Revine Dan Petrescu. E de bine sau de rău?
![Dan Petrescu revine la CFR Cluj](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F4%2F9%2F13821%2F1712684082f8b35990.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Dumitru Graur | Publicat: 09.04.2024 20:36 | Actualizat: 09.04.2024 21:41
Din câte se știe, „Super Dan” tocmai s-a despărțit de Jeonbuk Hyudai Motors din cauza startului foarte slab de sezon, în cele nouă meciuri oficiale jucate în 2024 echipa sa câștigând doar unul, 2-0 cu Pohang Steelers, acum aproape două luni, în Liga Campionilor Asiei.
În campionat, Dan lasă echipa pe ultimul loc, cu numai două puncte, Jeonbuk fiind unica fără succes în această stagiune. Se pare că stilul cu care s-a făcut remarcat la CFR Cluj nu a prins și în Asia și, deși acordul îi expira la finele lui 2025, Petrescu a fost dat afară.
Presa sud-coreeană nu l-a iertat pe tehnicianul român, care nu a cucerit niciun trofeu în cele 10 luni, cât a fost în funcție: „Jeonbuk și-a dovedit orgoliul exagerat în noul sezon, când a început să transfere jucători în stânga și în dreapta”, a scris cotidianul Chosun.
„Jeonbuk trebuie să se găsească un tehnician care să practice un fotbal bun. În ultimii ani, fotbalul practicat a fost fără culoare și nu s-a bazat decât pe calitatea individuală a jucătorilor. Clubul trebuie să se gândească și la fotbal acum”.
Dan Petrescu e aproape de revenirea la CFR Cluj
Bun, încă un capitol încheiat în cariera lui Petrescu. Și nu poate spune deloc că a plecat cu fruntea sus. Chiar dimpotrivă. Cu toate acestea, e clar că foarte curând va reîncepe în viața sa alt capitol. Dan este așteptat cu un contract uriaș la CFR Cluj, acolo unde patronul Varga abia s-a despărțit de Mutu.
El va avea un salariu de 30.000 de euro/lună, la care se pot adaugă alte bonusuri de victorii per etapă, de obiective interne și eventual internaționale. Va avea și primă de campionat, 200.000 de euro, dar a cerut și o clauză de reziliere mare, pentru a fi, cel mai probabil, acoperit în cazul presiunii rezultatelor. Să tot fii antrenor de fotbal în România!
Până acum, Dan Petrescu a mai antrenat-o pe CFR Cluj în trei mandate: iunie 2017 – iunie 2018 (37 meciuri), martie 2019 – noiembrie 2020 (84 de meciuri) și august 2021 – iulie 2023 (102 meciuri). În tot acest timp el a câștigat 4 titluri de campion al României (mai are unul și cu Unirea Urziceni) și o Supercupă.
Și-a făcut un nume, probabil cel mai mare între antrenorii din România. În penuria generală de antrenori de la noi, Petrescu pare cea mai bună soluție. Desigur cu excepția lui Gigi Becali, care va deveni laureatul actualei ediții de campionat!
Cum însă se știe, de fiecare dată când a antrenat în străinătate, Dan n-a făcut prea mulți purici nicăieri. Între escalele sale se numără Kuban Krasnodar (2009-2012), Dinamo Moscova (2012-2014), Al-Arabi (2014), Jiangsu Suning (2015-2016), din nou Kuban Krasnodar (2016), Al-Nasr (2016-2017), Guizhou Hengfeng (2018-2019), Kayserispor (2021) sau Jeonbuk (2024).
Toate aceste contracte i-au adus mulți bani în conturi, dar prea puțină faimă. S-a întors însă mereu la CFR, unde chiar și-a făcut treaba, adică a câștigat ce era de câștigat. Vorbim despre fotbalul românesc, desigur!
Va reuși să facă din nou performanță în Gruia?
Iar patronii s-au arătat foarte satisfăcuți, deși echipa lor nu prea juca deloc un fotbal plăcut ochilor suporterilor săi. Petrescu a declarat întotdeauna că pe el nu-l interesează absolut nimic în afara rezultatului final. Că sacrifică complet spectacolul în favoarea rezultatului. O întrebare: acesta să fie fotbalul?
După reacțiile pe care Dan le-a întâlnit în campionatele străine, se pare totuși că nu. Fotbalul defensiv nu atrage nicăieri spectatorii în tribune, iar un antrenor care-și face icoană din blocul defensiv din fața porții proprii va sfârși mai devreme sau mai târziu cu demisia în față. Sigur, el rămâne cu banii, iar Dan a știut întotdeauna să obțină contracte nu numai bogate, dar și asigurătoare pentru plecările sale înainte de termen.
Pentru mine este de neînțeles cum un fundaș atât de ofensiv cum a fost Petrescu a ajuns să fie un antrenor atât de defensiv. Amintiți-vă numai cum juca la Chelsea (unde și azi e foarte bine apreciat) sau de golul marcat Statelor Unite la CM 1994 în poarta sărmanului Meola. A fost un jucător excepțional, cu 95 de selecții în echipa generației de aur a fotbalului românesc.
"Dan Petrescu a uitat jocul ofensiv"
Când a devenit însă antrenor Dan a uitat complet jocul ofensiv. Mi-aduc aminte cum a câștigat cu Urziceniul campionatul, ba chiar a obținut câteva rezultate bune și în cupele europene. Practic, Petrescu impunea formației sale să rămână permanent în fața careului propriu, neriscând, ca să zic așa, nicio acțiune ofensivă.
Când echipa avea totuși mingea, un mijlocaș trebuia să obțină imediat un fault în apropierea centrului terenului. La lovitura liberă care urma, fundașii apăreau în fine în careul advers, căutând golul. Apoi se retrăgeau rapid în tranșeele apărării, așteptând atacurile adverse.
Tot cam așa se petreceau lucrurile și la CFR Cluj. Apărare și iar apărare, cu mijlocașii laterali retrași până la propria linie de fund. Să nu luăm gol, cu orice preț! Fotbalul adevărat înseamnă însă cu totul altceva. Înseamnă echilibru între compartimente și spectacol ofensiv pentru tribune, chiar cu toate riscurile asumate de o astfel de gândire tactică.
Uitați-vă ce se întâmplă în Premier League, unde scorul de 4-3 a devenit aproape un obicei. În condițiile în care sezonul se apropie de final, media de goluri per meci din Anglia este de 3,24, față de 2,85 în sezonul trecut, ceea ce reprezintă o creștere de 13,7%. Este cel mai mare salt din 1925/26, când regula ofsaidului a fost modificată, pentru a favoriza jucătorii ofensivi.
Ei, nu putem fi atât de naivi să ne comparăm cu fotbalul englez, de care ne despart două galaxii. Dar chiar și la noi spectatorii au început să se sature de eternul (și deloc fascinantul) 0-0, care domină întrecerea internă.
Oamenii vor altceva, vor fotbal și goluri cât mai multe, fiindcă de asta vin la stadion, nu pentru punctele strânse cu forcepsul de antrenori. Nu mai vorbesc despre participarea la competițiile europene, de unde dispărem după primele tururi de calificare.
Sunt foarte pesimist că (re)venirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj va aduce ceva bun pentru fotbalul românesc. Nu uit că la ultima sa haltă în Gruia cam toată lumea îi dorea plecarea, fiindcă se cam săturase de jocul meschin, cinic al echipei pe care o conducea Petrescu.
Se va schimba ceva de această dată? Deocamdată Dan urmează să fie primit cu flori în gară la cea de-a patra sa înscăunare la CFR. Cât însă va dura această nouă poveste de iubire?
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)