Novak Djokovic, anunț neașteptat după victoria cu Nadal de la JO: ”Voi fi foarte selectiv!”
![Novak Djokovic, numărul 2 ATP](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19545%2F1722275454cf1a3efc.jpg&w=960&h=640&c=1)
Gabriel Scarlat | Publicat: 29.07.2024 21:22 | Actualizat: 29.07.2024 21:22
Novak Djokovic (37 de ani) a câștigat turul al doilea al probei de tenis de la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce l-a învins pe rivalul său, Rafael Nadal (38 de ani), cu scorul de 6-4, 6-1. Sârbul a făcut și un anunț despre viitorul carierei sale.
Djokovic a câștigat a 60-a întâlnire directă cu tenismenul spaniol și s-a calificat mai departe, în turul III de la Jocurile Olimpice.
Jucătorul sârb a obținut victoria din numai două seturi, scor 6-4 și 6-1, și este în continuare în lupta pentru o medalie de aur.
Djokovic: ”Să sperăm că o sa mai jucăm măcar o dată”
La finalul partidei, numărul 2 mondial a lăsat de înțeles că va juca mai puține meciuri în viitorul apropiat și a spus speră că aceasta să nu fi fost ultima confruntare cu tenismenul spaniol.
”Ar putea fi, da (n.r. ultimul meci cu Nadal), dar nu știm, asta depinde de mulți factori, depinde dacă ambii vom continua să jucăm, dacă vom participa în aceleași turnee sau nu. Cred că ambii ne dorim să evoluăm în Grand Slam-uri, în turneele mari, dar probabil vom fi foarte selectivi.
Pot vorbi în numele meu. În ceea ce mă privește, voi fi foarte selectiv cu turneele pe care le voi juca.
Sper doar că, de dragul acestei rivalități, dar și pentru sport, în general, să ne mai întâlnim o dată, poate de mai multe ori, pe suprafețe diferite și în părți diferite ale lumii, pentru că simt că sportul poate doar să beneficieze de pe urma acestui lucru.
Dar nu știu cum se simte el în corpul lui, care sunt planurile lui, să sperăm că o sa mai jucăm măcar o dată”, a declarat tenismenul sârb la finalul rundei.
Djokovic, în turul al treilea la Jocurile Olimpice
Sportivul sârb îl va întâlni în turul III pe tenismenul german Dominik Koepfer, numărul 70 în clasamentul ATP. Cei doi se vor duela miercuri, 31 iulie, de la ora 13:00.
Medalia de aur este singura lipsă din palmaresul lui Djokovic. Acesta a obținut bronzul la Jocurile Olimpice de la Beijing (2008) și s-a clasat pe locul 4 la edițiile de la Londra (2012) și Tokyo (2021).
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Reacția fabuloasă a comentatorului TVR după ce David Popovici a obținut aurul olimpic: ”Nu știi cât de fericiți ne-ai făcut! Absolut incredibil!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19558%2F1722282502f2007b58.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Primele imagini cu David Popovici cu medalia de aur olimpică la gât! Reacția românului după victorie: ”Mă bucur că țara m-a urmărit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19555%2F1722281118e336a4c8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cursa lui David Popovici, difuzată pe Ilie Oană! Cum au reacționat fanii Rapidului și Petrolului când românul a cucerit aurul olimpic + Mesajul senzațional al prahovenilor pentru înotător](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19552%2F17222803788837d507.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum a reacționat presa internațională după ce David Popovici a câștigat aurul olimpic: ”Un final dramatic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19554%2F17222803364fb099ed.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici, AUR pentru România la Jocurile Olimpice! Înotătorul a scris istorie la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19546%2F17222750682d90e9d7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici a câștigat medalia de aur la 200 m liber. Jaqueline Cristian, eliminată de Angelique Kerber. Echipajul de 8+1 salvează onoarea canotajului românesc](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19510%2F17222562131dcdbd31.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Bernadette Szocs, în lacrimi după înfrângerea de la Jocurile Olimpice: ”Îmi pare rău că i-am dezamăgit pe români”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19483%2Fc150-8a61271c-172218287178a5419e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![El e noul favorit să preia echipa națională după refuzul lui Gică Hagi! Varianta ”de avarie” a FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19496%2F172219467240b0d9f6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, dezvăluiri despre perioada petrecută după gratii: ”Eram cu MM, nu o să uit niciodată camera de 1,3 m lățime” / ”Îmi vine momentul ăla în cap”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19446%2F1722103249cf6ca9e5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pensionarii primesc bani în plus înainte de marea RECALCULARE. În ce zi din august se fac plățile](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FhMbrEn--RXFGpliPCMRc4h3AKa1Te9RR8w8JJIkVDNU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzFiYWFmOTcwMDc3MWE2MmMzNTYxZGM4ODU3ZjA5Y2I0LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![VIDEO De ce nu sunt avioanele F-16 cheia rãzboiului din Ucraina. Ce ar mai trebui](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FH9nGkq7jo8BdlG87kLsHQKTE-ZCORSAcU92i6tXKP6s%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzNhM2I2ZDMyODVjZmU3M2M2NjM2YTljNTY1Nzc5NDczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![„Cina cea de Taină” , pictura ce nu trebuia să mai existe. Lucrarea, subiect de scandal la Olimpiadă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FlkMiXq6iImgoK7R_sbX4wSK2Un7ciWiRxzP9zdEnqo8%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzFlYzFjOTI5MDVmZjMzZmE4NjIzY2E1ODg5M2QzZjJhLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fabulos! Cum strânge galeria Petrolului Ploiești donații pentru scenografii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19550%2F172228239229369fff.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Atmosferă de derby adevărat la Petrolul - Rapid! Ce scenografie au pregătit prahovenii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19556%2F1722282462aef34219.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cursa lui David Popovici, difuzată pe Ilie Oană! Cum au reacționat fanii Rapidului și Petrolului când românul a cucerit aurul olimpic + Mesajul senzațional al prahovenilor pentru înotător](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19552%2F17222803788837d507.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Klaus Iohannis îl felicită pe David Popovici pentru aurul olimpic obținut: ”Performanță extraordinară!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19553%2F1722280142eb599260.jpg&w=540&h=360&c=1)
![UTA rămâne fără victorie în SuperLiga, dar Mircea Rednic recunoaște: ”A fost echitabil”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19549%2F17222785790ae317c0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici, AUR pentru România la Jocurile Olimpice! Înotătorul a scris istorie la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19546%2F17222750682d90e9d7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Alex Chipciu, uluit după ce a aflat că doar ce a bifat meciul 300 în Liga 1: ”Sincer, nu știam! Chiar mă gândeam că sunt bătrân”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19547%2F17222780013f9f5b96.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Ovidiu Sabău, nemulțumit de egalul cu UTA: ”Prea lenți, prea crispați”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19548%2F1722277719e8e0d0dc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)