Dănuț Lupu a izbucnit în plâns în direct, la prima apariție publică după eliberare: ”Nu am făcut nimic. Alții omoară lumea și nu se duc la pușcărie!”

Foto 5/5 Galerie foto(5) Galerie foto (5 fotografii): Dănuț Lupu a izbucnit în plâns în direct, la prima apariție publică după eliberare: ”Nu am făcut nimic. Alții omoară lumea și nu se duc la pușcărie!”
Foto: Captură Fanatik  |  

Redactia   |   Publicat: 10.04.2024 09:24   |  Actualizat: 10.04.2024 12:10

Eliberat din închisoare în cursul săptămânii trecute, Dănuț Lupu (57 de ani) a vorbit în premieră, marți, despre trăirile sale din ultimele șapte luni, iar, la un moment dat, copleșit de emoții, a început să plângă.

Condamnat la 7 luni și 10 zile de închisoare, în toamna trecută, după ce a fost prins în mai multe rânduri fără permis la volan, Dănuț Lupu a fost eliberat după nici 6 luni după gratii.

Marți, fostul mare fotbalist a vorbit în premieră despre trăirile sale din ultima jumătate de an și a recunoscut că a luat serios în calcul să nu se predea, aflându-se în Dubai în momentul condamnării.

Dănuț Lupu: ”Aveam o condamnare de șapte luni, stai doi ani, se grațiează”

Multă lume spunea că nu am să mă predau. Am avut discuții cu familia... (n.r. Ai avut gândul să nu te predai?) Sincer, da. Am vrut să nu mai vin în România. (n.r. Cu toate riscurile de rigoare?) Care riscuri? Aveam o condamnare de șapte luni, stai doi ani, se grațiează.

Nu aveam o pedeapsă de 10 ani, să... Alții cum stau afară și nu mai cere nimeni nimic? Știi de ce am venit și m-am predat? Fiindcă nu mă consider cel mai mare pericol al României. Până la urma urmei, am făcut o faptă de copil”, a declarat Dănuț Lupu, pentru Fanatik.

Fostul fotbalist a început să plângă în direct

Continuându-și discursul, Dănuț Lupu a fost, la un moment dat, copleșit de emoții și a început să plângă în direct. După ce a admis că ”plăcerile se plătesc”, fostul mijlocaș nu și-a mai putut controla lacrimile.

Foto 1/5

Plăcerea mea de a conduce m-a adus aici. Și m-am hotărât... am zis că plăcerile se plătesc în viață. Și de aia m-am și predat. Dacă făceam un accident, dacă omoram pe cineva, spuneam, da? Dar nu am făcut nimic.

În afară de gravitatea faptului că da, într-adevăr, am condus o mașină. Dar te uiți la televizor și, când vezi atâția care fac ceea ce fac, omoară lumea și nu se mai duc la pușcărie”, a mai spus Lupu.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Ce perdele are Florin Răducioiu acasă: ”Asta e camera copilului!” + De ce mai are un singur tricou din cariera de jucător și care este acela
Ce perdele are Florin Răducioiu acasă: ”Asta e camera copilului!” + De ce mai are un singur tricou din cariera de jucător și care este acela
Ce perdele are Florin Răducioiu acasă: ”Asta e camera copilului!” + De ce mai are un singur tricou din cariera de jucător și care este acela
National Arena a fost inundată după concertul Coldplay. Imagini greu de privit cu cel mai mare stadion din România
National Arena a fost inundată după concertul Coldplay. Imagini greu de privit cu cel mai mare stadion din România
National Arena a fost inundată după concertul Coldplay. Imagini greu de privit cu cel mai mare stadion din România
Costin Ștucan, despre interlopul apropiat fotbaliștilor români: ”Era suspendat pentru trucare de meciuri” / ”Era să zic eu ce praf...”
Costin Ștucan, despre interlopul apropiat fotbaliștilor români: ”Era suspendat pentru trucare de meciuri” / ”Era să zic eu ce praf...”
Costin Ștucan, despre interlopul apropiat fotbaliștilor români: ”Era suspendat pentru trucare de meciuri” / ”Era să zic eu ce praf...”
Moment fabulos la concertul Coldplay! Mesajul primit de o fană, îmbrăcată în tricoul lui Arsenal, de la trupă: ”El e fan Tottenham!”
Moment fabulos la concertul Coldplay! Mesajul primit de o fană, îmbrăcată în tricoul lui Arsenal, de la trupă: ”El e fan Tottenham!”
Moment fabulos la concertul Coldplay! Mesajul primit de o fană, îmbrăcată în tricoul lui Arsenal, de la trupă: ”El e fan Tottenham!”
Câți bani a produs National Arena din concertul Coldplay. Diferență mare față de meciurile de fotbal
Câți bani a produs National Arena din concertul Coldplay. Diferență mare față de meciurile de fotbal
Câți bani a produs National Arena din concertul Coldplay. Diferență mare față de meciurile de fotbal

Cele mai citite

Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 17:43
1.
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 14:01
2.
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
SuperLiga  |  13 Iunie 2024, 19:00
3.
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Știri de ultimă oră din sport
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 22:09
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  14 Iunie 2024, 22:00
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 21:55
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
EURO 2024   |  00:15
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
EURO 2024   |  22:09
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  22:00
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!