”Roșu în obraji”. Dan Capatos își așteaptă ”palma” după ce Dinamo s-a salvat de la retrogradarea directă: ”Întorc obrazul, dar nu pentru toți”
![Foto 1/2](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F13%2F15603%2F1715580750e2734fd1.jpg&w=960&h=640&c=1)
Dan Capatos | Publicat: 13.05.2024 09:13 | Actualizat: 13.05.2024 19:07
Scriam săptămâna trecută, la finalul unui articol în care analizam “blestemul” minutelor de prelungire, următorul pasaj: “Poate, ca o ironie a sorții, această ultimă etapă să o ducă pe Dinamo în “prelungirile” sezonului: la baraj! Ar fi și o palmă pe care aș primi-o de la cei pe care i-am criticat. O accept cu drag. O accept, o aștept și o să întorc și celălalt obraz!”.
Spuneam atunci că evoluția echipei Dinamo nu poate fi ruptă din context. Din contextul existenței sale din ultimii ani. Când chiar această existență i-a fost pecetluită în “minutele de prelungire”.
Atunci a cumpărat-o Cortacero, după ce Negoiță o ținuse mult prea mult peste fluierul de final al potenței lui financiare, tot în minutele de prelungire a vândut-o și spaniolul celor doi Păcălici Naționali, Voicu și Nicolescu, via Șerdean.
O existență trăită cu puls 200, în timpul căreia Dinamo a fost condamnată să trăiască de pe o zi pe alta, “hrănită” de către cei mai incăpățânați suporteri pe care și-i poate dori o echipă, mulți dintre ei renunțând la necesitățile familiilor lor pentru a dona lunar bani care să țină clubul în viață. Și care au sperat până în “prelungirile” acestui sezon într-o minune.
Și uite că minunea s-a produs. Nu spun că am scris “profetic” săptămâna trecută pasajul despre care am amintit la început. Nici nu mi-aș permite această aroganță. Mai ales că am de “încasat”.
Așa cum am spus, am de încasat palma celor pe care i-am criticat. Am așteptat-o, o accept cu drag și întorc și celălalt obraz.
Conducere impotentă
Nu e o rușine să recunoști că ai greșit, că te-ai înșelat sau că te-ai grăbit cu verdictele. Vorb-aia: “numai cine nu muncește nu greșește”. Dar să fie clar: nu întorc obrazul pentru toată lumea. Pentru că multe dintre cele pe care le-am tot spus de-a lungul timpului rămân în picioare.
Avem o conducere bicefală, dar profund impotentă când vine vorba de pricepere într-ale fotbalului. Bașca, într-ale finanțelor. Nici la comunicare nu stau bine, ba din contră.
Un discurs bolovănos, corporatist, golit de orice conținut sau de emoție, menit să prostească sau să adoarmă vigilența sutelor de mii de suporteri. Care, ce să vezi?, nu prea pot fi păcăliți.
Pentru că ei, suporterii, au fost în locul celor doi Păcălici. Și s-au descurcat mult mai onorabil. Ba mai mult, și-au câștigat respectul tuturor fanilor din țara asta, indiferent de culorile de pe steaguri, prin sacrificiul făcut atunci.
Din păcate, tot cu cei doi la cârmă va defila Dinamo și de aici înainte. Poate nu pentru mult timp...
Apoi, nu vreau să-i văd la “festivalul palmelor” pe toți pricepuții care știau ei cum se mișcă punctele pe trasee politice, între primării și prefecturi și cum există o conspirație politică, mână în mână cu toți arbitrii, bineințeles, de a trimite Dinamo în liga a doua. Și cu implicarea televiziunilor, mâhnite de lipsa de interes a ligii secunde, lipsită de un nume “greu”.
Teoria conspirației e pentru proști!
Toți își dăduseră mâna să joace Dinamo când e soarele de o suliță pe cer. Am spus și viața mi-a dat dreptate: teoriile conspirațiilor sunt interesante doar pentru proști, ale căror sinapse de-abia dacă se strâng de-o horă mică.
Ele trăiesc atât timp cât sunt “molfăite” și date din gură în gură de către cei care preferă ideile “semipreparate”, în loc să-și pună neuronii la treabă.
În realitate, adevărul este mult mai crud și mai simplu: Dinamo a pierdut în acest sezon o grămadă de puncte în minutele de prelungire în exclusivitate din vina ei. Vina ce-i putea fi fatală. Ca să închidem și acest capitol.
De-acum, mă astept ca cealaltă tabără, prin reprezentanții ei la fel de limitați neuronal, să înceapă propria “horă”: “Meciul cu UTA a fost blat, Rednic a facut non combat etc”.
O capcană în care Dinamo și jucătorii ei nu trebuie să cadă. În partida cu UTA, Dinamo a jucat așa cum ar fi trebuit să joace în toate celelalte meciuri. Revenind la minutele de prelungire ale acestui play-out, dacă lucrurile ar fi stat altfel, dacă Dinamo ar fi reușit să ia toate punctele pierdute atunci sau măcar jumătate din ele, toate gurile ar fi fost acum închise.
Și acum, pentru slăbiciunea mea de a mă fi născut nihilist și negativist, mă așez frumușel la pălmuit. Asta să fie singura problemă: să încep viitorul sezon de suporter al câinilor, cu puțin rosu în obraji. Aș fi în ton cu echipa de acum: și lor le-a venit culoarea in obraji!
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)