Discursul ținut de David Popovici care a atras multe aprecieri: ”Mi se pare genial” / ”E cel mai important aur”
![David Popovici, calificat în finala 200m liber la Jocurile Olimpice 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19523%2F1722248514c3e6aebe.jpg&w=960&h=640&c=1)
Denisa Ștefan | Publicat: 29.07.2024 13:56 | Actualizat: 29.07.2024 16:02
Jurnaliștii iAMsport.ro au analizat, în cadrul emisiunii ”Olimpicii”, discursul lui David Popovici (19 ani), care a reușit calificarea pe primul loc în finala probei de 200 m liber la Jocurile Olimpice de la Paris. Costin Ștucan, Victor Vrînceanu și George Drafta au apreciat maturitatea sportivului român, calitate de care a dat dovadă întotdeauna.
- Emisiunea ”Olimpicii” cu Costin Ștucan și Victor Vrînceanu se va difuza zilnic de la ora 10:00 pe pagina de Facebook iAMsport.ro, pe YouTube iAMsport.ro și pe contul nostru de TikTok.
- ”Olimpicii” este o emisiune sponsorizată de ”Electrica Furnizare”.
David Popovici va pleca de pe culoarul al patrulea în finala probei de 200 m liber, după ce s-a calificat cum timpul de 1''44.53.
Înotătorul a dat un interviu imediat după probă, unde a recunoscut că, asemenea tuturor oamenilor, are și el frici și se simte speriat:
”Singurul obiectiv pe care îl aveam pentru astăzi era să mă calific în marea finală. M-am calificat primul, nu a fost o cursă ușoară, dar nu a spus nimeni că trebuie să fie ușor. Publicul e incredibil, am mai fost la Jocurile Olimpice, dar în pandemie nu era public. Mă bucur că acum văd ce înseamnă publicul de la Jocurile Olimpice.
Înotul, care la noi în țară nu e un sport atât de popular, umple o astfel de arenă, e un stadion acesta. Mă și copleșește, mă și motivează, mă și sperie, mă și entuziasmează.
Și pe mine mă sperie cam aceleași lucruri care vă sperie și pe voi. Din fericire, am destul de multă experiență cu concuratul la acest nivel. Sunt om, mă sperie multe lucruri. Fiind aici, la acest nivel, simți că trăiești. Această frică te face să simți că trăiești”.
Victor Vrînceanu: ”Aurul olimpic este cel mai important”
Costin Ștucan și Victor Vrînceanu, jurnaliști iAMsport.ro, au analizat discursul ”Torpilei României”.
Costin Ștucan: Mi se pare genial că un sportiv poate să vorbească asta înaintea unei finale de Jocurile Olimpice. El a fost matur mereu în declarații.
Victor Vrînceanu: Experiență mare are, pentru că el deja are la mondiale două medalii de aur, la europene vreo cinci de aur, are și argint la mondiale. Vorbim de un sportiv care la 19 ani, are deja o experiență imensă la cel mai înalt nivel. Noi în mod normal vorbim de sportivi care la nivel național adună medalii și spunem că are experiență, dar nu.
David Popovici are experiență foarte mare, la cel mai înalt nivel și chiar dacă experiența la nivel înalt îl ajută să se concentreze mai bine, sunt sigur că are emoții mari pentru că este în fața posibilității de a câștiga pentru prima oară o medalie la Jocurile Olimpice.
Știm foarte bine că aurul olimpic este cel mai important pentru sportivii care fac parte din ramurile acestea extra-fotbal. La fotbal știm foarte bine: Campionatul Mondial, Campionatul European și Champions League sunt cele mai importante, de cele mai multe ori Jocurile Olimpice la fotbal sunt de umplutură. Clar e cel mai important aur pe care l-ar putea atinge David Popovici”.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![David Popovici se luptă în finala de la 200m liber cu un angajat la un magazin de pescuit! Poveste incredibilă: i-a cerut șefului concediu pentru a putea participa la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19544%2F1722272752b62de47c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Camelia Potec, despre așteptările pe care le au românii de la David Popovici: ”O medalie trebuie câștigată într-o finală olimpică. Nu a avut loc încă!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19530%2Fc150-4b93495d-172226298341a6baa6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce interdicție au primit operatorii TV la Jocurile Olimpice de la Paris: ”Pentru a evita stereotipurile și sexismul”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19522%2Fc150-3c7dedbd-17222482482a9c2f64.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Stancu, probleme de sănătate la Jocurile Olimpice: ”Respirator și muscular sunt la pământ”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19525%2F1722252014f7f26906.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un cunoscut jurnalist, exclus din echipa de comentatori de la JO 2024. Ce a spus în direct despre înotătoarele Australiei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19515%2F1722238570e72b4015.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici e văzut drept un pericol la Paris: ”A servit și ca avertisment pentru adversari”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19518%2F17222417485819b017.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Bernadette Szocs, în lacrimi după înfrângerea de la Jocurile Olimpice: ”Îmi pare rău că i-am dezamăgit pe români”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19483%2Fc150-8a61271c-172218287178a5419e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![El e noul favorit să preia echipa națională după refuzul lui Gică Hagi! Varianta ”de avarie” a FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19496%2F172219467240b0d9f6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, dezvăluiri despre perioada petrecută după gratii: ”Eram cu MM, nu o să uit niciodată camera de 1,3 m lățime” / ”Îmi vine momentul ăla în cap”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19446%2F1722103249cf6ca9e5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pensionarii primesc bani în plus înainte de marea RECALCULARE. În ce zi din august se fac plățile](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FhMbrEn--RXFGpliPCMRc4h3AKa1Te9RR8w8JJIkVDNU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzFiYWFmOTcwMDc3MWE2MmMzNTYxZGM4ODU3ZjA5Y2I0LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![VIDEO De ce nu sunt avioanele F-16 cheia rãzboiului din Ucraina. Ce ar mai trebui](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FH9nGkq7jo8BdlG87kLsHQKTE-ZCORSAcU92i6tXKP6s%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzNhM2I2ZDMyODVjZmU3M2M2NjM2YTljNTY1Nzc5NDczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![„Cina cea de Taină” , pictura ce nu trebuia să mai existe. Lucrarea, subiect de scandal la Olimpiadă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FlkMiXq6iImgoK7R_sbX4wSK2Un7ciWiRxzP9zdEnqo8%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzFlYzFjOTI5MDVmZjMzZmE4NjIzY2E1ODg5M2QzZjJhLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Camelia Potec, despre așteptările pe care le au românii de la David Popovici: ”O medalie trebuie câștigată într-o finală olimpică. Nu a avut loc încă!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19530%2Fc150-4b93495d-172226298341a6baa6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Revenire neașteptată la CFR Cluj! Cine este fotbalistul adus înapoi la club de Dan Petrescu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19541%2F1722268755cfbbf7e7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jaqueline Cristian, eliminată de Angelique Kerber. Echipajul de 8+1 salvează onoarea canotajului românesc. Când are David Popovici finala la 200 de m liber + Româncele, OUT și din proba de dublu de la tenis](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19510%2F17222562131dcdbd31.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihai Stoichiță, întâlnire cu antrenorul favorit să îl înlocuiască pe Edi Iordănescu! Cei doi s-au văzut în ziua în care Gică Hagi a refuzat naționala](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19536%2F1722267604004f5df9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mutare neașteptată în Formula 1! Cu ce echipă a semnat Carlos Sainz](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19537%2F172226579834ed6430.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Alex Pașcanu a fost prezentat în SuperLiga! Pe câte sezoane a semnat fundașul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19532%2F172226336137e5c1bb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FRF, prima reacție după refuzul lui Gică Hagi de a fi selecționerul României: ”Mai devreme sau mai târziu, va conduce echipa națională”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19529%2Fc150-139b1f05-1722263074ca190620.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | CFR Cluj s-a despărțit de un jucător după înfrângerea cu Universitatea Craiova](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19528%2F1722262148e8dd5f02.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)