foto Gazonul din Ghencea a cedat după FCSB - Farul! Cum se va prezenta marți, la marele meci cu Sparta Praga?
![Gazon stadion Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20130%2F172330202858e5b2b5.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cătălin Stroia | Publicat: 10.08.2024 23:05 | Actualizat: 10.08.2024 22:51
După ce a obținut un rezultat important la Praga, 1-1 în fața celor de la Sparta, în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, roș-albaștrii speră cu îndreptățire să ajungă în play-off.Însă terenul din Ghencea s-ar putea să reprezinte un adversar cel puțin la fel de dur precum formația cehă.
FCSB și-a mutat "casa" pentru jocurile de pe teren propriu pe stadionul Steaua, după ce Arena Națională a fost închisă fotbalului din cauza concertelor și a altor evenimente găzduite pe timp de vară.
Partidele disputate în Ghencea atât de elevii lui Charalambous, cât și de divizionara secundă CSA Steaua - au lăsat urme, la propriu, asupra gazonului.
La ultima confruntare a campioanei, 3-2 cu Farul Constanța, terenul a arătat destul de prost, "cedând" în mai multe zone.
Udat masiv, ploaie, apoi temperaturi caniculare
Mai ales în zona careurilor de 16 metri, dar și în lateral, gazonul nu arăta deloc a gazdă a unui meci important de Champions League.
Interesant e că organizatorii au udat terenul masiv atât înainte de startul partidei, cât și la pauză. Iar vineri noaptea în București a plouat vreme de aproape două ore.
Până marți, meteorologii nu mai anunță ploi, ci temperaturi ridicate. În ziua duelului cu Sparta, în Capitală se vor înregistra 37 de grade Celsius, la umbră!
Precedent norocos pe un gazon dezastruos
FCSB a avut și stagiunea trecută probleme cu terenul, în al doilea tur din preliminariile Conference League, când pe Arcul de Triumf i-au întâlnit pe cei de la CSKA Sofia 1948.
Stadionul de lângă mănăstirea Cașin a fost folosit în acea perioadă și de Dinamo, și de echipa națională de rugby, care se pregătea pentru Cupa Mondială.
În acea partidă, FCSB s-a impus cu 3-2, după golurile înscrise de Djokovic (2) și Tavi Popescu, și s-a calificat mai departe.
FCSB, amintiri plăcute cu Sparta
În 2016, în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, cei de la FCSB au remizat în Cehia cu Sparta Praga, 1-1. La returul desfășurat de pe Arena Națională, roș albaștrii pregătiți pe atunci de Laurențiu Reghecampf s-au impus cu 2-0, după o dublă a lui Nicușor Stanciu.
- FCSB: Niță - Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovic - Pintilii, Achim - Popa, Stanciu, Hamroun - Golubovic
- Antrenor: Laurențiu Reghecampf
- Rezerve: Cojocaru, Simion, Tudorie, Muniru, Aganovic, Vîlceanu, Dan Popescu
- Sparta Praga: Bicik - Barbec, Costa, Kadlek - Vacha - Zahustel, Frydek, Dockal, Konate - Sural, Lafata
- Antrenor: Zdenek Scasny
- Rezerve: Koubek, Mazuch, Fatai, Marecek, Cermak, Pulkrab, Julis
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Veste uriașă pentru FCSB. Unul din cei mai importanți fotbaliști ai campioanei poate juca cu Sparta](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20078%2Fc150-0ed2e95d-172321500266227577.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FCSB - Sparta Praga se vede la TV! Ce post transmite meciul din al treilea tur preliminar al Champions League](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F20046%2F1723148668c361c274.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine transmite FCSB - Sparta Praga, din turul 3 al Champions League](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19980%2F1723027688c43a413e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Alex Chipciu a fost întrebat cine a fost cel mai bun jucător al FCSB în prima manșă cu Sparta Praga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19967%2F1723008721b00b9d40.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ilie Dumitrescu, reacție după Sparta Praga - FCSB: ”Dacă materializau ocaziile... ”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19970%2F1723014169f6caef83.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce nu a fost Mihai Stoica la meciul dintre Sparta Praga și FCSB: ”Totul era praf”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19966%2F1723008691c54e0716.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![O șansă pentru Ana Bărbosu? Ce ar fi făcut arbitrii imediat după încheierea concursului. Detaliul care ar putea răsturna clasamentul la gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F20031%2F1723123535a36b2c4c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Daily Mail: ”Cristi Chivu a ajuns de nerecunoscut”. Imaginea care i-a surprins pe englezi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20109%2F1723278198e073eabe.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România a cerut TAS acordarea a 3 medalii de bronz, pentru Sabrina Voinea, Ana Bărbosu și Jordan Chiles](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20066%2F1723199564b4c723db.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Casa de PENSII anunță ziua și ora când intră pensia pe luna august pe card. „Banii sunt transferați”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FTH0PwHL4qKbTqZstbtDtVzTv33nb2h1qscqceuwRGWA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWNlMGEwOTJkNGVlZWI3NmNiYTVmZWI1ZTAyODUwOTkuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Submarine nucleare rusești, gata să scufunde un portavion nuclear SUA. 200 de avioane, în alertă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F-NSC5XGL17wuoTAhb8utwdpKmHYzvM9N-ERbUWO8QYc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMTcwNmQwZDBkMGFjOGRhY2Q5ODJmZjRiYTlmNTFjN2EuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![5 pași ce trebuie făcuți dacă puneți motorină în loc de benzină în rezervor. NU porniți motorul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FL5iZ3ysM-lDc_kU8C6NyZiaREERRuppTR9ss2kiKok4%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMzg2MDk0YTgzMTMzOGM0MGZhNzc3ZTJiYThhNDgxYjYtMS5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Prepeliță a anticipat schimbările pregătite de Rapid: "Am văzut declarațiile lor"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F11%2F20154%2F1723324693ac6a22b0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Claudiu Petrila, dărâmat după un nou meci nereușit pentru Rapid: "Ne lipsește ceva"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20152%2F17233241874a0471bb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Faza care a decis Buzău - Rapid. Gafă comisă de Andrei Borza, iar Budescu a profitat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20153%2F1723323176ed347381.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gloria Buzău - Rapid 1-1. Continuă problemele pentru Giuleșteni, care rămân fără victorie în actualul sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20118%2Fc150-325cbd66-1723289108ab3c2fe7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Anunțul făcut de Federația Internațională de Gimnastică după decizia TAS](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20151%2F1723321591cf98ef2e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gestul incredibil făcut de Nadia Comăneci, după verdictul TAS: ”Eu îi dau Sabrinei medalia mea de bronz de Montréal”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20150%2F172331902915940317.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Rednic a trimis săgeți către Dorinel Munteanu, după remiza dintre UTA și Oțelul: ”Tu meritai victoria? Au jucat teatru”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20145%2F17233138913967842e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Românul de la TAS rupe tăcerea: "Nu au cum să refuze"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20147%2F1723315846ad663a0f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Anunțul făcut de Federația Internațională de Gimnastică după decizia TAS](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20151%2F1723321591cf98ef2e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gestul incredibil făcut de Nadia Comăneci, după verdictul TAS: ”Eu îi dau Sabrinei medalia mea de bronz de Montréal”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20150%2F172331902915940317.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Românul de la TAS rupe tăcerea: "Nu au cum să refuze"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20147%2F1723315846ad663a0f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)