Editorial Andrei Ciobanu: OK, Sparta poate e mai bună, dar arbitrajul a fost șmecheresc, sfidător!
![Olaru a luptat ca un leu cu puternicii fotbaliști ai Spartei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20278%2F17235818889276aa7a.jpg&w=960&h=640&c=1)
Andrei Ciobanu , Andrei Ciobanu | Publicat: 13.08.2024 23:47 | Actualizat: 13.08.2024 23:47
Pe un stadion parcă insuficient de încăpător pentru numărul de oameni care și-ar fi dorit să vadă de la fața locului această partidă extrem de importantă pentru fotbalul românesc, FCSB a întâlnit un adversar foarte dificil. După un 1-1 în tur (care putea la fel de bine să fi fost și 2-0 sau 1-2), campioana României a început cu speranțe mari confruntarea pentru accederea în playoff-ul Ligii Campionilor.
Aproape 30.000 de oameni au strigat timp de 90 de minute, cu iubire roș-albastră în glasuri și în suflet, pentru echipa lor, însă acest lucru nu a fost suficient.
Jucătorii cehi au început mult mai motivați meciul, reușind să și deschidă scorul în minutul 13, însă per total au lăsat impresia că nu au fost dispuși să repete greșeala din meciul tur, aceea de a-i trata de sus pe adversari.
Trucuri murdare
Cei de la Sparta au fost extrem de arțăgoși, nu știu dacă s-a văzut asta și la TV, dar după fiecare duel își împingeau adversarii, când arbitrul își muta privirea, mai scăpau câte-o palmă peste spate, mai un genunchi în coapsă și tot felul de tehnici din astea pentru a-i face pe ai noștri să le ia frica. Lucru care, judecând după prestația gazdelor, a funcționat.
FCSB a evoluat prea timorat, iar jucătorii lui Pintilii au lăsat spații mari între linii, spații de care cehii au profitat din plin. S-a făcut și 2-0 dintr-un penalty cel puțin discutabil, însă pe lângă jocul slab al românilor, am avut parte de un arbitraj absolut execrabil.
Toate deciziile au fost în favoarea oaspeților, iar cehii, simțind acest lucru, au început să profite din ce în ce mai mult de treaba asta. “Sfidător” cred ca e cuvântul perfect pentru atitudinea omului de la centru.
De exemplu, la faza penalty-ului neacordat la Olaru, arbitrul venit galant, în alergare ușoară, dând impresia că vine să verifice VAR-UL, dar, de fapt, a venit să acorde un cartonaș galben pentru cineva de pe banca FCSB. Și precum aceasta au fost alte zeci de faze pe toata durata partidei, că până și cehii de pe lângă mine din tribună se mirau cum au scăpat fără penalty și cartonașe galbene. O manieră de arbitraj șmecherească și un 3-0 neverosimil la pauză.
Astea ne sunt limitele
Bun, înainte să-mi săriți în cap: diferența de valoare dintre cele două echipe este vizibilă și incontestabilă. Nu arbitrajul a fost cauza înfrângerii. Repet, pentru hateri, nu arbitrajul a fost cauza înfrângerii. E îndeajuns de clar? Ok. Spun doar că maniera de arbitraj a fost părtinitoare în faze-cheie și că acest lucru a facilitat avantajul rapid al cehilor. Iar când te vezi cu 0-2 acasă în Liga Campionilor, poate fi suficient.
În rest, da, echipa noastră nu a făcut un meci reușit, așa e. S-a văzut de la început că nu au intrat bine în teren, iar cehii și-au arătat cu adevărat valoarea. E complicat să joci la nivelul asta fără un vârf de meserie, iar acest lucru ne-a costat, mai ales în repriza a doua, după golul de 1-3. Dar nu pot fi acuzați de faptul că nu și-au dorit sau că nu au luptat.
Olaru mă mir că mai are și plină, dar și dinți în gură după meciul ăsta, de exemplu. Pe ce anume să mă supăr, mai exact? Vorba poetului: atât s-a putut.
Suntem încă în obiectiv
Acestea ne-au fost limitele, nu avem de ce să fim supărați când ni se arată realitatea. Nicio echipă din România nu este astăzi, din păcate, de nivelul grupelor Champions o. Eu am zis-o de la început: în condițiile de astăzi și cu lotul actual, Liga Campionilor e utopie, grupe Europa League e minune, iar grupe Conference este o performanță. Așadar, pentru mine, suntem încă în obiectiv.
Ăă? Acum, la 2-3, cum mai e? Dacă se dădea penalty la Olaru? Contează sau nu arbitrajul? Și să nu mai vorbim de numărul infim al minutelor de prelungire, că deja e prea mult.
Galeria a afișat un mesaj cu "Faceți-ne mândri!". Echipa a luptat până în ultimul minut și a pierdut la un gol diferență, deci eu, unul, am fost.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![”De ce Chivu la Rapid este un pariu mai riscant decât Lennon”. Ștefan Beldie analizează posibila schimbare de antrenor din Giulești](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20256%2F1723553346961a8613.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”Ce câștigăm concret prin venirea lui Lucescu”. Ștefan Beldie, despre numirea noului selecționer: ”Fotbalul nu-ți oferă garanții”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19939%2F17229426832d7de1b6.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Elicele inversate ale Craiovei. Marius Mitran scrie despre startul de sezon al Universității](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19896%2F17228680226b6fd7c4.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”'Mister' Dinamo”. Dan Capatos, amintire de milioane cu Cornel Dinu: ”Ne-a propus un șpriț. Am omis să spun că mă însor a doua zi!” / ”Mergem la el și îi spunem doamnei că a stat cu noi toată noaptea”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19839%2F1722787499729102e6.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Victor Vrînceanu scrie despre conflictul momentului: Adi Mutu a devenit prea sensibil! Nu are voie să vorbească, momentan, de la egal la egal, cu Mircea Rednic!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19801%2F17227134396543a8bd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, după Maccabi Tel Aviv - FCSB 0-1: ”Tot ce contează e rezultatul, care spune CALIFICARE!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F31%2F19667%2F1722461643f2d22815.jpeg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Întâlnire de gradul zero între Ana Bărbosu și Jordan Chiles. Ce s-a întâmplat când s-au văzut la controlul antidoping](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F12%2F20204%2F17234532969585abd8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Motivul pentru care TAS a respins acțiunea Sabrinei Voinea. Ce i-a convins pe judecători](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F11%2F20161%2F172335769808aa264a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a apărut pe site-ul Jocurilor Olimpice după decizia TAS + Pe ce loc a terminat România competiția de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F11%2F20175%2F172338355864ed4689.jpg&w=540&h=360&c=1)
![A izbucnit în lacrimi amare când a văzut ce făcea tatăl la ușa mamei. Mai rar așa ceva, Doamne!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FOofCYhqRfR8Q5EM-E4elS1uvpBGubIipbEwixmzNA0A%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvNTg3YzI5NzIyZjJkZWViZGVmMDk1MjNmNDdhN2MzNjcucG5n.jpg&w=540&h=360&c=1)
![VIDEO Taiwan ridică avioane Mirage și F-16 contra Chinei. Navele SUA, în Marea Chinei de Sud](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FjyL88ohEXObL2T7MGfnSUdr-n1cVB__BMgKGW4O1jPs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMTI0MTc4OGE4MTY4ZTNkYzQ3MjdjNTNiZDA4ZmNjYTguanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Primele decizii cu pensia recalculată, distribuite vineri. Care pensionari le vor primi cei dintâi?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FcZ6UjZwKLNx-UP3m-MsbI6-NDsxlh2Q6MeXWzL41dO8%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZjQ5YzlkMzYzN2U0MGFiYjZmMmY3OWU1ZGE5Y2U2MzkuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorii FCSB-ului, dezamăgiți după eșecul cu Sparta Praga: ”S-a văzut lipsa de experiență”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F14%2F20282%2F17235843446aa44f8c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dramă la Salonic. Răzvan Lucescu, eliminat din Liga Campionilor după un meci nebun](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F14%2F20281%2F1723583848a7bb8f9c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous știe unde s-a făcut diferența în FCSB - Sparta Praga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20280%2F17235829324f691075.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FCSB - Sparta Praga 2-3. Campioana României nu a izbutit revenirea și părăsește Champions League](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20236%2F172357510859b9c197.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Derapaj rasist în Ghencea! Scandarea care a făcut tot stadionul să explodeze, la FCSB - Sparta Praga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20276%2Fc150-93d15601-17235783515d9a29c2.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Gestul lui Vlad Chiricheș, imediat după primirea primului gol de FCSB. Ce a făcut fundașul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20273%2Fc150-9ef35d5b-1723575959027e6aa1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Nicolescu, detalii despre situația accidentaților Politic și Abdallah](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20269%2F1723572051c068b216.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Spectacol făcut de Peluza Nord! Scenografia afișată la meciul cu FCSB - Sparta Praga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20272%2F17235747711ad652c5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![COSR a anunțat când primește Ana Maria Bărbosu medalia de bronz](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20265%2F1723563912540d9899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum va ajunge medalia de bronz a lui Jordan Chiles la Ana Bărbosu: ”O va primi într-o ceremonie”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20239%2F17235438841413fcc0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un congressman din SUA vrea ca Ana Bărbosu să îi ”cedeze” medalia lui Jordan Chiles: ”Decizia TAS va 'murdări' pentru totdeauna Jocurile Olimpice” / ”Nu înțeleg cum ați ajuns la această concluzie”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20247%2F17235407759c92240d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)