exclusiv Cătălin Oprișan, poveste superbă cu Mauricio Pochettino. Cum l-a chemat argentinianul în autocar, lângă Ronaldinho
![Cătălin Oprișan are o vechime de peste 20 de ani în jurnalism](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19797%2F17227059806129916d.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Stan | Publicat: 04.08.2024 11:37 | Actualizat: 04.08.2024 15:48
Jurnalistul sportiv Cătălin Oprișan a dezvăluit, în exclusivitate în cadrul podcastului iAM Ștucan, despre un moment emoționant al vieții sale, o întâlnire în autocarul lui PSG cu fotbaliști precum Ronaldinho (44 de ani), Mauricio Pochettino (52 de ani) sau Jose Aloisio (49 de ani).
O știre ratată în perioada când lucra la Gazeta Sporturilor l-a făcut pe Cătălin Oprișan să ajungă în contact cu jurnalista Mari Carmen Torres, cea care, la rândul ei, i-a oferit numărul fostului jucător Maurizio Pochettino, ultima dată pe banca englezilor de la Chelsea.
Oprișan a ținut legătura, ocazional, timp de mai mulți ani cu argentinianul, iar cu prilejul meciului Rapid - PSG, din data de 25 septembrie 2021 (victorie cu 3-0 la ”masa verde” pentru francezi), Pochettino l-a chemat în autocarul parizienilor, unde se aflau și Ronaldinho sau Aloisio.
Cătălin Oprișan, amintire memorabilă din autocarul lui PSG
Pentru a imortaliza această amintire, jurnalistul român i-a cerut lui Pochettino să facă o poză împreună, iar fostul fundaș central nu a refuzat.
”Aprilie '99 sau 2000. Știre pe prima pagină a ziarului: Costel Gâlcă, 3 copii. Am sunat la Marca, în Barcelona, am trecut peste ei ca tancurile, nu m-a interesat, am zis: 'Hola, soy, Catalino, o vreau pe aia care răspunde de Espanyol. Aia perdon, niciun perdon, și-mi răspunde Mari Carmen Torres. 'Uite care e problema, sunt de la Gazeta Sporturilor, nici voi nu aveți 70 de ani de istorie, am pierdut o știre, e de fotbal la noi, sunt interesat, ăsta e numărul meu, dă-mi numărul tău'. Că o sunasem de pe fix, ea săraca o fi zis că e o glumă...Zic: 'de acum, dacă mai pierd vreo știre, când vine ăsta la echipa națională sau când joacă nu mai aud nicio știre, se blochează tot, m-ai înțeles?!'. A zis da, o fi zis în sinea ei că e unul nebun. 'Și dă-mi și un fotograf'. Gâlcă venea la echipa națională o dată la 5 luni și o sunam pe fata asta, cu care sunt prieten și acum, și o întrebam dacă s-a mai întâmplat ceva cu Gâlcă.
Ea mi-a dat numărul lui Pochettino, am vorbit cu el ani de zile, pe cuvântul meu. Când a venit cu Rapid, m-a chemat, m-a urcat în autocar, m-am împiedicat și era să mor de emoție. Pentru că în dreapta era Ronaldinho, Aloisio și în față Pochettino. Și a zis: 'Nouă clubul ne-a dat 20 bilete de căciulă, ce să fac eu bă cu 20 bilete, ia-le tu. Zic: 'Bă, nu mă crede nimeni, poți să cobori din autocar? Am ieșit cu el din autocar, Cristi Preda fotograf, țac-țac poză, eu cu el de gât. Am vorbit ani de zile cu el după. De când a devenit antrenor, n-am mai vorbit. Era prieten cu Răducioiu foarte bun și nu mai are numărul acum”, a spus Cătălin Oprișan la iAM Ștucan.
Ronaldinho, Balon de Aur
Dacă Pochettino și-a făcut un nume în antrenorat, fiind pe banca unor formații precum Chelsea, PSG sau Tottenham - cu englezii a jucat o finală de Champions League - Ronaldinho a impresionat în cariera de fotbalist.
Brazilianul este considerat unul dintre cei mai buni jucători ai tuturor timpurilor iar în CV are un titlu mondial (2002), respectiv un Balon de Aur (2005), pe când activa la Barcelona.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Românii medaliați cu aur la JO de la Paris au întâlnit-o pe Sharon Stone! Cum au fost surprinși, după ce Nadia Comăneci le-a făcut cunoștință](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19840%2F1722790442c2a8b439.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce s-a lăsat fiul lui Cătălin Oprișan de fotbal: ”Nu înțeleg de ce trebuie să fie așa”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19831%2F172277781892e024b8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![După ce i-a făcut praf pe Chivu și Chiricheș, Giovanni Becali dezvăluie și cine nu l-a ”trădat”: ”Ei au rămas adevărații mei prieteni”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19832%2Fc150-d6f12eb2-1722780072fbfa1b44.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Cât de frumoasă este iubita lui Ionuț Radu. Portarul trăiește o frumoasă poveste de dragoste cu Francesca Cuccuru](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19728%2Fc150-7eda451d-1722584085957cb07a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dezamăgirea uriașă trăită de Ciprian Marica după ce a semnat cu FCSB. Sfatul primit de la Laurențiu Reghecampf l-a șocat: ”Nu ai cu cine”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19788%2F1722692245abc76c8d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Giovanni Becali îl desființează pe Cristi Chivu: ”Un trădător adevărat!” / ”E reprezentat de ultimul om din Italia”. Nici Chiricheș nu a scăpat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19783%2F1722683690393365a2.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum le va recompensa Ion Țiriac pe fetele de la 8+1, după medalia de aur de la JO. Fostul tenismen, nevoit să plătească o sumă cu 6 cifre](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19782%2F17226816657d879bd9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cornel Dinu, după ce a aflat cine va fi noul selecționer al României: ”Este un fenomen. Cea mai bună alegere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19734%2F1722591953f94b7aa8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine este Mădălina Amăistroaie, cea care a adus cea mai bună clasare a României la Jocurile Olimpice, la tir cu arcul: ”Sper că am popularizat acest sport”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19830%2F172277558930c820cc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce este INTERZIS să mănânci fructe seara dacă vrei să slăbești? Ce se întâmplă în organism?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FoEPP32NZfxhWZ0m5ct1F8GEKVE4uyzcmbuo-qnmCm6c%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWExMzZlY2IwZGE5YTg3ODVmMjg2YTNmZTZjOWM2MTkuanBlZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fiica mea, 18 ani, mi-a zis că se mărită cu un bărbat de 60 de ani. Ce am aflat despre el e oribil](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FBfrg1NygHnkqUVOp1NkFPXbget_mgmM2UdD97PqjBcs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZmJkNTlmMGM3NzllZDU2MDczMjgyMGMzMDYyZTkxMzIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteți personajul? De la probleme de dicție, la actor și cântăreț celebru. I s-a spus „Moțu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxYy6UnJSqa497--d9qn4l1UJYlEzPa9yT7EbVZiPrJg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYTliYWRhNzAyZTdlMDAyYzk3YTYzOWEwYmU2NDA4NGIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cristi Balaj, criză de nervi după ce U Cluj a marcat în poarta CFR-ului! Fanii ”feroviari” au fost șocați de ce a făcut oficialul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19860%2F1722808041643bec1a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Petrescu învinuiește partidele europene pentru eșecul CFR-ului cu U Cluj: ”Trebuie să sacrificăm meciurile din campionat”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19857%2F1722805440d73984d6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Ovidiu Sabău își ține jucătorii cu picioarele pe pământ după succesul din Gruia: ”Încă nu am realizat nimic”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19859%2F17228069864c47c2e8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adi Păun, după înfrângerea suferită de CFR Cluj: ”Nu e plăcut deloc”. Ce a spus Sava despre plecarea din Gruia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19854%2F17228069794417694e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Nistor, după victoria cu CFR: ”Sunt pretenții la dinozauri!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19858%2F172280661442dbd286.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CFR – U Cluj, 2-3 pe iAMsport.ro. Surpriză în Gruia: prima victorie din ultimii 9 ani pentru ”șepcile roșii” în fața marilor rivali!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19827%2F17228016347bb3760a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![8 minute de nebunie la Cluj! 3 goluri au fost marcate, iar Universitatea a ”răpus-o” pe rivala CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19856%2F1722804823c4a8b55d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![China, campioană în proba masculină de ştafetă 4x100 m mixt! SUA a câștigat la feminin](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19855%2F17228045008bf98764.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)