Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor
![Marius Mitran, despre schimbările de la Craiova](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Marius Mitran | Publicat: 22.07.2024 17:00 | Actualizat: 22.07.2024 17:07
Dintre toate candidatele la titlu, până acum, Universitatea Craiova a arătat cel mai bine. Perspectiva acestei lupte lungi și foarte complicate oferă, din punctul ei de vedere, o imagine cu care nu e prea obișnuită.
Craiova alerga, de obicei, după lider, Craiova se bătea cu forțele din față, Craiova venea sau nu din urmă. Și cam atât. S-a întâmplat rar, în ultimul deceniu, ca Știința să se trezească atât de sus și atât de devreme.
E adevărat, sunt doar două etape, poate că nici adversarii nu-s relevanți, în fond, două echipe din play-out, campionatul trecut, dar ceva mă face să cred că indiferent de ce și pe cine ar fi avut în față, Craiova juca la fel. Pentru că, destul de repede, ceva s-a schimbat acolo.
Marius Mitran remarcă amprenta lui Costel Gâlcă la Universitatea Craiova
De fapt, fraza corectă e “destul de repede, Gâlcă a reușit să schimbe esențial jocul “. Că tot am amintit de perioada ultimilor zece ani, să spunem că mai mulți antrenori au avut puterea de a face lucruri bune la Craiova. Au schimbat ceva acolo. Câte ceva.
Gâlcă însă a modificat esențial jocul, dar mai ales sufletul acestei echipe care credea în orice și în oricine, mai puțin în ea însăși. Sufletul și inima Științei sunt acum altele.
Atât de mult schimbate, încât permit coordonarea lor de către o minte strălucită. Craiova, când a pus suflet, și a pus mereu, nu i-a adăugat și nota din manualul de matematici superioare. Gâlcă nu îngrădit entuziasmul și nici nebunia utopică a unei echipe care declara că vrea totul, “cupa, campionatul și salvarea de la retrogradare”, în stilul lui nea Mărin de la Băilești, le-a lăsat acolo. Sunt bune, e nevoie de ele.
Dar a operat un transplant, precum frații Marius și Christian Bernard, acum o jumătate de secol, la celebra clinică Groote Schuur din Cape Town. O premieră atunci, o premieră și acum. Universitatea Craiova nu mai putea trăi cu inima veche, adică mai trăia, dar nu ar fi reușit niciodată să triumfe cu ea. Era rezervată unei nostalgii eterne și atât.
Cea nouă e direct legată la minte. La mintea lui Costel Gâlcă, înainte de orice.
Universitatea Craiova arată altă față în noul sezon
Echipa joacă altceva, pur și simplu. Ca și frații Barnard, un timp, fostul mare mijlocaș, a ținut echipa pe aparate. În play-off-ul trecut, când a încercat rezistența la efort, la capricii și la adversitate a celei vechi. Cine nu a respirat bine, a trecut pe bancă ori a plecat. Cine nu a înțeles ce se întâmplă, la fel. Cine a încercat altceva, tot așa. Pe bancă. Sau adio!
Apoi, partitura cea nouă, complicată, dură și fără limite de permisivitate, a decantat lotul actual. Vă place noul Zajkov? Dar noul Badelj? Ce spuneți de felul în care Houri aleargă? Dar de zona lui Crețu ce spuneți? Despre Bană și Baiaram, mai e ceva de adăugat dincolo de aplauze?
Mitriță apoi. El e inima nouă, care pompează sânge către ceilalți. De ce? Pentru că poate și pentru că îl are în instalație. Cu tot ceea ce presupune această anatomie la vedere. Cu nerv, cu nervi, cu geniu și cu draci verzi pe pereți. De aceea, și la Sibiu, și pe “Oblemenco “, cu UTA, când acest fabulos fotbalist a dat drumul la circulație, s-a simțit. Pe teren, bineînțeles. Dar și în tribune, ori acasă.
Avalanșa ofensivă a Științei are o logică acum. Chiar și fentele au. Până și șutul lui Baiaram a părut calculat undeva mai întâi, deși cred că a fost intuiție 50 la sută și de restul inspirație. Retragerile în apărare încă nu sunt învățate bine, dar să nu uităm că Screciu nu a jucat vreun minut, Bancu a prins câteva, Anzor Mekabishvili tot așa.
"Craiova e deja alta"
Dar ființa Craiovei e deja alta. Știu, urmează cele mai grele partide din lume, la Maribor, joi și în Gruia, cu CFR, duminică. Craiova însă nu mai tresare la astfel de provocări.
Gâlcă a făcut, nu cu foarte multă vreme în urmă, în La Liga, când conducea pe Espanyol, o remiză, cu Barcelona lui Messi, cu Messi, Suarez și toți ceilalți în teren. Parcă 0-0. A fost o matematică aplicată acolo, că doar nu putea intra în sala de curs pe care scria “joacă”.
I-a luat pe ai lui Messi și i-a învârtit și i-a făcut să intre cu el, la “matematică aplicată.” Calcul infinitezimal. Și ai lui au rezistat, Barca nu a putut mai mult. Îi țin minte privirea lui Costel Gâlcă de atunci, de pe Cornella El Prat.
Aș fi vrut să știu ce-i în inima lui, la presiunea aia. Doar îmi închipui ce-a fost. Însă Mitriță , Baiaram, Bancu și toți ceilalți știu. Pentru că, azi, inima aceea e și inima lor.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Și dacă a fost o greșeală de arbitraj în favoarea FCSB-ului, sunt convins că se va echilibra balanța în partide mult mai importante, decisive pentru titlu!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19063%2F17214237721efb2603.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Arici Păcălici. Dan Capatos, editorial dur după pasul în spate făcut de Eugen Voicu la Dinamo](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18907%2F1721140008159f0284.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Nea Johnny, asta s-a mai întâmplat pe la noi. Cristian Munteanu face o reverență în fața lui Ion Cupen](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F17%2F18944%2F172121673550092425.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu după calificarea lejeră a roș-albaștrilor: Suporteri puțini în tribune?! Vorbim la finalul sezonului, nu după două partide!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18920%2F1721157645c07bb6da.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Rodri. Viața în trei secunde”. Marius Mitran prevede o nouă eră de ”hegemonie” a Spaniei: ”El va lua 'Balonul de Aur'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18856%2F1721054129b6160906.jpeg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19146%2F17215640919b00ed89.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19073%2F1721458898a6115947.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19089%2F172147548538986e1b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![„Tata mi-a promis că mă va conduce la altar în uniformă militară”. O poveste de viață](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FjLrvjjAv1Bl98ykY56ba_ofsoJXyxE1UDHXs2fgbIbU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2UxM2ZlOWNlMzM4YTdjOGRlZjJlYzFmYTZhMmQ4MjAwLmpwZWc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHbpIxYljH-fh6ulz56-O3RxXCq5VSOOysmNNe7BObws%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzgzY2Y2NmRjODJiMGJlN2RiNTMwYjQ4NDZkZDE2MTZkLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FmSP_R0jIZvwocKJl-Ynkd-UPKd3rFYQyES3OlN_RNiE%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IwMTQ2YmU2NzIzOGFlZjgyNDE3YjM5OWM1OTRlYWYxLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fostul jucător de la FCSB, Rapid și Oțelul își începe cariera de antrenor la o echipă care își dorește să "renască"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19099%2F1721491384fa070985.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce prețuri au biletele pentru duelul FCSB - Maccabi Tel Aviv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19158%2F1721590383872ca2ea.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rusia boicotează Jocurile Olimpice după ce unii dintre jurnaliști au fost interziși](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19199%2Fc150-e7170b01-1721652636c114efb0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![O echipă de tradiție din Liga 2 transferă doi jucători din Superligă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19202%2Fc150-9602c0ee-17216526217919616c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![LPF reacționează după ce s-a scris că Rapid ar putea pierde meciul cu CFR Cluj la "masa verde"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19190%2F1721645144d7e28899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gest remarcabil făcut de CFR Cluj înainte de duelul cu U Cluj. LPF a luat decizia așteptată de fani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19203%2F172165329705d54519.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Peste 4,000 de persoane au fost declarate interzise la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19198%2Fc150-27831c4f-1721650214b78ab64e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați - Farul Constanța, de la 22:00, pe iAMsport.ro. Dorinel Munteanu și Gică Hagi se întâlnesc într-un nou duel](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19185%2F17216402118e768802.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)