Maldărășanu nu disperă după primul eșec în acest sezon: "Am răbdare, sunt realist"
![Marius Măldărășanu este pe banca lui Hermannstadt din iulie 2021](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19157%2F1721587626c015c5c4.jpg&w=960&h=640&c=1)
George Drafta | Publicat: 21.07.2024 21:27 | Actualizat: 22.07.2024 00:26
Marius Măldărășanu (49 de ani), antrenorul celor de la Hermannstadt, a tras concluziile după ce echipa sa a cedat în fața Universității Cluj, scor 1-3, în a doua etapă a Superligii. Supărat în urmă cu o săptămână pentru faptul că nu i-au fost aduși jucătorii pe care i-a dorit, tehnicianul ardelenilor a făcut un apel la unitate după un start de sezon cu doar un punct obținut din șase posibile.
Marius Măldărășanu a recunoscut că echipa sa nu s-a ridicat la nivelul adversarei întâlnite în această rundă. Sibienii au ajuns cu această ocazie la 9 meciuri directe în care nu au reușit să obțină o victorie în fața "șepcilor roșii".
Mesajul lui Măldărășanu
Antrenorul sibienilor speră ca echipa să arate mult mai bine în următoarele trei etape atunci când Hermannstadt le va întâlni pe Unirea Slobozia, Oțelul și FC Botoșani.
"A câștigat echipa mai bună, sunt realist, am avut prima situație de a marca, după care au avut o dinamică foarte bună, ne-au surprins în partea stângă, de acolo au venit ocaziile.
Am trăit în cariera mea de două ori să ne egaleze adversarul de la 3-0, așa că am încercat să îi mobilizez. Mergem înainte, este a doua etapă, trebuie să uităm acest meci, să învățăm din el. Relațiile de joc se câștigă în timp.
Markovic are calități extraordinare, ne va ajuta. Și Chițu la fel. Răbdare am, sunt adeptul încrederii, jucătorii erau dezamăgiți, supărați, o să analizăm greșelile. Credeam că puteam mai mult.
Trebuie să ne schimbăm mentalitatea, avem jucători care au câștigat trofee, le-am cerut să tragă echipa după ei. Dacă vom câștiga etapa următoare lucrurile vor intra pe un făgaș normal", a declarat Marius Măldărășanu la finalul jocului de pe Cluj Arena.
Markovic, debut cu înfrângere
Jovan markovic, vârful împrumutat de la Universitatea Craiova, a jucat în ardeal primul meci în tricoul noii sale echipe. Fotbalistul în vârstă de 23 de ani speră ca experiența trăită la Sibiu să îl ajute pe viitor.
"Sper să joc cât mai mult, este o înfrângere dureroasă, dar ne gândim la meciul de vineri, jucăm acasă, trebuie să câștigăm. Avem un lot foarte bun, un grup foarte bun, un antrenor foarte bun, sper să mă acomodez cât mai repede și să arat ce pot.
Suntem și jucători noi, nu am avut timp să ne cunoaștem între noi, dar se vor rezvolva pe parcurs. Nu vreau să demonstrez nimic nimănui, doar mie, vreau să joc cât mai mult să îmi ajut echipa și pe urmă o să fie altceva", a comentat și atacantul lui Hermannstadt.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Mateiu a fost extrem de dezamăgit după debutul la Petrolul: "Penibil" + Laude pentru Dinamo: ”Arată de play-off”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19168%2F1721597866778fde01.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cîrjan a făcut spectacol chiar sub ochii lui Neil Lennon, iar Kopic le face în ciudă rapidiștilor: ”Am văzut că are ceva deosebit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19171%2F1721598441292839b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![La Dinamo se visează frumos, după victoria cu Petrolul. Promisiunea pentru fani: ”Putem să ne batem acolo”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19170%2F172159894995cad81d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum este înregistrat Mehmet Topal pentru a putea da indicații echipei, deși nu are licență PRO](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19166%2F172159496759fbe400.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajele dinamoviștilor pentru rivalii de la Petrolul. Ironia la care au apelat suporterii "câinilor" + Răspunsul ”lupilor”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19163%2F17215902016b667d79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dinamo – Petrolul 4-1, ACUM pe iAMsport. ”Câinii” au defilat în fața unei echipe care a arătat rău](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19129%2Fc150-3682adbb-1721593454209cdb47.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19022%2F17213745953e1f77f7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19073%2F1721458898a6115947.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19089%2F172147548538986e1b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHbpIxYljH-fh6ulz56-O3RxXCq5VSOOysmNNe7BObws%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzgzY2Y2NmRjODJiMGJlN2RiNTMwYjQ4NDZkZDE2MTZkLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FmSP_R0jIZvwocKJl-Ynkd-UPKd3rFYQyES3OlN_RNiE%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IwMTQ2YmU2NzIzOGFlZjgyNDE3YjM5OWM1OTRlYWYxLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FhTN6i3ChP9puZ0y_LJSueEDnREOK6hc_uM65UHtRQvc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzNjODk0ZjczNmIxNDUwMmRlOGU5ZDBjMzI3OGVhZGY3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dinamo – Petrolul 4-1, ACUM pe iAMsport. ”Câinii” au defilat în fața unei echipe care a arătat rău](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19129%2Fc150-3682adbb-1721593454209cdb47.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ultrașii Rapidului, amenințați de Gino Iorgulescu din cauza unui banner? Ce s-a întâmplat la meciul Rapid - CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19165%2F17215926370d1d67f1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Ovidiu Sabău a anunțat obiectivul clubului: ”Au crescut pretențiile și asta vrem”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19159%2F17215878268881f8b0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii Petrolului au ajuns la stadion cu 15 minute înainte de startul meciului. Cum au fost întâmpinați la arena Arcul de Triumf](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19161%2F17215888324fbbefaf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Începe ”operațiunea Paris”. O mare parte din delegația României a plecat spre capitala Franței](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19162%2F1721589965e1711080.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dinamo - Petrolul se joacă pe un gazon îmbibat cu apă. Cum au încercat organizatorii să rezolve problema](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19160%2Fc150-1498b745-172158807619319e16.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Nistor, mesaj de încurajare pentru Alex Chipciu: ”Îi dedicăm victoria. A avut un deces în familie”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19156%2F17215864082c1543e5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Maldărășanu nu disperă după primul eșec în acest sezon: "Am răbdare, sunt realist"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19157%2F1721587626c015c5c4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)