EXCLUSIV | Covaliu: ”E o lovitură la nivel psihic”. Mihai Covaliu, președintele COSR, a analizat prestația lui David Popovici din cursa de 200m liber de la Fukuoka
![Este prima medalie importantă din cariera lui Matthew Richards, câștigată la individual](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F7%2F25%2F1883%2F1690290514c0eece39.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 25.07.2023 16:01 | Actualizat: 25.07.2023 18:16
Președintele Comitetului Român Olimpic, Mihai Covaliu (45 de ani), nu are niciun dubiu că David Popovici (18 ani) va reveni și mai puternic după eșecul din finala la 200m liber. Înotătorul român nu a prins un loc pe podium, deși era favoritul cursei.
David Popovici a reușit o contraperformanță în finala probei de 200m liber, din cadrul Campionatelor Mondiale de la Fukuoka. Deși a condus pe lungimea a trei bazine, românul a fost depășit pe ultimii 20 de metri.
Trei sportivi au trecut de David, britanicii Matthew Richards și Tom Dean, și sud-coreeanul Sunwoo Hwang.
Bună ziua, domnule Covaliu. Pentru noi, profanii, a fost un eșec neașteptat. Dumneavoastră cum ați receptat cursa lui David?
Ceea ce se întâmplă la acest campionat mondial, presiunea, rezultatele excelente, recordurile, sportivi la cel mai înalt nivel, pot face să se întâmple și astfel de situații neplăcute. Dacă e cum spuneți dvs., că nu ne așteptam la așa ceva, iată că sportul îți aduce și asemenea întâmplări.
Știm cu toții că este mult mai ușor să realizezi un rezultat mare, poate într-un vârf de formă, când ai o anumită valoare, dar de abia atunci începe cu adevărat greul.
După primele trei bazine, David are un avantaj destul de bun în raport cu toți ceilalți.
Da, dar este foarte greu să te menții la același nivel și e vorba de toți sportivii care încearcă să te învingă, să-ți ia coroana de campion.
Asta s-a întâmplat și astăzi acolo, la Fukuoka. A fost un start extrem de bun pentru David, dar s-a văzut că adversarii l-au studiat, au pregătit mai bine acest moment și au reușit să-l învingă. La acest nivel detaliile de mare finețe fac diferența.
Este o experiență prin care David trebuia să treacă. Se va întoarce și mai puternic decît este acum și va mai câștiga medalii de aur la competiții importante Kyle Stockwell, analist și fost înotător
Căutând lucrurile pozitive din această înfrângere, e mai bine că s-a întâmplat acum și nu la JO.
Da, cred că e bine că s-a întâmplat acum, în această cursă, pentru că sunt convins în viitor vor lua măsurile cele mai eficiente și necesare ca să treacă peste acest hop.
David va înota cu totul și cu totul altfel la Jocurile Olimpice pentru că, împreună cu întreg staff-ul, vor fi mult mai bine pregătiți. Nu că acum n-au fost. Acum, parcă toată lumea a vrut să-l învingă pe Popovici. Noi vom fi lângă el, cu toate resursele noastre, și vom aduce acele îmbunătățiri care-i vor permite lui David să lupte cu toată lumea și să iasă învingător.
"Pe moment, da, e o lovitură la nivel psihic"
Poate a fost vorba și despre dorința de a atinge vârful de formă la Jocurile Olimpice de anul viitor?
Fiecare cursă e unică, iar eu sunt convins că David și staff-ul lui au calculat foarte bine fiecare pas din pregătirea lui pentru a fi la cel mai înalt nivel la acest Campionat Mondial. Obiectivul era să se califice la Jocurile Olimpice, iar acest lucru s-a și întâmplat.
Pentru fiecare medalie e o competiție acerbă, mai ales la acest nivel. Ceea ce putem lua pozitiv din această finală este că trebuie să fim mult mai atenți la tot ceea ce se întâmplă în jurul nostru, și nu doar în bazinul de înot sau pe terenul de joc, ci și în afara acestora. Trebuie să fim conștienți că adversarii noștri sunt la un nivel olimpic, și trebuie să ne ridicăm și noi la nivelul lor.
Ca fost campion olimpic, îmi puteți spune cât de afectat ești atunci când pierzi medaliile din postura de favorit al unui concurs?
Pe moment, da, e o lovitură la nivel psihic. Dar și din experiența proprie, și din câte îl cunosc și știu despre David, asta nu face decât să te întărească mai mult, să te facă și mai mult să vrei să câștigi. Să fii și mai atent la detalii. Se va face o analiză pentru a se vedea unde anume s-a pierdut acea medalie. Sunt absolut convins că David va reveni și mai puternic după acest eșec.
Se întâmplă. Imediat cum am ajuns în capăt am corelat această senzație cu cât am reușit să ne pregătim și cum am reușit să ne pregătim. Acesta este sportul. Uneori câștigi, uneori iei locul patru David Popovici, campion mondial
David s-a referit, după cursă, la “cât am reușit să ne pregătim”. Credeți că făcea trimitere la anul încărcat, în care a trebuit să se pregătească pentru BAC?
Fiecare moment, detaliu, eveniment, are un impact asupra pregătirii, și implicit, asupra rezultatului. Da, putem spune că David a avut un an plin, dificil, important în cariera sa, chiar și acest moment este unul delicat, dar un campion din asta este construit.
Din faptul că știe, și poate, să treacă peste aceste momente grele și să iasă și mai puternic din ele. Să învețe, sunt experiențe pe care trebuie să le ai, și să știi să le gestionezi, pentru ca în viitoarea situație în care te vei întâlni cu un moment greu, cu stări, cu emoții, să le poți face față. Iar David este capabil de așa ceva.
PROGRAM | Când concurează David Popovici la Campionatele Mondiale de natație
Seriile probei de 100 de metri liber, unde Popovici deține recordul mondial, sunt programate miercuri, 26 iulie, de la 04:30. Semifinalele vor avea loc tot miercuri, de la 14:00, în timp ce marea finală e programată joi, 27 iulie, de la 14:30.
🇰🇷 HWANG Sunwoo has only one medal missing to chase in the 200m Free!
— World Aquatics (@WorldAquatics) July 25, 2023
🥉Fukuoka 2023
🥈Budapest 2022#AQUAFukuoka23 #Swimming pic.twitter.com/vec4sfaxN1
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![”O să fie cea mai strânsă finală din istorie!”. Ce îl așteaptă pe David Popovici la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F12%2F18681%2Fc150-56f6d9a1-1720792197af36cb72.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Campionul european pentru care Steaua și Dinamo și-au dat mâna. Robert Badea: “Îmi doresc foarte mult să ajung acolo!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F8%2F18457%2F172041745496586505.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Daria-Măriuca Silişteanu, medalie de aur la Europenele de juniori](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F7%2F18453%2F1720377029eaee7157.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Mihalache, campion european: “Modelul meu este Caeleb Dressel!”. Mircea Purcaru, antrenor: “Vrem ca la JO Los Angeles 2028 să ne bucurăm de medalie”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F5%2F18338%2F1720171204734287de.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Robert Badea, medalie de aur la Campionatele Europene de juniori! A doborât un record național](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F5%2F18336%2F1720167673889745b5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![La aproape 50 de ani, nu renunță la marea pasiune! S-a clasat pe locul 9 la Campionatul European Masters de la Belgrad. Ce șanse îi dă lui David Popovici la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F3%2F18235%2F17200077094606cb60.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)