exclusiv “Să nu ne coste la European aceste transferuri”. Un fost mare fotbalist al României atrage atenția asupra mutărilor în Vest ale lui Drăgușin și Moldovan
![Adrian Ilie are 55 de meciuri la echipa națională, pentru care a marcat 13 goluri](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F1%2F30%2F10071%2F170660822763fee89f.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 30.01.2024 14:44 | Actualizat: 30.01.2024 17:02
Adrian Ilie (49 de ani) și-a manifestat îngrijorarea cu privire la puținele minute pe care le prind tricolorii la echipele lor de club. Fostul atacant al naționalei trage un semnal de alarmă legat de partidele pe care România le va disputa la Campionatul European.
Transferurile lui Drăgușin (n.r. – Tottenham) și Horațiu Moldovan (n.r. – Atletico Madrid) la echipe mari ale fotbalului european a adus un nou val de entuziasm în rândurile iubitorilor de fotbal din România.
Cei doi jucători au fost printre cei mai buni ai campaniei de calificare care ne-a dus la Euro 2024. Drăgușin a jucat opt partide, însumând 675 de minute, iar goalkeeper-ul Moldovan a fost pe teren 540 de minute în cele 6 meciuri pe care le-a petrecut în poarta naționalei.
Adrian Ilie: “Trebuie să fie un avertisment”
Adrian Ilie, fostul mare atacant al tricolorilor, nu se arată extrem de încântat de recentele transferuri ale jucătorilor români. “Cobra” spune că mulți dintre cei care au dus greul campaniei de calificare sunt acum doar rezerve la echipele lor de club.
Adrian Ilie, în exclusivitate pentru iAMsport.ro, a declarat că reușitele pe plan personal, dacă nu sunt dublate de meciuri, ar putea afecta echipa națională.
“E prea devreme să tragem o concluzie despre reușita acestor transferuri. Ce pot să spun este că ar trebui să fie un avertisment pentru ceilalți jucători. Sunt câțiva fotbaliști ai naționalei care au dus greul în preliminarii, care au contribuit din plin la calificare, cinci-șase, și care în momentul de față nu joacă la echipele lor de club. Moldovan nu apără și va fi greu s-o facă în fața lui Oblak. Drăgușin... încă e recent transferul, dar are puține minute în două meciuri, Ianis Hagi nu a evoluat la Alaves, Marin a jucat un minut cu Juventus, Mihăilă a stat pe teren doar o repriză, Rațiu nu mai joacă pentru Rayo Vallecano”, a declarat Adrian Ilie, în exclusivitate pentru iAMsport.ro.
Fotbalistul care a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri din istoria primei reprezentative, cel împotriva Columbiei, de la CM 1998, avertizează asupra exigențelor care există la un turneu final major.
Adrian Ilie a fost prezent la Europenele din 1996 și 2000, reușind o pasă de gol, și la Mondialul din Franța, acolo unde a marcat o dată și a pasat decisiv, cu Tunisia, la reușita lui Viorel Moldovan.
“Trebuie să încerce să joace, să depună mai mult efort, pentru că, neavând jocuri în picioare, nu știu cum o să facă față unui Campionat European. Trebuie să fie în formă, pentru că un turneu final este foarte tare. Ei ne-au ajutat să ne calificăm, dar acum nu joacă.
Drăgușin, de exemplu, juca meci de meci la Genoa și era și stâlpul apărării. Acum, dacă nu se impune la Tottenham, nu știu în ce formă va fi la European. Moldovan la fel. Eu sper ca băieții să evolueze la echipele de club pentru a fi pregătiți pentru o asemenea competiție”, a mai spus Adrian Ilie.
- Meciuri România Euro 2024:
- 17 iunie, ora 16:00: ROMÂNIA – Play-off B (Allianz Arena, Munchen)
- 22 iunie, ora 22:00: Belgia – ROMÂNIA (Rhein Energie, Koln)
- 26 iunie, ora 19:00: Slovacia – ROMÂNIA (Waldstadion, Frankfurt)
Adrian Ilie: “Imaginea e bună, dar să nu ne coste la European”
Chiar dacă fotbalul românesc a primit o gură de oxigen prin cele două mari transferuri ale acestei perioade de mercato, Adrian Ilie nu este impresionat.
Pentru că, dacă trecem peste aspectul personal al acestor mutări, situația echipei naționale va fi una delicată, conform fostului atacant al tricolorilor.
“Sigur, transferurile lui Drăgușin și Moldovan sunt foarte bune. Chiar și pentru ceilalți jucători români, care vor fi priviți altfel dacă cei doi vor da randament. Și pentru imaginea fotbalului nostru sunt utile. Dar să nu se coste la European. Să vedem în câte partide o să apere Moldovan, câte joacă ceilalți...”, a încheiat “Cobra”.
Adrian Ilie a jucat cel mai bun fotbal al său la Valencia, acolo unde a activat cinci sezoane. Poreclit “Cobra” de Claudio Ranieri, antrenorul “Liliecilor”, Ilie a format un parteneriat ofensiv formidabil cu argentinianul Claudio Lopez.
Cu cei doi în atac, Valencia a ajuns în două finale de Champions League. Din păcate, ambele au fost pierdute. Pe plan intern însă, Adrian Ilie a adunat patru trofee cu “Liliecii”, cel mai important fiind Laliga din sezonul 2001/2002.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![”Cutremur” la națională?! Antrenorul din Liga 1 care ar putea semna cu FRF: ”Am vrut să vă mint...” / ”Sper să nu plece, avem nevoie de el!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19407%2F172203081506f09722.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oferta concretă primită de Cristi Chivu de la o echipă importantă: ”Eu cred că ar vrea să fie selecționer”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19355%2F1721942941b7d0e85f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce salariu și prime a încasat Edi Iordănescu de la Federația Română de Fotbal](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19328%2Fc150-25a4e6b0-172191188218b91f66.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Prunea propune la națională un nume uitat de FRF: "De ce sunt Mutu si Radoi înaintea lui?"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19312%2Fc150-46269962-172188762439637d94.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Verdict clar cu privire la Cristi Chivu și întoarcerea sa în România: ”Este din alt aluat!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19288%2F1721820170ce155179.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cosmin Contra, prima reacție despre posibila revenire pe banca României: ”Echipa națională nu se refuză!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19299%2F1721838200ad604292.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)