Dinamo, nou termen în procesul insolvenței. Ce s-a discutat în sala de judecată și când se poate închide insolvența

Dinamoviștii așteaptă ieșirea din insolvență Galerie foto (1 fotografii): Dinamo, nou termen în procesul insolvenței. Ce s-a discutat în sala de judecată și când se poate închide insolvența
Foto: sportpictures  |   Dinamoviștii așteaptă ieșirea din insolvență

Radu Bordei   |   Publicat: 08.04.2024 14:32   |  Actualizat: 08.04.2024 16:05

Fanii lui Dinamo așteaptă cu sufletul la gură ca gruparea din Ștefan cel Mare să iasă din insolvență, dar clubul mai are probleme juridice. Una din acestea o reprezintă acțiunea Diego Fabbrini, care a contestat noul plan de reorganizare.

Luni, 8 aprilie, a avut loc un nou termen în procesul insolvenței grupării din Ștefan cel Mare. Iar reprezentanta jucătorului italian, Carmen Radu, a încercat în zadar să intervină în fața judecătorului sindic.

Ce s-a discutat în sala de judecată

Avocata mijlocașului italian a contestat noul plan de reorganizare, care l-a exclus, practic, pe fostul fotbalist dinamovist din lista creditorilor. De aceea judecătorul sindic nici nu i-a permis reprezentantei legale a fotbalistului dreptul de a vorbi, tocmai pentru că nu mai are nicio calitate legală în procesul de insolvență, informează Prosport.

Cu toate acestea va mai dura până când se va judeca exact contestația acestuia și să se finalizeze întregul proces. Dinamo mai are pe rol și un proces cu Mircea Rednic, fostul antrenor care solicită 4 salarii restante, de 32.000 de euro.

Când poate ieși Dinamo din insolvență

Judecătorul sindic a decis următorul termen în procesul de insolvență. Acesta va fi tocmai pe 14 octombrie 2024. Dar suporterii pot sta liniștiți. Acționarii par deciși să facă pașii necesari pentru a scoate clubul mai repede din insolvență.

Dacă se vor plăti datoriile de 1,2 milioane de euro către principalii acționari, Asociația Peluza Cătălin Hâldan și Direcția Fiscală, atunci acționarii vvor putea solicita un termen mai rapid pentru a rezolva toate problemele și clubul să facă un nou pas înainte.

„Este fezabil să ieșim în iunie din insolvență sau la mijlocul anului. La cum stă Dinamo financiar astăzi și la ce forță au acționarii, acest proces de insolvență se va termina, fără nicio îndoială. Renovatio stă în spatele lui Dinamo, această sumă se poate plăti cu un singur efort, fără nicio problemă”, declara și Răzvan Zăvăleanu pentru sursa citată.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Marius Șumudică și-a găsit echipă după ce a fost refuzat de Rapid
Marius Șumudică și-a găsit echipă după ce a fost refuzat de Rapid
Marius Șumudică și-a găsit echipă după ce a fost refuzat de Rapid
Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu Legia Varșovia
Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu Legia Varșovia
Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu Legia Varșovia
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
OFICIAL | Internaționalul român a semnat cu Rapid. Lovitura dată de giuleșteni pe piața transferurilor
OFICIAL | Internaționalul român a semnat cu Rapid. Lovitura dată de giuleșteni pe piața transferurilor
OFICIAL | Internaționalul român a semnat cu Rapid. Lovitura dată de giuleșteni pe piața transferurilor

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  22 Iunie 2024, 00:31
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Cum îl cheamă, de fapt, pe Florin Răducioiu: ”Nu știu cum naiba a reușit să-mi mai pună un prenume”
Cum îl cheamă, de fapt, pe Florin Răducioiu: ”Nu știu cum naiba a reușit să-mi mai pună un prenume”
Diverse  |  22 Iunie 2024, 09:33
2.
Cum îl cheamă, de fapt, pe Florin Răducioiu: ”Nu știu cum naiba a reușit să-mi mai pună un prenume”
Dinamo Kiev, ofertă clară pentru un fotbalist român, chiar în timpul EURO 2024. Ce scrie presa din Ucraina
Dinamo Kiev, ofertă clară pentru un fotbalist român, chiar în timpul EURO 2024. Ce scrie presa din Ucraina
Stranieri  |  24 Iunie 2024, 12:20
3.
Dinamo Kiev, ofertă clară pentru un fotbalist român, chiar în timpul EURO 2024. Ce scrie presa din Ucraina
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
De ce magazinele MALL sunt construite fără ferestre și de ce asta te face să cumperi fără măsură?
De ce magazinele MALL sunt construite fără ferestre și de ce asta te face să cumperi fără măsură?
De ce magazinele MALL sunt construite fără ferestre și de ce asta te face să cumperi fără măsură?
Știri de ultimă oră din sport
Marius Șumudică și-a găsit echipă după ce a fost refuzat de Rapid
Marius Șumudică și-a găsit echipă după ce a fost refuzat de Rapid
SuperLiga   |  24 Iunie 2024, 23:37
Marius Șumudică și-a găsit echipă după ce a fost refuzat de Rapid
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Diverse   |  24 Iunie 2024, 23:15
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Fotbal   |  24 Iunie 2024, 23:04
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”
Liga 2   |  24 Iunie 2024, 22:23
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”
Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu Legia Varșovia
Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu Legia Varșovia
SuperLiga   |  24 Iunie 2024, 22:13
Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu Legia Varșovia
Senior writerul iAMsport Cristian Munteanu, pe urmele lui Costin Ștucan. Pronosticul oferit duminică seară s-a adeverit
Senior writerul iAMsport Cristian Munteanu, pe urmele lui Costin Ștucan. Pronosticul oferit duminică seară s-a adeverit
EURO 2024   |  24 Iunie 2024, 21:37
Senior writerul iAMsport Cristian Munteanu, pe urmele lui Costin Ștucan. Pronosticul oferit duminică seară s-a adeverit
Cum se relaxează jucătorii Angliei când nu au meci. Phil Foden s-a reîntors la un vechi hobby
Cum se relaxează jucătorii Angliei când nu au meci. Phil Foden s-a reîntors la un vechi hobby
EURO 2024   |  24 Iunie 2024, 21:29
Cum se relaxează jucătorii Angliei când nu au meci. Phil Foden s-a reîntors la un vechi hobby
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
SuperLiga   |  24 Iunie 2024, 21:04
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Marius Șumudică și-a găsit echipă după ce a fost refuzat de Rapid
SuperLiga   |  23:37
Marius Șumudică și-a găsit echipă după ce a fost refuzat de Rapid
S-a scris istorie la Euro 2024. Un nou record a fost bătut în meciul Albania - Spania
EURO 2024   |  23:27
S-a scris istorie la Euro 2024. Un nou record a fost bătut în meciul Albania - Spania
Viktor Orban, implicat într-un accident serios la EURO 2024, soldat cu un deces
Special   |  23:22
Viktor Orban, implicat într-un accident serios la EURO 2024, soldat cu un deces
live score Croația - Italia 1-0 și Albania - Spania 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Se joacă prima ”finală” de la Euro 2024
EURO 2024   |  23:15
Croația - Italia 1-0 și Albania - Spania 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Se joacă prima ”finală” de la Euro 2024
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Diverse   |  23:15
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Fotbal   |  23:04
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii”...
Liga 2   |  22:23
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”
Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu...