Scandalul de la Cupa Mondială care a ajuns la ONU: ”Au exercitat presiune asupra echipei noastre”
Galerie foto (1 fotografii): Scandalul de la Cupa Mondială care a ajuns la ONU: ”Au exercitat presiune asupra echipei noastre”
Vlad Stoica | Publicat: 23.06.2026 14:05 | Actualizat: 23.06.2026 14:17
Ambasadorul Iranului la Oficiul Națiunilor Unite de la Geneva, Ali Bahraini, a lansat acuzații dure la adresa Statelor Unite, susținând că reprezentativa țării sale a fost supusă unor tratamente discriminatorii pe durata turneului final găzduit de SUA, Mexic și Canada.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Tensiunile politice au ajuns și la Cupa Mondială de fotbal.
Oficialul iranian a declarat că problemele întâmpinate de echipa națională au depășit cu mult sfera sportivă, însă a subliniat că acestea nu au afectat prestațiile jucătorilor pe teren.
Ambasadorul Iranului: „Statele Unite au exercitat presiuni asupra echipei noastre”
În cadrul unei conferințe de presă organizate la Geneva, Ali Bahraini a afirmat că autoritățile americane au creat dificultăți delegației iraniene încă dinaintea debutului competiției.
„Statele Unite şi-au folosit toate obligaţiile faţă de diferitele echipe pentru a exercita presiune asupra echipei noastre”, a declarat ambasadorul, care a acuzat întârzieri în procesul de acordare a vizelor și chiar refuzul eliberării acestora pentru unii jucători și membri ai staff-ului tehnic.
Diplomatul a susținut că participarea Iranului la Cupa Mondială a devenit „mai mult decât o simplă chestiune sportivă”, invocând ceea ce a numit „comportamentul inadecvat al Statelor Unite”.
Mai mult, Bahraini a dezvăluit că FIFA ar fi încercat să medieze situația dintre cele două părți, însă fără succes.
„Statele Unite nu au acceptat ceea ce li s-a cerut să facă”, a afirmat oficialul iranian.
Iranul, obligat să stea în Mexic în timpul Cupei Mondiale
Un alt aspect reclamat de ambasador a fost legat de condițiile de ședere ale delegației iraniene pe parcursul competiției.
Potrivit acestuia, echipa națională a Iranului nu a avut posibilitatea de a locui în Statele Unite în timpul turneului și a fost nevoită să își stabilească baza în Mexic.
Astfel, jucătorii au intrat pe teritoriul american doar în zilele în care au disputat meciuri.
Cu toate acestea, Bahraini consideră că selecționata pregătită de staff-ul tehnic iranian a răspuns excelent pe teren.
„Au fost foarte puternici, demonstrând solidaritate, determinare şi dorinţa de a oferi o performanţă bună la Cupa Mondială.
Asta aşteaptă poporul iranian de la ei, deoarece autorităţile le-au spus că trebuie să fie simbolul forţei şi rezistenţei Iranului”, a spus ambasadorul.
La actuala ediție a Cupei Mondiale, Iranul a remizat în primele două partide din Grupa G: 2-2 cu Noua Zeelandă și 0-0 cu Belgia. Ultimul meci din faza grupelor este programat pe 27 iunie, când iranienii vor înfrunta Egiptul, într-o partidă decisivă pentru calificarea în fazele eliminatorii.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







