Prima reacție a lui Daniel Pancu după declarațiile lui Tavi Popescu: ”Doamne ferește! Selecția a început pe 20 iulie, dacă ar fi să o facem după un meci sau două...”

Daniel Pancu a fost selecționer naționalei U20 înainte de a fi ”promovat” la U21 Galerie foto (1 fotografii): Prima reacție a lui Daniel Pancu după declarațiile lui Tavi Popescu: ”Doamne ferește! Selecția a început pe 20 iulie, dacă ar fi să o facem după un meci sau două...”
Foto: Sportpictures  |   Daniel Pancu a fost selecționer naționalei U20 înainte de a fi ”promovat” la U21

Radu Secoșan   |   Publicat: 03.09.2023 12:03   |  Actualizat: 03.09.2023 13:32

Daniel Pancu (46 de ani) i-a răspuns public lui Tavi Popescu (20 de ani), după ce fotbalistul de la FCSB a sugerat că nu a fost convocat la națioanal U21 deoarece noul selecționer ar avea ceva cu el.

După victoria clară a FCSB împotriva Universității Craiova, scor 3-0, în care a pasat decisiv la ambele goluri ale lui Darius Olaru, Tavi Popescu a ținut un discurs realmente incredibil la flash-interviu.

”Perla” FCSB se aștepta să fie chemată la naționala U21, dar convocarea nu a venit, iar ”decarul” vicecampioanei a sugerat că această omitere s-ar datora faptului să selecționerul Daniel Pancu ”are ceva” cu el.

Declarațiile sale i-au atras imediat critici în lumea în fotbalului, în special din partea foștilor jucători, care l-au atenționat că astfel de discursuri îi pot periclita cariera la echipa națională.

Prima reacție a lui Daniel Pancu, după declarațiile lui Tavi Popescu

La nici 12 ore de când a făcut Popescu acele declarații, a apărut și răspunsul lui Daniel Pancu, care i-a transmis un mesaj clar fotbalistului de la FCSB, negând că ar ”avea ceva” cu el.

Selecționerul naționalei U21 a dat de înțeles că nu ar fi fost atât de deranjat de reacția jucătorului și l-a informat pe acesta că trebuie să fie mai constant înainte de a fi luat în calcul pentru convocare.

Sunt foarte bucuros de reacția lui Tavi Popescu, înseamnă că e viu și că își dorește să vină la echipa națională. El a zis că am ceva cu el. Doamne ferește! În meseria asta sunt exact ca doctorii care depun jurământul, sunt obligat să fiu imparțial.

”Iubesc jucătorii cu asemenea talent”

Dimpotrivă, iubesc jucătorii cu asemenea talent. De exemplu, pasa pe care o dă aseară la primul gol, un exterior cu frână, alea doar Budescu le mai poate da în campionatul nostru. Nimeni nu mai poate să facă asta.

Ce pot să-i spun eu e că selecția a început pe 20 iulie, când am fost numit. De atunci urmăresc jucătorii. Am fost personal să-l văd la FCSB cu Iași (n.r. - 2-1), când a fost un pasager, un trecător, a făcut o plimbare timp de o repriză pe teren.

La meciul de la Arad (n.r. - 1-2 cu UTA) privea cum adversarii finalizau și chiar marcau golurile victoriei. Dacă ar fi să facem selecția după un meci sau două...”, a declarat Daniel Pancu, pentru Gsp.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”
Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”
Victor Pițurcă, critici la adresa lui Florinel Coman: ”Este inexistent”
De ce nu l-a convocat Victor Pițurcă pe Cristi Săpunaru la națională, în urmă cu 12 ani: ”Bă, nu se poate, nu accept așa ceva!”
De ce nu l-a convocat Victor Pițurcă pe Cristi Săpunaru la națională, în urmă cu 12 ani: ”Bă, nu se poate, nu accept așa ceva!”
De ce nu l-a convocat Victor Pițurcă pe Cristi Săpunaru la națională, în urmă cu 12 ani: ”Bă, nu se poate, nu accept așa ceva!”
”Va ajunge important la națională!” Costel Gâlcă îi prevede un viitor strălucit jucătorului de la FCSB cu un singur meci în tricoul României
”Va ajunge important la națională!” Costel Gâlcă îi prevede un viitor strălucit jucătorului de la FCSB cu un singur meci în tricoul României
”Va ajunge important la națională!” Costel Gâlcă îi prevede un viitor strălucit jucătorului de la FCSB cu un singur meci în tricoul României
Franța și Germania se opun unei schimbări importante la care a aderat și Edi Iordănescu
Franța și Germania se opun unei schimbări importante la care a aderat și Edi Iordănescu
Franța și Germania se opun unei schimbări importante la care a aderat și Edi Iordănescu
Plătit regește, modest în joc. George Pușcaș îi exasperează pe italieni, după ce au aflat salariul atacantului: ”Este o enigmă”
Plătit regește, modest în joc. George Pușcaș îi exasperează pe italieni, după ce au aflat salariul atacantului: ”Este o enigmă”
Plătit regește, modest în joc. George Pușcaș îi exasperează pe italieni, după ce au aflat salariul atacantului: ”Este o enigmă”
România, depășită de Mali în clasamentul FIFA. Tricolorii au coborât în ierarhia forului internațional. Pe ce loc se află
România, depășită de Mali în clasamentul FIFA. Tricolorii au coborât în ierarhia forului internațional. Pe ce loc se află
România, depășită de Mali în clasamentul FIFA. Tricolorii au coborât în ierarhia forului internațional. Pe ce loc se află

Cele mai citite

Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Fotbal  |  12 Aprilie 2024, 18:36
1.
Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
SuperLiga  |  10 Aprilie 2024, 18:12
2.
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Diverse  |  10 Aprilie 2024, 14:40
3.
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Știri de ultimă oră din sport
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 12:20
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:46
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:44
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:43
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
Diverse   |  13 Aprilie 2024, 10:41
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:19
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 09:31
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
FCSB  a găsit înlocuitor pentru Florinel Coman. Mihai Stoica: ”Un jucător mai bun decât el nu există! Știm deja cine este”
FCSB a găsit înlocuitor pentru Florinel Coman. Mihai Stoica: ”Un jucător mai bun decât el nu există! Știm deja cine este”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 09:09
FCSB a găsit înlocuitor pentru Florinel Coman. Mihai Stoica: ”Un jucător mai bun decât el nu există! Știm deja cine este”
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
SuperLiga   |  13:03
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
Președintele SUA l-a lăsat perplex pe Ilie Năstase: ”Am rămas blocat”. Ce i-a spus: ”Ilie, e vreun ziarist pe aici?”
Diverse   |  12:57
Președintele SUA l-a lăsat perplex pe Ilie Năstase: ”Am rămas blocat”. Ce i-a spus: ”Ilie, e vreun ziarist pe aici?”
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
SuperLiga   |  12:20
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
EXCLUSIV | Prima reacție a impresarului lui Dennis Man după ce au apărut informații că românul este dorit de Borussia Dortmund
SuperLiga   |  12:17
EXCLUSIV | Prima reacție a impresarului lui Dennis Man după ce au apărut informații că românul este dorit de Borussia Dortmund
Ultimul nume apărut pe lista de cumpărături a lui Gigi Becali: "Mă bucur că lumea se interesează de mine"
SuperLiga   |  11:16
Ultimul nume apărut pe lista de cumpărături a lui Gigi Becali: "Mă bucur că lumea se interesează de mine"
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
SuperLiga   |  10:46
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
SuperLiga   |  10:44
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
SuperLiga   |  10:43
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
Rezultate / Clasamente