exclusiv Cum l-a cunoscut Florin Răducioiu pe Cristi Borcea: ”Aveam 13-14 ani! El era un fel de...”

Foto 1/13 Galerie foto(13) Galerie foto (13 fotografii): Cum l-a cunoscut Florin Răducioiu pe Cristi Borcea: ”Aveam 13-14 ani! El era un fel de...”
Foto: Colaj iAMsport.ro / Facebook / Profimedia  |  

Radu Secoșan   |   Publicat: 18.05.2024 19:30   |  Actualizat: 19.05.2024 10:10

Invitat la podcastul iAM Ștucan, fostul mare atacant Florin Răducioiu (54 de ani) a povestit cum l-a cunoscut pe fostul patron al lui Dinamo, Cristi Borcea (54 de ani).

Unul dintre cei mai mari atacanți din istoria României, Florin Răducioiu a jucat pentru o singură echipă la noi în țară, aceeași care l-a și crescut, Dinamo.

Foto 12/13

Invitat la iAM Ștucan, fostul vârf a povestit cum a ajuns în academia din Ștefan cel Mare, după ce a fost în probe atât la rivala de moarte, Steaua, cât și la Progresul București.

Cristi Borcea și Florin Răducioiu se cunosc de 40 de ani

Apoi, Răducioiu și-a amintit că tot în tricoul lui Dinamo l-a cunoscut și pe viitorul patron al echipei, Cristi Borcea, care evolua pentru Victoria București în acea perioadă, în urmă cu aproximativ 40 de ani.

Colegi de generație, ambii născuți în 1970, Cristi Borcea pe 17 ianuarie, iar Florin Răducioiu fix două luni mai târziu, cei doi au împărțit prima dată terenul din postura de adversari.

Florin Răducioiu: Nu știu dacă era și Cristi Borcea (n.r. în probe la Dinamo când a fost el), el venise după aceea, el a jucat la Victoria, ne-am întâlnit probabil adversari.

Cristi Borcea l-a adus pe Florin Răducioiu în conducerea lui Dinamo, în perioada în care era patron

Costin Ștucan: Prima amintire legată de el când e?

Răducioiu: Nu mai știu... Cu siguranță m-a marcat, pentru că era un fel de apărător, un fel de mijlocaș...

Ștucan: Un fel de... (n.r. râde)

”El ține minte”

Răducioiu: El ține minte, că mi-a mai povestit. Cred că la 13-14 ani ne-am întâlnit prima dată, dar după aia nu a mai continuat.

Ștucan: Probabil l-ai driblat!

Răducioiu: Cu siguranță, da, mi-a povestit, el își aduce aminte, eu lucrurile astea chiar nu mi le mai aduc aminte. Dar îmi aduc aminte de selecție, cum a fost cu Piți Varga. Și am reușit, într-adevăr, să ajung la Dinamo... atunci mi-am dat seama ce înseamnă Dinamo.

Foto 13/13

Cristi Borcea, ”mare putoare” de fotbalist

Fotbalist de perspectivă la juniori, Cristi Borcea nu a reușit să facă pasul la seniori din cauza faptului că era ”mare putoare”, în cuvintele lui Cornel Țălnar.

Eu l-am adus junior la Dinamo. Era un băiat care venea din galerie. Avea foarte mare talent, dar era și mare putoare. Dacă avea și ambiție pe măsura talentului…” Cornel Țălnar, pentru Playsport, în 2021

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Roberto Baggio, sechestrat şi rănit în propria casă, în timpul meciului Italia - Spania. Momentele șocante prin care a trecut legendarul fotbalist
Roberto Baggio, sechestrat şi rănit în propria casă, în timpul meciului Italia - Spania. Momentele șocante prin care a trecut legendarul fotbalist
Roberto Baggio, sechestrat şi rănit în propria casă, în timpul meciului Italia - Spania. Momentele șocante prin care a trecut legendarul fotbalist
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Cu ce se ocupă copiii lui Leonard Doroftei: ”Ea nu a ieșit din casă cinci ani de zile!” / ”De cel mare s-a scris că e milionar...”
Cu ce se ocupă copiii lui Leonard Doroftei: ”Ea nu a ieșit din casă cinci ani de zile!” / ”De cel mare s-a scris că e milionar...”
Cu ce se ocupă copiii lui Leonard Doroftei: ”Ea nu a ieșit din casă cinci ani de zile!” / ”De cel mare s-a scris că e milionar...”
Cum s-a apucat Leonard Doroftei de box: ”M-am bătut cu un băiat pe stradă. Apoi m-a întrebat cineva asta”
Cum s-a apucat Leonard Doroftei de box: ”M-am bătut cu un băiat pe stradă. Apoi m-a întrebat cineva asta”
Cum s-a apucat Leonard Doroftei de box: ”M-am bătut cu un băiat pe stradă. Apoi m-a întrebat cineva asta”
Un fost coleg al lui Răzvan Raț s-a aruncat de la balcon, după ce a băut peste măsură. Ce s-a întâmplat apoi: ”Este adevărat”
Un fost coleg al lui Răzvan Raț s-a aruncat de la balcon, după ce a băut peste măsură. Ce s-a întâmplat apoi: ”Este adevărat”
Un fost coleg al lui Răzvan Raț s-a aruncat de la balcon, după ce a băut peste măsură. Ce s-a întâmplat apoi: ”Este adevărat”
Senatoarea-ultras, cerere specială adresată nemților după tratamentul primit de suporterii români: "Revoltată și profund indignată"
Senatoarea-ultras, cerere specială adresată nemților după tratamentul primit de suporterii români: "Revoltată și profund indignată"
Senatoarea-ultras, cerere specială adresată nemților după tratamentul primit de suporterii români: "Revoltată și profund indignată"

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  20 Iunie 2024, 22:03
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
EURO 2024  |  18 Iunie 2024, 21:07
2.
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Echipa Națională  |  19 Iunie 2024, 17:25
3.
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Știri de ultimă oră din sport
Ce se întâmplă, de fapt, în culise la Imperiul Leilor. Răzvan Raț, jurat: ”Nu e deloc 'vrăjeală'”
Ce se întâmplă, de fapt, în culise la Imperiul Leilor. Răzvan Raț, jurat: ”Nu e deloc 'vrăjeală'”
Special   |  21 Iunie 2024, 13:19
Ce se întâmplă, de fapt, în culise la Imperiul Leilor. Răzvan Raț, jurat: ”Nu e deloc 'vrăjeală'”
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Diverse   |  21 Iunie 2024, 11:32
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
SuperLiga   |  21 Iunie 2024, 11:29
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Belgienii știu cum va juca România: ”Vor face un joc compact”
Belgienii știu cum va juca România: ”Vor face un joc compact”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 10:28
Belgienii știu cum va juca România: ”Vor face un joc compact”
Câți bani a câștigat Leonard Doroftei în întreaga lui carieră: ”Încep și anunță: ai de plată, ai de plată, ai de plată...”
Câți bani a câștigat Leonard Doroftei în întreaga lui carieră: ”Încep și anunță: ai de plată, ai de plată, ai de plată...”
Box   |  21 Iunie 2024, 10:24
Câți bani a câștigat Leonard Doroftei în întreaga lui carieră: ”Încep și anunță: ai de plată, ai de plată, ai de plată...”
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 09:27
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
Englezii laudă un tricolor pentru prestația la EURO 2024: ”Demonul din România!”
Englezii laudă un tricolor pentru prestația la EURO 2024: ”Demonul din România!”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 08:53
Englezii laudă un tricolor pentru prestația la EURO 2024: ”Demonul din România!”
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
SuperLiga   |  21 Iunie 2024, 08:38
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Ce se întâmplă, de fapt, în culise la Imperiul Leilor. Răzvan Raț, jurat: ”Nu e deloc 'vrăjeală'”
Special   |  13:19
Ce se întâmplă, de fapt, în culise la Imperiul Leilor. Răzvan Raț, jurat: ”Nu e deloc 'vrăjeală'”
foto Cea mai surprinzătoare imagine de la EURO 2024! Fani, consternați după ce au văzut tatuajele arbitrului de la Danemarca -...
EURO 2024   |  12:50
Cea mai surprinzătoare imagine de la EURO 2024! Fani, consternați după ce au văzut tatuajele arbitrului de la Danemarca - Anglia 1-1: "N-am mai văzut vreodată așa ceva"
Roberto Baggio, sechestrat şi rănit în propria casă, în timpul meciului Italia - Spania. Momentele șocante prin care a trecut...
Diverse   |  12:45
Roberto Baggio, sechestrat şi rănit în propria casă, în timpul meciului Italia - Spania. Momentele șocante prin care a trecut legendarul fotbalist
Corespondență EURO Jucătorii României au plecat spre Koln. Suporterii au făcut spectacol la gară | FOTO
EURO 2024   |  12:39
Jucătorii României au plecat spre Koln. Suporterii au făcut spectacol la gară | FOTO
exclusiv Brett Hawke, despre David Popovici: “Este o situație înspăimântătoare”. Fostul vicecampion mondial de înot, despre calitățile...
Natație   |  12:34
Brett Hawke, despre David Popovici: “Este o situație înspăimântătoare”. Fostul vicecampion mondial de înot, despre calitățile românului: “E fenomenal, înfricoșător, potențialul pe care-l are”
exclusiv Narcis Răducan, despre surpriza pe care Edi Iordănescu o ia în calcul pentru meciul cu Belgia: ”Nu este deloc deplasată ideea”
EURO 2024   |  12:05
Narcis Răducan, despre surpriza pe care Edi Iordănescu o ia în calcul pentru meciul cu Belgia: ”Nu este deloc deplasată ideea”