Ziua Cârtiței alb-roșii! Dan Capatos, după ce Dinamo a ajuns pe ultimul loc în Liga 1
![FCU Craiova 1948 - Dinamo](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F4%2F10324%2F1707028939be3d5bd4.jpg&w=960&h=640&c=1)
Dan Capatos | Publicat: 04.02.2024 08:41 | Actualizat: 04.02.2024 11:53
Există întotdeauna un soi de frustrare a ziaristului nevoit, din diferite motive, să relateze despre lucruri repetitive. A 7-a zi de grevă, a 10-a zi de grevă, a 20-a... Și tot așa. Cu ce poate fi diferită a 7-a zi de grevă generală dintr-o uzină față de cea de-a 14-a? Sau a 24-a? Cum poți capta atenția cititorilor? Ce poți aduce “proaspăt”?
Interesul se stinge, lucrurile rămân încremenite în felul în care au fost abandonate, relatarea capată o pojghiță de plictis enervant. Simt acest gust rânced al neputinței de ceva vreme, dupa fiecare meci jucat de către Dinamo.
Dinamo, pe ultimul loc în Liga 1
Ce să mai spui, când totul s-a spus? Pe cine să mai arați cu degetul, cand toți au fost arătați? Cui să ceri socoteală, când socotelile sunt atât de complicate în Ștefan cel Mare?
Dacă s-ar filma din nou “Ziua Cârtiței”, adaptată pe un scenariu fotbalistic, jucătorii de la Dinamo ar fi actorii perfecți! Joacă, și joacă, și joacă și pierd, și pierd, și pierd, etapă după etapă, după etapă.
Câte sinonime poate avea eșecul? În câte feluri poți spune că ai pierdut un meci? De câte ori trebuie să repeți ceea ce este evident pentru orice suporter, “câine” sau “altceva”, și ce rost ar avea?
Garcia Marquez să fii și tot cred că ai avea o problemă reală dacă ai fi obligat să scrii cronicile meciurilor lui Dinamo din acest sezon. Sau poate că nu! Romanul a fost deja scris. “Cronica unei morți anuntate” poate fi ușor adaptată la realitațile de acum din “Groapă”!
“Gemenii eșecului” Nicolescu și Voicu “îl omoară” pe Dinamo! Simplu! Dar simplist din punct de vedere al criticii literare. Și, ce? Cui ii mai pasă de finețuri? Și la ce ar mai putea folosi ele?
Finețurile în fotbalul de azi sunt extravaganțele pe care ți le permiți după ce ai rezolvat restul problemelor. Sunt sarea pusă de Nusr’et, la mișto, din încheietura mâinii.
Sunt ultimele tușe adăugate de Gauguin “Fetei din Tahiti”. Sunt sculpturile lui Donatello, de-ți vine să vorbesti cu ele, de naturale ce sunt. Până la finețurile lui Marquez, Gauguin sau Donatello, trebuie sa ne obișnuim cu Homawoo, Amzăr sau Abdallah.
Dinamo, "ucisă" din interior
Să-i urmarim cum, etapă de etapă, ies din vestiar “să-și vadă umbra”, precum celebra cârtiță Phill din Pennsylvania. Și, după 90 de minute, dau fuga înapoi în “vizuina-vestiar” pentru că și-au văzut-o! Și nu una, ci 4!
Are și instalația de nocturnă rolul ei în poveste, nu foarte departe de adevăr. Phill vede umbra și se sperie. E clară treaba, urmează inca 6 saptamani de iară!
“Cârtițele alb-roșii” văd câte 4! Adică 24 de etape de “ingheț”. Deocamdată s-au adunat 16 înfrângeri în sezonul ăsta. Este timp să se “împlinească” profeția.
P.S.: Test fulger: găsiți, pe cât posibil, un moment mai penibil decât comportamentul rapidistului Albu care, după ce declara cu emfaza premiantului unei școli ajutătoare că a invins o “echipă mică” (n.r. Dinamo București), dă fuga în Giulești și țopaie tălâmb în fața torțelor și a artificiilor aprinse de către fani cu prilejul acestei întâmplări!
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)