Adrian Mutu, prima reacție după calificarea tricolorilor la EURO 2024: ”Suntem în elita fotbalului european!” Ce mesaj i-a transmis lui Edi Iordănescu

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Adrian Mutu, prima reacție după calificarea tricolorilor la EURO 2024: ”Suntem în elita fotbalului european!” Ce mesaj i-a transmis lui Edi Iordănescu

Vlad Ionescu   |   Publicat: 19.11.2023 00:08   |  Actualizat: 19.11.2023 08:10

Germania, venim! Naționala antrenată de Edi Iordănescu s-a calificat la EURO 2024, iar reacțiile euforice nu au întârziat să apară după succesul obținut cu Israel, 2-1.

Deși o remiză era suficient, românii au obținut toate cele trei puncte în duelul cu Israel. Astfel, tricolorii și-au asigurat biletul spre turneul din Germania și în acest se află pe prima poziție în grupă.

Israel a deschis scorul încă din minutul 2, după ce Zahavi a marcat din doi trei metri. În minutul 10, șutul superb al lui Drăguș de la 22 de metri, a lovit transversala iar mingea a ajuns la Pușcaș, care o trimite cu capul în plasă și egalează.

Ianis Hagi a închis meciul în minutul 63, atunci când i-a adus pe tricolori în avantaj. Până la finalul celor 90 de minute, scorul a rămas neschimbat.

La finalul partidei, Adrian Mutu, unul dintre cele mai sonore nume care au îmbrăcat tricoul naționalei, a ținut să-i felicite pe băieți și pe Edi Iordănescu.

Adrian Mutu: ”Dacă vrem să obținem ceva mai bun, trebuie să ridicăm nivelul!”

Felicitări băieților. Am urmărit meciul din minutul 20, am avut și eu meci, un amical (câștigat cu 2-1). Am ajuns acasă, nu am văzut primele două goluri, doar cel înscris de Hagi. Mă bucur pentru că meritam, mă bucur pentru Edi și staff, cât și pentru Federația de Fotbal, care era atacată din toate părțile.

(n.r e o calificare care vine firesc?) E o generație foarte bună, am văzut și bucuria lor după meci. Practic, e generația U21 a lui Mirel Rădoi, vin băieții din urmă și știu să joace împreună. Și Edi are un rol important. Per-ansamblu, România a făcut un meci foarte bun. Toți au respectat strategia, nu au dat spații. Au jucat ce trebuie.

(n.r cum ai aprecia campania spre Euro 2024?) La început, naționala a început greu. Totuși, trebuie să-i dăm cezarului ce este al cezarului. Edi a făcut o treabă bună, suntem pe primul loc cu 19 puncte, ceea ce este incredibil. Indiferent de meciul cu Elveția, pentru noi este o realizarea.

Dacă vrem să obținem ceva mai bun, trebuie să ridicăm nivelul. Totuși, în meciul cu Elveția, ne-au dominat, trebuie să trecem prin posesie, să întărim această bucurie, cu prestații mai solide la nivel mult mai înalt.

Și Edi și staff-ul au avut dreptate, calificând România. Suntem în elita fotbalului european. Vorbeam cu staff-ul meu și spuneam că ne-am lăsat dominați că nu mai aveam o grabă a rezultatului.” a spus Adrian Mutu

Apoi, ”briliantul” a vorbit și despre situația de la echipa pe care o antrenează în prezent, cât și situația plecării de la Rapid.

În fotbal, rezultele țin un antrenor. Trebuie să găsesc un echilibru la echipă și lucrurile sper să fie ok. Dacă nu, asta e viața unui antrenor. Eu dau 100%, fac ce cred că e mai bine să fac

(n.r plecarea de la Rapid) Plecarea o știți, am făcut o alegere. Clubul știa de intenția mea, de aia au și avut timp să aleagă un antrenor. E ok, eu cred că rezultatule sunt bune ale rapidului, jocul arată bine. S-a încheiat turul, are 30 de puncte” a încheiat Mutu.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Edward Iordănescu a anunțat lista preliminară a stranierilor pentru amicale + S-a stabilit data la care se va afla lotul final pentru Euro
Edward Iordănescu a anunțat lista preliminară a stranierilor pentru amicale + S-a stabilit data la care se va afla lotul final pentru Euro
Edward Iordănescu a anunțat lista preliminară a stranierilor pentru amicale + S-a stabilit data la care se va afla lotul final pentru Euro
Gică Hagi a "cedat" numărul 10 la echipa națională: "Respectam decizia!" Stelistul care i-a luat fața "Regelui"
Gică Hagi a "cedat" numărul 10 la echipa națională: "Respectam decizia!" Stelistul care i-a luat fața "Regelui"
Gică Hagi a "cedat" numărul 10 la echipa națională: "Respectam decizia!" Stelistul care i-a luat fața "Regelui"
Ofertă pentru Edi Iordănescu din Arabia Saudită. Selecționerul îi poate antrena pe Kessie, Mahrez și Firmino
Ofertă pentru Edi Iordănescu din Arabia Saudită. Selecționerul îi poate antrena pe Kessie, Mahrez și Firmino
Ofertă pentru Edi Iordănescu din Arabia Saudită. Selecționerul îi poate antrena pe Kessie, Mahrez și Firmino
I s-a îndeplinit dorința lui Edi Iordănescu. Ce decizie a luat UEFA
I s-a îndeplinit dorința lui Edi Iordănescu. Ce decizie a luat UEFA
I s-a îndeplinit dorința lui Edi Iordănescu. Ce decizie a luat UEFA
Adrian Mutu sau Adi Ilie? Victor Pițurcă a dat verdictul: "El are un plus" Ce face diferența
Adrian Mutu sau Adi Ilie? Victor Pițurcă a dat verdictul: "El are un plus" Ce face diferența
Adrian Mutu sau Adi Ilie? Victor Pițurcă a dat verdictul: "El are un plus" Ce face diferența

Cele mai citite

Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
SuperLiga  |  20 Mai 2024, 19:46
1.
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Diverse  |  19 Mai 2024, 15:30
2.
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
”Hagi sau Dobrin?” Victor Becali a răspuns fără să stea pe gânduri! Pe cine a numit ”Dumnezeul fotbalului”
”Hagi sau Dobrin?” Victor Becali a răspuns fără să stea pe gânduri! Pe cine a numit ”Dumnezeul fotbalului”
Starurile fotbalului  |  21 Mai 2024, 18:03
3.
”Hagi sau Dobrin?” Victor Becali a răspuns fără să stea pe gânduri! Pe cine a numit ”Dumnezeul fotbalului”
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
Știri de ultimă oră din sport
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  21 Mai 2024, 22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 22:04
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
foto Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Diverse   |  21 Mai 2024, 21:19
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 20:16
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 20:02
Andrei Nicolescu l-a ironizat pe Radu Naum în direct și a făcut anunțul mult așteptat în privința lui Dennis Politic: ”Doriți să îi negociați contractul?”
Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
video Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 19:22
Ricardo Grigore, după Dinamo - Csikszereda 2-0: ”Nu ne va aștepta un retur ușor” / ”Fanii noștri sunt unici”
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
exclusiv Vadim Rață se transferă la o echipă de tradiție din Superliga
SuperLiga   |  08:29
Vadim Rață se transferă la o echipă de tradiție din Superliga
Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că...
SuperLiga   |  08:00
Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că aveam lupte grele cu el”
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Echipa Națională   |  23:28
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești:...
SuperLiga   |  23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
special Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se...