Antrenorul lui Besiktas a avut numai cuvinte de laudă pentru Marius Șumudică, după ce l-a bătut pe Mircea Lucescu în Giulești
![Șenol Guneș, în timpul partidei din România în care era implicată formația pe care o antrenează](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F8%2F25%2F3124%2F1692973791b9133e66.jpg&w=960&h=640&c=1)
Mario Soare | Publicat: 25.08.2023 17:31 | Actualizat: 25.08.2023 19:30
Șenol Guneș (71 de ani), antrenorul celor de la Beșiktaș, formație care a învins trupa pregătită de Mircea Lucescu în prima manșă a play-off-ului UEFA Conference League, este cucerit de antrenorul Marius Șumudică (52 de ani). Tehnicianul turc îl apreciază pe român și i-a adresat mai multe cuvinte de laudă atunci când l-a întâlnit.
Șenol Guneș a călătorit în România, alături de restul staffului tehnic, dar și de jucătorii celor de la Beșiktaș, pentru a disputa turul play-off-ului UEFA Conference League, cu Dinamo Kiev.
Marius Șumudică s-a aflat în prim-planul antrenorului celor de la Beșiktaș
Chiar dacă pe banca trupei ucrainene este instalat Mircea Lucescu (78 de ani), un tehnician cu un CV remarcabil și o vastă experiență, antrenorul turc a folosit numai cuvinte de laudă după vizita lui Șumudică în cantonamentul formației din Istanbul.
Înaintea duelului de pe stadionul din Giulești, pe care Beșiktaș l-a și câștigat împotriva grupării pregătite de ”Il Luce”, Marius Șumudică a decis să meargă în interiorul nucleului de jucători și de reprezentanții ai echipei din Turcia.
La momentul primirii antrenorului român din partea tuturor oficialilor turci, tehnicianul Guneș nu a ratat ocazia să amintească valoarea fostului manager de la Al-Raed.
Managerul turcilor îl include pe Șumudică în lista primilor tehnicieni din țară
Șenol Guneș a punctat felul în care a decurs întâlnirea cu Șumudică și a menționat calitățile de antrenor ale acestuia, pe care îl respectă din toate punctele de vedere.
”Șumudică a venit noi, la hotel. L-am întâmpinat, i-am dat un tricou cu Beșiktaș. Îl știu pe Șumudică din Turcia. A fost adversarul nostru. Cred că a făcut o treabă bună în Turcia, este un antrenor de succes.
Este unul dintre cei mai buni antrenori din România și unul dintre cei mai buni străini care au lucrat în Turcia”, a declarat antrenorul lui Beșiktaș, potrivit unei publicații din Turcia.
”Șumi” nu a rămas dator și s-a bucurat să se reîntâlnească cu Guneș
De partea cealaltă, având o relație foarte apropiată cu fotbalul turc, Marius Șumudică se cunoștea cu majoritatea membrilor echipei de la malul Bosforului. Antrenorul român, rămas fără echipă, a decis să le ofere și el un cadou simbolic oamenilor din interiorul clubului.
”Suntem foarte buni prieteni. L-am sunat aseară (n.r. miercuri, pe Senol Guneș) și mi-a spus să vin în jurul prânzului. M-am întâlnit cu foști adversari, Burak Yilmaz, atacant care se află acum în staff-ul lor. Domnului Guneș I-am făcut un cadou tradițional românesc.
I-am luat o farfurie și o față de masă, ceva tradițional să-și aducă aminte de România. Mă simt destul de apreciat în Turcia și drept dovadă cum am ajuns la hotel, cei din staff au venit să vorbească cu mine.
Azi (n.r. joi) se întâlnește cu 'tatăl meu', ca să spun așa despre Mircea Lucescu”, a comentat cel poreclit ”Șumi” vizita în cantonamentul lui Beșiktaș, informează Digi Sport.
Dinamo Kiev sau Beșiktaș, dilema lui Șumudică
În plus, Marius Șumudică s-a declarat indecis referitor la formația pe care și-o dorea învingătoarea și a transmis că regretă că nu s-a putut vedea și cu alte personaje ale fotbalului din Turcia.
”Nici nu știu cu cine să țin și să-mi împart inima, dar care e cel mai bun să câștige. Nu mi-am permis să-i spun să facă egal, e unul dintre cei mai mari antrenori.
Am schimbat câteva cuvinte despre fotbalul turc, mai ales că fostul meu bașcan și vicebașcan de la Gaziantep sunt acum președinte și vicepreședinte ai federației turce de fotbal. Îmi pare rău că nu m-am întâlnit cu ei”, a mai spus tehnicianul din România.
Beșiktaș s-a impus în fața celor de la Dinamo Kiev, în primul act al dublei manșe din ultima fază preliminară a UEFA Conference League de dinaintea intrării în grupele competiției.
Turcii au câștigat un meci extrem de disputat, în care au condus, dar au fost egalați. Totuși, pe finalul înfruntării, echipa antrenată de Șenol Guneș a marcat golul decisiv și are prima șansă la calificare.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Reacția surprinzătoare a presei din Belarus după CFR Cluj - Neman 0-0: ”Totul a ieșit mai bine decât s-au așteptat mulți”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19360%2F17219773352dfc6361.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Costel Gâlcă nu și-a pierdut speranțele după eșecul cu Maribor: ”Nu e imposibil să întoarcem rezultatul”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19357%2F17219433805b9dcd87.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Penalty neacordat pentru CFR Cluj în duelul cu Neman Grodno? Verdictul lui Ilie Dumitrescu: ”E clar”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19354%2F172194099035a4fa08.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Balaj a confirmat transferul de la CFR: ”Șanse foarte mari să plece!”. Ce spune despre varianta Pitu și remiza cu Neman Grodno](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19353%2F17219391355fed36aa.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fotbaliștii lui CFR Cluj critică UEFA după 0-0 cu Neman: ”Mi se pare foarte ciudat” / ”Este dificil”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19349%2F1721937430efbfd4cb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Petrescu, după remiza cu o formație din Belarus: ”Știam că va fi meci greu” / ”Posibil să fie penalty-uri la retur!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19348%2F1721937315a9d4aa34.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)