Dinamo a bătut palma cu noul atacant! Nicolescu a anunțat transferul: ”Ajunge în cantonament în această seară”
Galerie foto (1 fotografii): Dinamo a bătut palma cu noul atacant! Nicolescu a anunțat transferul: ”Ajunge în cantonament în această seară”
Vlad Stoica | Publicat: 28.06.2026 20:35 | Actualizat: 28.06.2026 20:35
Dinamo este la un pas să bifeze al șaptelea transfer al verii.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Președintele clubului, Andrei Nicolescu, a dezvăluit că un atacant străin va ajunge duminică seară în cantonamentul din Kielce, iar semnătura pe contract este doar o formalitate.
Oficialul ”câinilor” a explicat că toate detaliile sunt stabilite atât cu jucătorul, cât și cu clubul de care aparține, urmând ca transferul să fie oficializat după efectuarea vizitei medicale.
Dinamo aduce un atacant din Europa
Andrei Nicolescu a oferit și câteva indicii despre noul vârf al echipei pregătite de Nuno Campos. Este vorba despre un fotbalist european, în vârstă de 24-25 de ani, care se remarcă prin viteză și mobilitate.
”În seara asta va ajunge un atacant în cantonament și probabil mâine, dacă totul este în regulă, va fi anunțat de club. Părțile sunt înțelese, atât cu clubul, cât și cu jucătorul, urmează vizita medicală”, a declarat Andrei Nicolescu la Digi Sport.
Șeful dinamoviștilor a subliniat că noul atacant nu este un vârf clasic de careu, ci un jucător capabil să participe activ la construcția fazelor.
”Este foarte mobil, foarte rapid, nu este targetman neapărat, poate să coboare. Nu este chiar un Pușcaș”, a explicat președintele lui Dinamo.
Cât plătește Dinamo pentru noul atacant
Transferul se va realiza contra unei sume de transfer, însă valoarea acesteia nu depășește pragul de 500.000 de euro.
”Este la ordinul sutelor de mii de euro și partea de jos, nu sus”, a precizat Nicolescu.
Mutarea vine într-un moment în care Dinamo are probleme serioase în ofensivă. George Pușcaș se află în recuperare după operația suferită, Mamadou Karamoko este accidentat, iar Alexandru Pop reprezintă în prezent singura soluție pentru postul de atacant central.
Conducerea clubului pregătește și alte mutări înaintea startului noului sezon. Nicolescu a confirmat că Dinamo mai caută întăriri, în special pentru zona centrală a terenului.
Noul atacant va deveni al șaptelea transfer al verii pentru gruparea din Ștefan cel Mare, după Adriano Manole, Ianis Doană, Răzvan Radu, Martin Pascual, Alaa Bellaarouch și Ștefan Opriș.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







