pe locul 33. Este a doua eliminare pentru sportivul nostru după ce duminică a părăsit și întrecerea de dublu mixt, alături de Bernadette Szocs.
UPDATE: Vlad Stancu a terminat penultimul seriile probei de 800 de m de la Jocurile Olimpice de la Paris. Cu un timp de 8:20.78 el l-a depășit doar pe reprezentantul statului Monaco.
UPDATE: Echipajul de 8+1 câștigă detașat seria în care a concurat alături de adversarele din Statele Unite și Italia. Cu timpul de 6.12.31, fetele noastre merg direct în finala pentru medalii și se anunță a fi unele dintre favoritele la câștigarea aurul olimpic.
UPDATE: În seriile de la 8+1, echipajul masculin va merge în recalificări după ce a terminat pe locul 4, ultimul, cu un timp de 5:55:82. Ei au terminat cursa le mai bine de 25 de secunde de echipajul câștigător!
UPDATE: Și echipajul feminin de 4 vâsle a avut aceeași soartă câteva minute mai târziu. A terminat cu un loc mai susdecât fetele, pe 4, dar tot insuficient pentru a depăși faza recalificărilor și a continua competiția din capitala Franței.
Timpul înregistrat de echipajul compus din Mădălina Moroşan, Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu şi Patricia Cireş a fost de 6.33.84.
UPDATE: Echipajul de 4 vâsle masculin compus din Leontin Nuțescu, Andrei Lungu, Florin Horodişteanu, Ioan Prundeanu a terminat pe locul 5, ultimul, în recalificările probei în care au luat startul la JO de la Paris.
Cu timpul de 5:56:32, tricolorii au ratat astfel prezența în finala pentru medalii, garantată doar pentru primele două clasate la finalul celor 2000 m.
Bilanțul delegației României poate conține în sfârșit prima medalie la actuala ediție a Jocurile Olimpice de la Paris.
După ce a cucerit două medalii aur la Campionatele Mondiale și alte patru la Campionatele Europene, David Popovici are șansa să își îmbunătățească palmaresul cu cea mai valoroasă distincție.
Popovici, principal favorit la 200 de metri liber
După evoluțiile sale de până acum și forma arătată de înotătorul de 19 ani, toată lumea speră ca pentru prima oară de la startul comeptiției, imnul României să se audă în capitala Franței.
În afara lui David Popovici, luni vor mai evolua în recalificări și 4 echipaje ale lotului național de canotaj, două în recalificări și două în serii.
Iată programul al acestei zile pentru sportivii români care concurează la Paris:
Canotaj
12:20 patru vâsle masculin - recalificări: Leontin Nuțescu, Andrei Lungu, Florin Horodişteanu, Ioan Prundeanu
12:30 patru vâsle feminin - recalificări: Mădălina Moroşan, Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu şi Patricia Cireş
12:40 8 plus unu masculin - serii: Ştefan Berariu, Constantin Adam, Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Claudiu Neamțu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu
13:00 8 plus unu feminin - serii: Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu
Ciclism - mountain bike
15:10 Cross-country masculin (finala): Ede Molnar
Înot
12:28 800 m liber masculin - serii: Vlad Stancu
21:40 200 m liber masculin - finala: David Popovici
Tenis
13:00 simplu feminin - turul II (Terenul 14): Jaqueline Cristian - Angelique Kerber (Germania)
Tenis de masă
12:00 simplu masculin - turul I: Ovidiu Ionescu - Andrej Gacina (Croația)
22:00 simplu feminin - turul II: Elizabeta Samara - I-Ching Cheng (Taiwan)
22:00 simplu masculin - turul II: Eduard Ionescu - Cheng-Jui Kao (Taiwan)
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Rivalul lui David Popovici credea că a reușit să îl invingă pe român! Ce a spus după cursă: ”S-a simțit de parcă am atins primul”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19560%2F17222855644031ad9a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ilie Năstase, atac virulent la adresa scenei politice după succesul lui David Popovici de la Jocurile Olimpice: ”Prioritate e să se fure și să se păcălească oamenii! Sportul nu e”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19559%2F1722284086846f08ee.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Reacția fabuloasă a comentatorului TVR după ce David Popovici a obținut aurul olimpic: ”Nu știi cât de fericiți ne-ai făcut! Absolut incredibil!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19558%2F1722282502f2007b58.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Primele imagini cu David Popovici cu medalia de aur olimpică la gât! Reacția românului după victorie: ”Mă bucur că țara m-a urmărit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19555%2F1722281118e336a4c8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cursa lui David Popovici, difuzată pe Ilie Oană! Cum au reacționat fanii Rapidului și Petrolului când românul a cucerit aurul olimpic + Mesajul senzațional al prahovenilor pentru înotător](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19552%2F17222803788837d507.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum a reacționat presa internațională după ce David Popovici a câștigat aurul olimpic: ”Un final dramatic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19554%2F17222803364fb099ed.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Bernadette Szocs, în lacrimi după înfrângerea de la Jocurile Olimpice: ”Îmi pare rău că i-am dezamăgit pe români”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19483%2Fc150-8a61271c-172218287178a5419e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![El e noul favorit să preia echipa națională după refuzul lui Gică Hagi! Varianta ”de avarie” a FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19496%2F172219467240b0d9f6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, dezvăluiri despre perioada petrecută după gratii: ”Eram cu MM, nu o să uit niciodată camera de 1,3 m lățime” / ”Îmi vine momentul ăla în cap”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19446%2F1722103249cf6ca9e5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pensionarii primesc bani în plus înainte de marea RECALCULARE. În ce zi din august se fac plățile](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FhMbrEn--RXFGpliPCMRc4h3AKa1Te9RR8w8JJIkVDNU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzFiYWFmOTcwMDc3MWE2MmMzNTYxZGM4ODU3ZjA5Y2I0LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![VIDEO De ce nu sunt avioanele F-16 cheia rãzboiului din Ucraina. Ce ar mai trebui](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FH9nGkq7jo8BdlG87kLsHQKTE-ZCORSAcU92i6tXKP6s%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzNhM2I2ZDMyODVjZmU3M2M2NjM2YTljNTY1Nzc5NDczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![„Cina cea de Taină” , pictura ce nu trebuia să mai existe. Lucrarea, subiect de scandal la Olimpiadă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FlkMiXq6iImgoK7R_sbX4wSK2Un7ciWiRxzP9zdEnqo8%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzFlYzFjOTI5MDVmZjMzZmE4NjIzY2E1ODg5M2QzZjJhLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Huja, discurs emoționant: ”Doar în 2020 cred că am avut salariul la zi. Nu ne plângem, visul nostru să fim fotbaliști”. Cum l-a impresionat Topal](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19569%2Fc150-8c6f78e5-172229112841b90aed.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a spus Hanca după conflictul cu Neil Lennon: ”L-a împins pe Eșanu!” + Jucătorii își cer primele de joc cu Rapid](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19570%2F17222904680bb7b20f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neil Lennon a luat la țintă brigada de arbitri după eșecul din ”Primvs Derby”: ”S-au purtat grosolan” / ”Decizie ridicolă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19568%2F1722289788a139d8ca.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Săpunaru vorbește în premieră despre noul său statut de la Rapid, cel de rezervă: ”Stau pe bancă, nu e nicio problemă” / ”Mi-e și rușine să vorbesc de titlu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19565%2F17222881535a75cf8c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Săpunaru, prima apariție a sezonului! Ce a făcut Braun imediat ce a intrat căpitanul Rapidului pe gazon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19561%2F17222857509cb0d9eb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ultrașii rapidiști și cei ploieșteni, sincron de lozinci vulgare la adresa forțelor de ordine pe Ilie Oană!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19557%2F17222822607ddfafa3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Reacția fabuloasă a comentatorului TVR după ce David Popovici a obținut aurul olimpic: ”Nu știi cât de fericiți ne-ai făcut! Absolut incredibil!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19558%2F1722282502f2007b58.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fabulos! Cum strânge galeria Petrolului Ploiești donații pentru scenografii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19550%2F172228239229369fff.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)