exclusiv Cine a fost liderul ”din umbră” al Generației de Aur: ”Un jucător de o inteligență rară! Avea voce în vestiar, spunea lucrurilor pe nume”
Galerie foto(7) Galerie foto (7 fotografii): Cine a fost liderul ”din umbră” al Generației de Aur: ”Un jucător de o inteligență rară! Avea voce în vestiar, spunea lucrurilor pe nume”
Floriana Iacob | Publicat: 28.06.2026 23:30 | Actualizat: 28.06.2026 23:30
În cadrul interviului-eveniment acordat pentru I AM SPORT Magazine, fostul mare atacant Florin Răducioiu (56 de ani) a evidențiat calitățile de lider ale unui coleg al său din Generația de Aur.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
- Ediția specială a I AM SPORT Magazine dedicată Generației de Aur este disponibilă în rețeaua Inmedio!
Gică Hagi și Gică Popescu sunt văzuți drept liderii Generației de Aur, dar marea echipă a României din anii '90 avea în componență mai mulți jucători importanți, cu un cuvânt greu de spus în vestiar.
Florin Răducioiu: ”Dan Petrescu a fost un lider extraordinar, extrem de important”
Florin Răducioiu l-a amintit în acest context pe Dan Petrescu, cel care a și devenit un antrenor de succes după ce și-a agățat ghetele în cui, câștigând cinci titluri de campion al României.

”(n.r. Reporter: În 1994, este adevărat că Anghel Iordănescu v-a dus în parc pentru o ședință de grup după înfrângerea cu Elveția?) Da, este adevărat. Am avut atunci un zbor de aproape patru ore, iar după ce am ajuns, nea Puiu ne-a dus într-un parc.
Practic, ședința care în mod normal se făcea într-o sală de conferințe, la hotel, am ținut-o în aer liber. Țin minte că fiecare dintre noi a vorbit. Încercam să înțelegem ce s-a întâmplat. Trecuserăm de la extaz la agonie.

Veneam după un meci extraordinar cu Columbia, interpretat perfect din punct de vedere tactic, tehnic și fotbalistic, iar apoi a urmat acel 1-4 cu Elveția. A fost un fel de terapie în aer liber și mi-a plăcut foarte mult ideea. A fost un moment intim între noi, ca echipă.
Au vorbit Dan Petrescu, Gică Hagi, Gică Popescu și am vorbit și eu. De aceea spun mereu că echipa aceea nu avea un singur lider, ci mai mulți. Dan Petrescu, de exemplu, a fost un lider extraordinar, extrem de important.

Era un jucător de o inteligență rară, dar avea și personalitate, avea voce în vestiar și spunea lucrurilor pe nume. A fost un fotbalist-cheie pentru generația noastră. Cred că am stat acolo aproape două ore. A fost ceva foarte frumos și foarte special pentru perioada aceea.
În 1994 aproape că nu exista conceptul de terapie de grup sau de discuții deschise între jucători și echipă. Cred că a fost ideea lui nea Puiu. Din punctul meu de vedere, nea Puiu a fost un vizionar”, și-a amintit Florin Răducioiu.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







