Îl au pe Neil Lennon, dar îl puteau avea pe Mircea Lucescu! Noul selecționer al României a recunoscut: ”Da, astăzi eram la Rapid dacă se întâmpla asta”
![Dan Șucu și Mircea Lucescu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19941%2Fc150-eb04a229-1722943765b4bce932.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cătălin Stroia , Paul Chirilă (foto/video) | Publicat: 06.08.2024 14:42 | Actualizat: 06.08.2024 16:10
Mircea Lucescu (79 de ani), noul selecționer al României, a recunoscut că a fost foarte aproape de a reveni la Rapid în această vară, chiar la conferința de presă în cadrul căreia a fost prezentat la națională.
Mircea Lucescu a acceptat propunerea Federației de a fi noul selecționer al naționalei. Însă. înainte să fie pe lista lui Burleanu, ”Il Luce” a purtat discuții pentru a prelua banca tehnică a celor de la Rapid sau Dinamo.
”Fără stadion nu am ce să caut acolo”
Noul selecționer al ”tricolorilor” a dezvăluit motivul pentru care nu a fost de acord să preia niciuna dintre cele două echipe din SuperLigă.
”(n.r. Ce a avut Domnul Burleanu în plus față de domnul Șucu?) Am fost la Ministerul Transpoturilor. Am avut o singură condiție: să îmi dea înapoi baza, cea în care am investit foarte mult, sentimental și material. Să o dea înapoi pentru că o echipă de fotbal are nevoie de un loc de pregătire. Acesta este unul dintre motive.
La Dinamo la fel. Fără stadion nu am ce să caut acolo, eu nu pot să îmi permit să nu câștig. Atunci trebuie să îmi creez toate condițiile pentru a obține performanță. Nu le am, mâine zic 'la revedere!'.
(n.r. Dacă domnul Șucu primea baza PRO Rapid, erați antrenorul Rapidului acum?) Da! Am discutat cu toți, dar nu au vrut să dea PRO Rapidul, pe care domnul Copos l-a pus la punct”, a declarat Mircea Lucescu.
Detaliile înțelegerii dintre Mircea Lucescu și FRF
Titratul antrenor are misiunea de a califica naționala la Campionatul Mondial din 2026, găzduit de SUA, Canada și Mexic.
În privința salariului, Lucescu senior a spus că va câștiga o sumă cu mult mai mică față de cele primite din partea granzilor Europei, precum Inter Milano, Galatasaray sau Dinamo Kiev.
"Eu am spus că vin gratis, dar până la urmă mi-au spus că nu se poate... Eu vin gratis la echipa națională din respect pentru echipa națională, din respect pentru toată cariera mea de jucător... N-am nevoie de bani, n-am nevoie... Dar mi-au zis că nu se poate lucrul ăsta. Atunci am spus: Cât vreți! Exact cât ceilalți dinaintea mea, nu e niciun fel de diferență.
De 10 ori mai puțin decât luam prin alte părți, dacă asta vă stimulează și la asta vă gândiți... Vin cu sufletul deschis și să fac ceva. De bani cred că nu mai am nevoie. Într-un an aici iau cât luam într-o lună în alte părți, dacă asta vă interesează", a declarat ”Il Luce”.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Reacția lui Ionuț Chirilă în ziua în care Lucescu a fost instalat la echipa națională: "Este un merit incontestabil al lui Burleanu că l-a pus pe cel mai bun în postul în care era nevoie"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19955%2F17229725831c0db79f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Lucescu, pus în dificultate de întrebarea jurnalistului iAMsport.ro: ”Când a câștigat Burleanu, v-ați declarat dezamăgirea că s-a continuat cu un președinte care încurajează incompetența. Ce s-a schimbat?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19931%2F172293632900476010.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Lucescu, prima reacție după ce a preluat naționala: ”Am spus că vin doar când nu mai e nicio soluție. Am făcut tot posibilul să îl conving pe Edi să rămână”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19930%2Fc150-319ba9fe-1722934594fc5c75a7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Mircea Lucescu este noul selecționer al României! Răzvan Burleanu: ”Ne dorim să ne calificăm la Mondial”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19928%2F1722935036e575d3f3.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Sfatul pe care îl primește Mircea Lucescu din partea unuia dintre foștii săi rivali din fotbalul românesc: "Dacă face treaba asta merită tot respectul"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19910%2F1722888654b1141260.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Anghel Iordănescu analizează numirea lui Mircea Lucescu la echipa națională: "Își dorește să păstreze 2-3 oameni din stafful lui Edi, deci va avea acces la toate informațiile! Avem un selecționer cu carte de vizită!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19909%2F1722885156f0d2b66b.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Jordan Chiles i-a ”suflat” medalia Anei Bărbosu, iar acum îi răspunde Nadiei Comăneci: ”E amuzant că unii oameni nu pot fi niciodată fericiți pentru cineva...”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19921%2F1722923438891fcd94.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a spus Michelle Obama despre podiumul de la gimnastică, după ce Ana Bărbosu a rămas fără medalie: ”Încă sunt copleșită”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19975%2F1723019049a2511153.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CNN reacționează după ce Jordan Chiles i-a luat medalia Ana Mariei Bărbosu în ultima secundă la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19895%2F172286718068997ad1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Times: Cum să nu fie Putin îngrijorat? Baza NATO din România găzduiește bombardiere nucleare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F2q_69EMFPWXUMbew0n_yYEJkgumlbhfj6JLFmO4oAmo%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvNTk2NWMxNzZmOTVkMmI5Nzc0YzIyZmRhZDU1NzU1NDAuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Bunică, îndepărtată de familie pentru că s-a angajat la o școală. Voia o aniversare ca în povești!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FbJI-xX1EnWRiJkQ_68jzAMDBh-WryiKLYXUd1aRw8ks%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3ZjVmMzBkMDI5YTM2NTJjMTdmMmJmNWMyZmFkMGUuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce înseamnă dacă găsești ridicate ștergătoarele de la parbriz? Ce amendă îți poate da poliția?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FLAjbOd8GV_ijvPskDt82XZXkJb69xiPR2kS8xQSq5TA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYTM4YWViM2ZlN2U5ODAwYjgzNWY0YTZhMGRjMzdhNjguanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FC Porto, ofertă pentru un internațional român](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19995%2F17230572645e71e6bd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Florin Tănase a semnat cu FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19993%2F1723054869cc5eed8d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Farul transferă în Seria A. Mutarea neașteptată făcută de Gică Hagi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19989%2F1723049455911e5493.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Tensiune la Rapid. Neil Lennon, atenționat de conducerea giuleșteană: ”Trebuie să fie de acord!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19991%2F1723051259eee45b45.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Dinamo, transfer de impact! Jucătorul de 2.500.000 de euro a semnat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19985%2F172304132078e34c11.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când judecă TAS cazul Sabrinei, după contestația făcută la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19990%2F1723049289c77033d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Controversa iscată după ce Sabrina Voinea a decis să meargă la TAS: ”Mi se pare un pic cam mult să suspectezi că oficialii folosesc un fake”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19976%2F17230262193695fbc9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dragoș Iancu, prima reacție după ce Valentin Țicu va sta pe tușă cel puțin 6 luni](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19987%2F172304345803956200.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când judecă TAS cazul Sabrinei, după contestația făcută la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19990%2F1723049289c77033d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Controversa iscată după ce Sabrina Voinea a decis să meargă la TAS: ”Mi se pare un pic cam mult să suspectezi că oficialii folosesc un fake”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19976%2F17230262193695fbc9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sabrina Voinea a luat decizia în privința retragerii din gimnastică, după scandalul de la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19986%2F1723042177afc7ccdc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)