Miodrag Belodedici a spus motivul pentru care a fugit din România: ”Mi-a fost teamă, numai că...”
Galerie foto(7) Galerie foto (7 fotografii): Miodrag Belodedici a spus motivul pentru care a fugit din România: ”Mi-a fost teamă, numai că...”
Alina Popa | Publicat: 23.06.2026 12:53 | Actualizat: 23.06.2026 12:53
Miodrag Belodedici (62 de ani), fostul fundaș, a povestit motivul pentru care a părăsit România în perioada în care evolua pentru Steaua București.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Fostul internațional român a fugit în Serbia, țara de origine a familiei sale, în 1988, iar decizia sa a venit după o perioadă în care s-a simțit constrâns de regulile impuse de regimul comunist.
Miodrag Belodedici: ”În Serbia era libertate”
Belodedici a explicat că motivul principal al plecării a fost lipsa libertății. Fotbalistul a povestit că deplasările în străinătate erau strict controlate, iar jucătorii nu aveau voie să părăsească hotelurile pentru plimbări sau activități personale.
”Mi-a fost teamă, numai că nu mi-a plăcut sistemul acela. Mergeam în străinătate și nu aveai voie să ieși din hotel, să te plimbi... La Sevilla nu ne-a lăsat. 'Unde mergeți?'. Eu cu Gabi am zis să mergem să facem o plimbare, că am venit cu 4 zile înainte de meci. 'Păi, stați puțin. Hai că vin și eu cu voi'.
Ne-am plimbat puțin și am zis în șoaptă să ne întoarcem. În Serbia era libertate, aveau pașapoarte, puteau să meargă oriunde. Acolo intrai în cantonament mai târziu, aici intram vineri dimineață, acolo sâmbătă. Erau mai liberi. M-a suspendat UEFA opt luni pentru plecarea asta”, a spus Miodrag Belodedici la Steaua TV.
Belodedici, dublu câștigător de Cupa Campionilor Europeni
Câștigător al Cupei Campionilor Europeni cu Steaua București în 1986, după o finală contra Barcelonei (0-0, 2-0 d.l.d.d.), Miodrag Belodedici a reușit să câștige ”urecheata” și alături de Steaua Roșie Belgrad.
Belo a evoluat trei sezoane pentru formația din Serbia, între 1989 și 1992, iar în 1991 formația din fostul bloc iugoslav a depășit-o în ultimul act al CCE pe Marseille (0-0, 5-3 d.l.d.d).
De la Steaua Roșie Belgrad, fostul apărător s-a transferat în Spania, la Valencia, iar înainte de revenirea la Steaua, înregistrată în 1998, a mai evoluat pentru Valladolid, Villarreal și Atlante.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






