Marius Lăcătuș a dezvăluit cele mai mari regrete în tricoul Stelei: ”Nu am jucat la valoarea noastră!”
Galerie foto(10) Galerie foto (10 fotografii): Marius Lăcătuș a dezvăluit cele mai mari regrete în tricoul Stelei: ”Nu am jucat la valoarea noastră!”
Vlad Stoica | Publicat: 28.06.2026 23:30 | Actualizat: 28.06.2026 23:30
Marius Lăcătuș (61 de ani), unul dintre cei mai importanți fotbaliști din istoria Stelei, a vorbit despre cele mai mari regrete ale carierei sale și a rememorat două dintre cele mai dureroase momente trăite în tricoul formației din Ghencea.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Invitat în cadrul emisiunii ”Unui Podcast”, fostul internațional a mărturisit că înfrângerea din Cupa Intercontinentală și eliminarea din semifinalele Cupei Campionilor Europeni, în fața Benficăi, sunt rezultatele pe care nu le-a putut uita nici până în prezent.
Marius Lăcătuș: ”Nu am jucat noi la valoarea noastră”
Fostul atacant consideră că Steaua nu a reușit să își arate adevărata valoare în finala Cupei Intercontinentale, din cauza problemelor de lot, iar în sezonul următor crede că echipa ar fi putut ajunge din nou în ultimul act al Cupei Campionilor Europeni.
Steaua a cucerit Cupa Campionilor Europeni în 1986, însă a pierdut Cupa Intercontinentală în fața formației River Plate, scor 0-1.
Un sezon mai târziu, echipa pregătită de Emeric Ienei s-a oprit în semifinalele competiției europene, după dubla cu Benfica (0-0 la București, 0-2 la Lisabona).
”(n.r. - Care ar fi cel mai mare regret?) Faptul că am pierdut Cupa Intercontinentală. Nu drumul, au fost probleme... Am stat o perioadă în China nu știu câte zile și după aceea am plecat în Japonia.
Nu e de furat, dar nu era VAR atunci. Faptul că au fost probleme... Tudorel a avut probleme de ordin medical, Loți a avut probleme, cred că și Ilie... Nu au fost la capacitate maximă. Unul dintre ei parcă nici au jucat, parcă nici Ilie.
Îți dai seama, când îți dispar niște repere din echipă, parcă nu am fost noi. Nu am jucat noi la valoarea noastră. Era ceva extraordinar.
A mai fost meciul cu Benfica (1987/1988), din semifinale. Cred eu că dacă eram mai atenți și mai inspirați puteam să ne calificăm, chiar dacă în meciul de acasă terminasem doar 0-0. La retur, știu că am avut două ocazii, Gică Hagi o ocazie sau două. Păcat! Și am primit primul gol, o minge trimisă de Gabi spre Liliac, degajată în corner și a ieșit golul.
Dacă eram un pic mai inspirați, dar mai ales acolo, în fața porții... Am avut niște ocazii extraordinare și nu le-am materializat. Dacă reușeam să marcăm primii am fi reușit să ne calificăm în finală și cred că și puteam să câștigă finala, cu PSV, dacă nu mă înșel”, a povestit Marius Lăcătuș în cadrul ”Unui Podcast”.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







