"Campioana nu merita să câștige". Andrei Ciobanu trage concluziile după remiza de la Ovidiu: "MVP a fost Târnovanu, dar e greu cu atâtea meciuri europene!"
Galerie foto (1 fotografii): "Campioana nu merita să câștige". Andrei Ciobanu trage concluziile după remiza de la Ovidiu: "MVP a fost Târnovanu, dar e greu cu atâtea meciuri europene!"
Andrei Ciobanu | Publicat: 15.12.2024 23:07 | Actualizat: 15.12.2024 23:07
Campioana s-a întors la Ovidiu, pe terenul unde a pierdut, în mod dramatic, titlul acum două sezoane, însă lucrurile stăteau extrem de diferit acum: în sensul că FCSB are, probabil, cel mai bun sezon din ultimii zece ani, iar echipa lui Hagi este mai aproape de retrogradare, decât de play-off.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Acest lucru s-a văzut și pe teren, unde roș-albaștrii au trecut la controlul partidei de la primul fluier al arbitrului, jucând primele 30 de minute, practic, doar în jumătatea adversă. Aceasta abordare a fost răsplătită rapid și pe tabelă. După o fază de PlayStation, oaspeții au deschis scorul prin căpitanul Olaru.
Lucrurile s-au schimbat total însă la finele primei jumătăți de oră. După o serie de ocazii mari irosite de ofensiva FCSB-ului, a venit replica Farului.
Prima oară mingea trimisă de gazde a lovit bara transversală, apoi Rivaldinho nu a reușit să îl învingă pe Târnovanu din poziție de 1 la 1 (s-a fluierat și ofsaid ulterior) și, în final, același Târnovanu a avut două intervenții bune (una chiar extraordinară) în fața foștilor săi colegi Radaslavescu și Vînă. Până la urmă, repriza s-a încheiat fără gol pentru "marinari", în ciuda dominării de final.
După revenirea de la cabine, probabil pe fondul oboselii (oaspeții au zburat la Constanța direct din Germania), FCSB a dat impresia că e doar o chestiune de timp până când urmează să încaseze un gol. Farul a forțat în dese rânduri pe faza ofensivă, sub oblăduirea experimentatului Alibec, iar golul egalizator a venit chiar din centrarea șeptarului constănțean.
Stadion cu ghinion pentru roș-albaștri
Dar, după o fază curioasă, în minutul 82, VAR-ul a oprit jocul, oferind un penalty (corect) formației oaspete, penalty ratat de Radunovic. Acest stadion pare că este cu ghinion pentru FCSB, cel puțin în ultima perioadă.
Totuli, sincer, roș-albaștrii nu ar fi meritat să câștige azi. Târnovanu a fost cel mai bun om de pe teren, în opinia mea, iar acest lucru doar subliniază concluzia de mai devreme.
Rezultat final 1-1 pentru nimeni, iar la FCSB s-a vazut astăzi oboseala acumulată după atât de multe meciuri jucate în acest sezon. Confruntarea a fost unul plăcută ochiului fiindcă ambele echipe au practicat un fotbal deschis, ieșind la joc, fără a se baricada în apărare, sperând la un contraatac norocos, așa cum se practică prim alte părți.
Ca o mențiune interesantă, Farul a avut pe gazon 5 din 10 jucători de câmp care au evoluat în trecut la FCSB. Pe vremuri, lucrurile stăteau invers.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






