Stranierii români | Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău și-au împărțit punctele, Ianis Hagi a debutat în La Liga

Fotbaliștii români Dennis Man și Valentin Mihăilă, în tricoul celor de la Parma Galerie foto (1 fotografii): Stranierii români | Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău și-au împărțit punctele, Ianis Hagi a debutat în La Liga

Redactia   |   Publicat: 24.09.2023 23:00   |  Actualizat: 26.09.2023 09:12

Fotbaliștii români care evoluează în afară țării au avut din nou ocazia să-și arate valoarea, iar iAMSport vă prezinta toate detaliile confruntărilor.

Programul și rezultatele meciurilor de duminică în care sunt implicați români (24 septembrie)

• Gwangju vs Jeonbuk (Dan Petrescu) 0-1

Echipa antrenată de Dan Petrecu s-a impus cu 1-0 în fața celor de la Gwangju. Singura reușită a meciului a venit după un autogol înscris de Doo Hyun-Seok, jucătorul gazdelor. Astfel, Dan Petrescu obține încă o victorie importantă pentru Jeonbuk și o clasează pe poziția a 5-a în Coreea de Sud.

• Zaglebie Lubin vs Warta (Bogdan Țîru) 1-0

Warta, echipa unde evoluează Bogdan Țîru, a pierdut astăzi meciul din deplasare împotriva celor de la Zaglebie. Mijlocașul român a jucat doar patru minute, fiind introdus în pe final, în minutul 87. Totuși, tabela a rămas neschimbată până la finalul meciului.

• Empoli (Răzvan Marin) vs Inter 0-1

Tot în deplasare, Empoli, echipa unde joacă Răzvan Marin, nu a reușit să obțină nici un punct în partida împotriva celor de la Inter. Singurul gol al partidei a fost înscris de Dimarco F, în minutul 51. Răzvan Marin a fost integralist pentru Empoli și a primit un rating de 6.3 la finalul partidei.

• Metz (Loți Boloni) vs Strasbourg 0-1

Strasbourg a oprit seria bună de meciuri a lui Metz, formație antrenată de Loți Boloni. Partida a fost decisă în minutul 83, atunci când Diarra H a marcat pentru oaspeți și le-a asigurat astfel toate cele trei puncte în deplasarea de duminică după-amiază.

• Ruch Chrorzow vs Rako (Deian Sorescu și Bogdan Racovițan) 3-5

Ruch Chrorzow vs Rako a fost unul dintre cele mai spectaculoase dueluri ale zilei de duminică, încheiat cu scorul 3 la 5 în favoarea oaspeților. Bogdan Racovițan a fost înlocuit în minutul 48, în timp ce Deian Sorescu a intrat pe teren în minutul 79.

• Brighton vs Bournemouth (Ionuț Radu) 3-1

Brighton s-a impus cu 3-1 în duelul disputat pe teren propriu, împotriva celor de la Bournemouth. Ionuț Radu nu a fost folosit de antrenorul oaspeților

• Ankaragucu (Olimpiu Moruțan) vs Konyaspor (Alexandru Cicâldău) 1-1

Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău și-au împărțit puncte în duelul de duminică după-amiază. Cicâldău a jucat 20 de minute, în timp ce Moruțan a fost integralist și a jucat toate cele 90 de minute.

• Rayo (Andrei Rațiu) vs Villarreal 1-1

Rayo și Villarreal au remizat, scor final 1 la 1. Andrei Rațiu a fost doar rezervă pentru Rayo Vallecano.

• Parma (Dennis Man și Vali Mihăilă) vs Sampdoria 1-1

Echipa lui Dennis Man și Vali Mihăilă a remizat cu Sampdoria în meciul de duminică, scor 1 la 1. Man a fost titular încă de la începutul meciului, în timp ce Mihailă a intrat pe parcursul jocului și a prins 26 de minute.

• Slavia Praga (Andres Dumitrescu) vs Sparta Praga 1-1

Un alt meci încheiat la egalitate cu scorul de 1 la 1 a fost duelul din Praga, disputat între Slavia și Sparta. Gazdele, echipă unde evoluează Andres Dumitrescu, au obținut un singur punct. Jucătorul român a fost ținut pe banca de rezerve pe tot parcursul partidei.

• Muaither (Denis Alibec) vs Al Shamal 2-2

Cu Denis Alibec titular, Muaither a obținut un singur punct în duelul împotriva celor de la Al Shamal.

• Giannina vs PAOK (Răzvan Lucescu) 1-3

Formația antrenată de Răzvan Lucescu, s-a impus în deplasare cu scorul de 3 la 1 în partida de duminică după-amiază.

• Gyor (Eduard Pap, Mark Kovacs, Paul Anton și Claudiu Bumba) vs Haladas 1-1

Gyor, echipa unde evoluează Eduard Pap, Mark Kovacs, Paul Anton și Claudiu Bumba, a obținut un punct după vizita celor de la Haladas. Anton și Bumba au fost titulari, în timp ce Pap și Kovacs au stat pe banca de rezerve.

Rezultatele meciurilor de sâmbătă în care sunt implicați români (23 septembrie)

• LNZ Cherkasy vs Dinamo Kiev (Mircea Lucescu) 2-4

Echipa antrenată de Mircea Lucescu a câștigat cu 4-2, 0-1 la pauză, meciul contra lui LNZ Cherkasy. Următorul meci al lui Dinamo Kiev va fi tot în deplasare contra lui Obolon, în Cupa Ucrainei, miercuri 27 septembrie, de la ora 17.00.

• Radomiak Radom (Costel Gâlcă) vs Puszcza 1-1

Radomiak a remizat, 1-1, în meciul contra lui Puszcza. Echipa lui Costel Gâlcă va juca tot miercuri, 27 septembrie, de la ora 16.00, contra lui Garbarnia, în Cupa Poloniei.

• FeralpiSalo (Denis Hergheligiu) vs Pisa (Marius Marin) 0-1

Marius Marin a jucat 76 de minute pentru Pisa, în timp de Denis Hergheligiu a intrat în minutul 58 la FeralpiSalo. Meciul s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 1-0.

• Puskas Akademia (Marius Corbu) vs Paksi 0-2

Corbu a fost rezervă la Puskas Akademia și a intrat pe teren în minutul 58. Nu și-a putut ajut aechipa să întoarcă rezultatul și Paksi a câștigat meciul cu 2-0.

• FC Andorra vs Sporting Gijon (Alexandru Pașcanu) 0-0

Pașcanu a fost titular utilizat tot meciul în egalul obținut de Sporting Gijon pe terenul lui FC Andorra, scor 0-0.

• Charleroi vs Kortrijk (Raul Opruț) 1-0

Kortrijk, fără Raul Opruț în lot, a fost învinsă de Charleroi cu 1-0.

• Levante vs Eldense (Florin Andone) 2-0

Florin Andone a fost titular la Eldense în meciul pierdut cu 2-0 în fața lui Levante. Atacantul a fost înlocuit în minutul 68.

• Pafos (Adi Rus și Vlad Dragomir) vs Doxa 4-0

Pafos, cu Adi Rus și Vlad Dragomir, a învins categoric pe Doxa, scor 4-0. Rus a fost integralist în timp ce Dragomir a fost schimbat la pauză.

• Cracovia (Virgil Ghiță și Cornel Râpă) vs Pogon (Valentin Cojocaru) 5-1

Cracovia cu Virgil Ghiță și Cornel Râpă în teren din primul minut a fost umilită pe teren propri de Pogon, care a învins cu un greu de anticipat 5-1. Ghiță a fost integralist, în timp ce Râpă a fost înlocuit la pauză.

De cealaltă parte, Valentin Cojocaru a fost titular și integralist la Pogon.

• Petah Tikva vs Hapoel Beer Sheva (Antonio Sefer) 1-0

Sefer a fost titular în meciul pierdut cu 1-0 de Hapoel Beer Sheva. A fost păstrat în teren până în minutul 75.

• NK Celje (Marco Dulca) vs Radomlje 1-0

Marco Dulca a fost rezervă în victoria lui NK Celje contra lui Radomlje, scor 1-0. A intrat în teren în minutul 90+1 în locul autorului golului, Zabukovnik.

• Lausanne (Rareș Ilie) vs FC Zurich 0-0

Lausanne a remizat, 0-0, cu FC Zurich. Rareș Ilie a fost titular, înlocuit în minutul 87.

• Sassuolo (Daniel Boloca) vs Juventus 4-2

Daniel Boloca a fost titular și integralist în victoria obținută de Sassuolo împotriva lui Juventus, scor 4-2.

• Achnas vs Karmiotissa (Florin Bratu) 3-0

Karmiotissa a fost învinsă cu 3-0, de către Achnas. Echipa antrenată de Florin Bratu are doar un punct câștigat în ultimele 5 meciuri disputate.

• Zira vs Neftchi Baku (Adi Mutu) 1-1

Neftchi Baku a obținut o remiză pe terenul liderului, Zira, scor 1-1. Echipa lui Mutu se află pe locul 6 în clasament, cu 9 puncte, 7 mai puțin decât Zira care ocupă în continuare primul loc, cu 16 puncte.

Rezultatele meciurilor de vineri în care au fost implicați români (22 septembrie)

• Al Akhdoud (Andrei Burcă și Florin Tănase) vs Al Khaleej 0-1

Formația unde evoluează Andrei Burcă și Florin Tănase a pierdut, vineri după amiază, împotriva celor de la Al Khaleej cu scorul de 0 la 1. Tănase a fost integralist, în timp ce Burcă a fost înlocuit în minutul 77.

• Al Riyadh (Alin Toșca) vs Al Feiha 1-3

Al Riyadh a pierdut cu scorul de 1 la 3, pe teren propriu, în fața celor de la Al Feiha. Toșca a fost ținut pe banca de rezerve și nu a primit nici un minut de joc din partea antrenorului de la Al Riyadh.

• Korona (Ronaldo Deaconu) vs Widzew Lodz 1-1

Formația lui Ronaldo Deacou a remizat, 1-1, împotriva celor de la Widzew Lodz. Ronaldo Deacou a intrat pe teren în repriza secundă și a prins 28 de minute de joc, fără însă să reușească să înscrie sau să ofere o pasă decisivă.

• Gaziantep (Denis Drăguș, Florin Niță, Alex Maxim și Marius Șumudică) vs Istanbulspor 2-0

Șumudică & CO au obținut prima victorie a sezonului, după un meci în care Denis Drăguș l-a salvat pe ”Șumi”. Fostul jucător de la St.Liege a înscris în minutul 75. Apoi, în prelungiri, Albian Ajeti a reușit și el să înscrie, stabilind scorul final 2-0 pentru Gaziantep.

• Al Wehda vs Abha (Ciprian Tătărușanu) 4-0

Tătărășanu a încasat nu mai puțin de patru goluri de la Al Wehda, în timp ce formația fostului jucător din SuperLigă nu a reușit să înscrie nici măcar o dată. Totuși, nota lui ”Tătă” la finalul meciului a fost de 7.1 (cea mai mare din echipă) conform site-ului Flashscore.

• Lechia Gdansk (Andrei Chindriș) vs GKS Katowice 5-1

Lechia Gdansk, echipă unde joacă Andrei Chindriș, și-a demolat adversarii în partida de vineri seară. Mai exact, scorul final a fost de 5-1 în favoarea gazdelor, după un meci impecabil făcut de gazde. Andrei Chindriș a fost titular preț de 90 de minute, fiind un pion important din defensiva celor de la Lechia Gdansk.

• Palermo (Ionuț Nedelcearu) vs Cosenza 0-1

Pe teren propriu, Palermo a pierdut partida împotriva celor dede la Cosenza (0-1). Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 90+1 de către Canotto. Ionuț Nedelcearu a fost ținut pe banca de rezerve și nu a jucat deloc în partida de vineri seară.

• Lecce vs Genoa (Radu Drăgușin și George Pușcaș) 1-0

Lecce s-a impus la limită (1-0), după o partidă în care doar Drăgușin a fost titular integralist. George Pușcaș nu a jucat nici măcar un minut, fiind ținut pe banca de rezerve. Pe poziția de atacanți pentru Genoa au fost titularizați Retegui și Gudmundsson.

• Alaves (Ianis Hagi) vs Athletic Bilbao 0-2

Ianis Hagi a debutat pentru Alavaes, însă nu a reușit să obțină prima victorie în La Liga. Fiul ”regelui” a început partida din postura de titular, însă a fost schimbat în minutul 67 și înlocuit de Samu. Din păcate, Alaves a pierdut cu 0-2 partida.

• Farmalicao (Alex Dobre) vs Arouca 0-1

Farmalicao a pierdut cu scorul de 0-1 în fața celor de la Arouca. Dacă în etapa trecută Dobre a fost ținut pe banca de rezerve, pentru meciul de vineri seara nu a fost inclus în lot de către tehnicianul de pe banca celor de la Farmalicao.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Discurs entuziast al lui Willy Sagnol după ce Georgia a fost eliminată de Spania: ”Noi suntem adevărații câștigători!”
Luis de la Fuente, după victoria clară a Spaniei cu Georgia: ”Cred că meciul era de 9-1!”
Răzvan Raț l-a ironizat pe Ciprian Marica în direct și a izbucnit în hohote de râs: ”Mai sărăcăcios!” Cum i-a răspuns fostul atacant
Răzvan Marin, direct în top 3, peste Hakan Calhanoglu, Youri Tielemans sau Xherdan Shaqiri! Capitolele la care stă mai bine ”tricolorul”
Primele reacții din tabăra Slovaciei după eliminarea dramatică cu Anglia: ”Atât ne-a mai lipsit pentru asta”
Spania - Georgia 4-1! Ibericii, o nucă prea tare pentru gruzini. Urmează duelul din sferturi cu Germania

Cele mai citite

Șeful arbitrilor UEFA a analizat faza penalty-ului primit de România cu Slovacia: ”După 30 de ani, vă pot spune asta”
EURO 2024  |  28 Iunie 2024, 14:05
1.
Florin Prunea, prins în ofsaid, chiar în timp ce stătea cu soția în pat: 'M-a luat tandru, m-a pupat'
Diverse  |  29 Iunie 2024, 18:25
2.
Elisabeta Lipă l-a dat în judecată pe fostul sportiv devenit deputat PSD! Care este motivul
Diverse  |  29 Iunie 2024, 13:11
3.
Cât de sănătos este să mănânci covrigi sărați sau cu mac? Dieteticianul dă un verdict surprinzător
DOCUMENT Guvernul a anunțat ordinea în care trimite adeverințele cu pensiile recalculate. În ce dată
Ce alimente trebuie să mănânci înainte să bei alcool? Scapi de mahmureală și de durerea de cap
Știri de ultimă oră din sport
EURO 2024   |  01 Iulie 2024, 00:58
Natalia Semeniciuc a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene de box pentru juniori!
Box   |  30 Iunie 2024, 23:35
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 22:52
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 22:45
video Fabulos! Cum a reacționat Roy Keane, în timp ce Ian Wright și Gary Neville sărbătoreau golul egalizator al Angliei cu Slovacia
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 21:55
George Russell a câștigat Marele Premiu al Austriei
Formula 1   |  30 Iunie 2024, 21:38
OFICIAL | Valentin Mihăilă a semnat: ”După luni de discuții, am ajuns la un acord”
Stranieri   |  30 Iunie 2024, 21:24
foto Nebunie în ultimele secunde la Anglia - Slovacia! Jude Bellingham a egalat din foarfecă și i-a salvat pe britanici de la eliminare
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 21:02
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum