exclusiv Cum i-a sfătuit Adrian Mutu pe Dan Șucu și Victor Angelescu să îl aducă pe Bergodi la Rapid: ”Șumudică nu era pe listă” + Motivul plecării din Giulești: ”Eram nemulțumit”
![Adrian Mutu a rămas în relații bune cu șefii din Giulești](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F11%2F18646%2F1720722256f29d222b.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 11.07.2024 23:35 | Actualizat: 12.07.2024 11:32
Invitat la podcastul iAM Ștucan, fostul antrenor al Rapidului, Adrian Mutu (45 de ani), a dezvăluit motivele care au dus la despărțirea de Rapid dar și un lucru mai puțin cunoscut: fostul internațional a fost cel care i-a sfătuit pe Dan Șucu și Victor Angelescu să îl aducă în locul lui pe Cristiano Bergodi (59 de ani).
Mutu a recunoscut că s-a simțit foarte bine la Rapid, chiar dacă la început nu a fost văzut cu ochi buni de fanii giuleșteni. Dar oferta primită de la Neftchi Baku a fost una pe care nu o putea refuza.
Adrian Mutu, consilierul lui Dan Șucu
Chiar dacă despărțirea dintre Adrian Mutu și Rapid a surprins pe toată lumea, mai ales că s-a petrecut cu doar câteva zile înainte de startul campionatului trecut, fostul atacant a explicat că nu s-a pus problema unui conflict. Mutu a lăsat de înțeles, totuși, că ar fi putut continua la Rapid.
”A fost și o nemulțumire a mea legată de mercato, vroiam un mercato mai cuprinzător, dar asta nu a contat atât de mult. Oferta primită era una importantă, am fost fair-play și sincer cu președintele și cei doi patroni. Le-am spus cu 10 zile înainte că am o ofertă la care mă gândesc, le-am dat timp să se organizeze. Puteau să vină și cu contraofertă, deși era greu de egalat.
Nu s-a întâmplat asta, au avut timp, de altfel și eu i-am sfătuit cam spre ce tip de antrenor să meargă. Eu le-am zis de Cristiano Bergodi, din lista pe care mi-au prezentat-o. Marius Șumudică nu era pe ea, ca să nu se creeze discuții”, a declarat Mutu.
Adrian Mutu, mulțumit de munca prestată la Rapid
Fostul mare atacant a explicat și cum s-a simțit din calitatea de antrenor al Rapidului.
”O experiență foarte bună pentru mine din toate punctele de vedere. Acolo m-am maturizat ca antrenor, întâi într-o atmosferă puțin ostilă, dar apoi a devenit confortabilă. În același timp era și presiune, deci eram confortabil și nu prea. Mă simțeam bine unde eram, dar trebuia să fiu atent.
Am făcut un playout foarte bine, am plecat cu 7 victorii, apoi nu am avut bancă cum se zice, oricum din 10 meciuri am avut 7 victorii și un egal. Iar apoi campionatul a fost extraordinar, erau 6 jucători din liga a doua și noi am stat mereu între primele 3-4 permanent, în al doilea an în Liga 1.
Am construit împreună cu patronul de acolo, am pus și eu umărul la ceea ce înseamnă baza de acolo, să fie echipată cum trebuie. Și Cristi Săpunaru s-a implicat, ne-am pus toți experiența la bătaie.
M-am simțit foarte bine, atmosfera, am și câștigat 3 derby-uri din 4, 5-1 cu FCSB pe Arena, am egalat recordul reușit de Nea Ando, deși el jucase pe Giulești, am reușit și cea mai mare diferență pe Giulești, 8-0 cu Gaz Metan, era să îl ajung pe nea Mircea cu alea 7 victorii, cred că el are mai multe parcă.
Nu este ușor să fi antrenor la Rapid, cu atmosfera care e, în schimb am avut parte de susținere, au fost unele meciuri unde s-a strigat și demisia, îți dădea lumea semnal că trebuie să îți revii, era normal. Trebuie să ai și anduranță la Rapid altfel nu ai ce căuta acolo. Eu am fost bine primit de suporteri, dar simțeam mereu presiunea tacită pe care Giuleștiul a avut-o mereu”, a mai declarat Mutu.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Gică Popescu, apariție elegantă la nunta anului. Ce ținută a ales pentru biserică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F14%2F18777%2F17209555674142e6aa.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Șoc în Statele Unite! Donald Trump, victima unei tentative de asasinat. Atacatorul ar fi un tânăr de 20 de ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F14%2F18760%2Fc150-fa73cbaf-1720936952e2839927.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Pe Florin Maxim l-aș vedea la o echipă mare”. Regretatul Jackie Ionescu a vorbit despre Corvinul Hunedoara în ultimul său interviu. Ce spunea despre meciul cu Real Madrid și oferta din Italia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F12%2F18670%2F172077793318152acd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adrian Mutu propune să fie introdusă o nouă materie în școală: ”Sunt milioane de cazuri”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F12%2F18658%2F1720768773dc28071b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adi Mutu a folosit un singur cuvânt ca să-l descrie pe Jose Mourinho: "Toți se așteptau la asta...". Ce a vrut să spună, de fapt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F10%2F18579%2F17206187095bfae7b9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Peste Gică Hagi, Nicolae Dobrin sau Ilie Balaci. Fotbalistul român care spune că a fost cel mai bun din istorie](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F11%2F18635%2F1720709274e932320e.jpeg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Gigi Becali a aruncat o sumă amețitoare pentru dedicații la nunta lui Ianis Hagi. Charalambous câștigă acești bani în 3 luni](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18825%2F172102555762ff8faf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Soacra lui Ianis Hagi a întors imediat privirile la nunta lui Ianis cu Elena. Cum a fost surprinsă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F14%2F18773%2F17209499577b9bcbd4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cât au costat rochia soacrei lui Ianis Hagi și cea a Kirei Hagi + Simona Halep, brățară de aproape 50.000 de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18833%2F1721030457382595ad.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pensionat la 59 ani are 6100 lei pensie la recalculare. Cum îl ajută indicele de corecție și grupele](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FOmWyG9B0MoVe7XgBlwPPUEssJymZroVGbNEnKec-l8E%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzViMmZiYTdhNmZjYTFkZTFhZTgxZTVhY2Y2MTc3MjU0LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Amenințări fără precedent la televiziunea rusă: Bucureștiul, lovit de rachete. De ce e nervos Putin?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2Fd0rIV3gzUcK67xgXzRm7wjZ41CooM1IA_R1dyGI9AAk%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzU5YjA0M2FjMThiY2E3ZmY4YTFiYTRjMzU2ZTg5YmRiLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce NU este bine să bei apă rece pe CANICULĂ? Ce se întâmplă în organism și ce poți păți?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FvzLKpV99-tvFDXlPBFzlus6T1d_AQRJOEQOa4W5bWc8%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzU4NGNkMjg3NGVjY2QwN2YzOWVhN2U5NGU3ZDU3ODBjLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine va câștiga Balonul de Aur, în opinia lui Ilie Dumitrescu. Este o surpriză, nu a jucat la Euro 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18824%2Fc150-5be4f936-17210252107ad62304.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu și Bogdan Andone, la cuțite: ”A înjurat de la începutul meciului” + ”Nu vede problemele de la echipa lui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18880%2Fc150-28365db5-1721110423dce12f79.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![FCSB - Virtus, de la 20:30, pe iAMsport.ro. Roș-albaștrii se gândesc deja la Maccabi, după 7-1 în meciul tur](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18879%2F1721116182ef5c45ac.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihai Stoica a răbufnit după remiza cu U Cluj: ”E Cenușăreasa și trebuia să plece la miezul nopții?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18843%2F172103998710bdeebf.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Prepeliță așteaptă în continuare jucători la Buzău: ”Căutăm soluții!”. Concluzii după remiza cu Petrolul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18873%2Fc150-3e5828a7-17210774466e420092.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Valeriu Iftime a rămas înmărmurit după ieșirea nervoasă a lui Andone: ”Nu credeam că-i sare așa siguranța!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18876%2F172107692755b22f40.jpg&w=540&h=360&c=1)
![MM Stoica și Gigi Becali se contrazic în privința transferului de la FCSB: ”E fake” / ”Dacă trece testele, va semna!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18872%2F172107415980847036.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris presa din Israel despre FCSB înaintea dublei cu Maccabi Tel Aviv: ”Suporterii israelieni pot fi optimiști!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18869%2Fc150-83d658a8-1721070952913294a6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)