Fostul finanțator din Liga 1 a respins oferta care-i garanta ieșirea mai rapidă din închisoare: ”Sufereau copiii, nepoții”
Galerie foto(15) Galerie foto (15 fotografii): Fostul finanțator din Liga 1 a respins oferta care-i garanta ieșirea mai rapidă din închisoare: ”Sufereau copiii, nepoții”
George Drafta | Publicat: 22.06.2025 10:24 | Actualizat: 22.06.2025 19:03
Gheorghe Ștefan, fostul patron al Ceahlăului, a dezvăluit că nu a accceptat să facă "jocurile" procurorilor în timp ce era anchetat în dosarele în care a avut calitate de inculpat. Celebrul "Pinalty" explică și de ce a ales să procedeze așa la ani buni trecuți de la momentul în care a fost "testat".
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Gheorghe Ștefan a fost unul dintre oamenii de fotbal care a făcut închisoare după ce a avut probleme cu legea.
De foarte multe ori, fostul primar al orașului Piatra Neamț a recunoscut comiterea faptelor pentru care a fost acuzat și pus ulterior sub învinuire.
Gheorghe Ștefan, pus într-o situație dificilă
Nu același lucru s-a întâmplat de fiecare dată atunci când a venit vorba despre oamenii cu care a colaborat de-a lungul timpului și care au fost la rândul lor vizați de anchetele procurorilor.
Celebrul "Pinalty" a mărturisit cum a reacționat atunci când a fost pus să ofere detalii prețioase care ar fi fost foarte utile în instrumentarea dosarelor ajunse ulterior pe masa judecătorilor.

"(n.r. Procurorii v-au spus colaborează cu noi și pleci acasă?) Și nu mai ai nicio problemă. (n.r. Păi și nu era tentația aia?) Propunerea era că trebuie să-ți pună instalație de înregistrat, trebuie să te filmeze, pe urmă te mai dădea și public și îți creai o imagine prin care sufereau, probabil, copiii, nepoții.
Ia uite bă, tata și bunicul vostru ce a făcut. Ei îți dădeau și întrebările pe care să le pui", a povestit Gheorghe Ștefan, în podcastul Tare de tot, realizat de Viorel Grigoroiu.
Gheorghe Ștefan, aproape doi ani în închisoare
Gheorghe Ștefan a primit patru condamnări penale de-a lungul timpului și a petrecut în închisoare 722 de zile în patru perioade diferite!

El a fost găsit vinovat în dosarul Microsoft (2016), în cel al finanțării ilegale a PDL (2017), pentru spălare de bani (2018) și în cel denumit Fabrica de Timbre (2021). În total, acesta a stat după gratii 722 de zile, din care 235 de arest preventiv.
Din toamna lui 2021, Gheorghe Ștefan este un om liber și a fost văzut și în tribune la meciurile Ceahlăului, după promovarea nemțenilor în Liga 2, în vara lui 2023.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






